Trwa ładowanie...

Awersja seksualna - pogorszenie relacji seksualnych, relacje uczuciowe

W pewnym momencie w związku może dojść do kryzysu życia seksualnego. Zdarza się, że partnerzy w ogóle przestają ze sobą współżyć. Przyczyną zaprzestania współżycia może być awersja do bliskości z partnerem. Niekiedy po pewnym czasie okazuje się, że jedno z partnerów dopuściło się zdrady. O ile zdrada nie musi być powodem rozstania, o tyle przywrócenie satysfakcji z seksu bywa zadaniem niezwykle trudnym, a czasem po prostu niemożliwym. Skąd bierze się awersja do seksu?

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści
Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera?
Jak znaleźć więcej czasu dla swojego partnera? [10 zdjęć]

Rutyna i codzienne obowiązki sprawiają, że coś, co kiedyś wydawało się niezwykle cenne, z biegiem czasu...

zobacz galerię

1. Awersja seksualna - pogorszenie relacji seksualnych

Szukanie satysfakcji seksualnej poza związkiem bardzo często wynika z obniżenia się jakości współżycia. Mogą to być rutynowe zachowania, tzn. stale te same pieszczoty, te same słowa, pozycje seksualne, ale także nieumiejętna stymulacja stref erogennych. Jeśli partnerzy o tym nie rozmawiają, w konsekwencji druga osoba zaczyna kojarzyć seks z czymś coraz mniej przyjemnym. Aż w pewnym momencie w ogóle traci ochotę na seks z partnerem i zaczyna poszukiwać osoby, która zaspokoi jej oczekiwania.

Zobacz także:

2. Awersja seksualna - relacje uczuciowe

Ponadto okazuje się, że częstym powodem seksualnej awersji w związku, a co za tym idzie – także zdrady jest również niezaspokojenie w pełni pozaseksualnych potrzeb, takich jak: oparcie psychiczne, bezpieczeństwo, bliskość emocjonalna. Zatem dystans emocjonalny, brak rozmowy o uczuciach, agresja słowna, brak porozumienia powodują, że brakuje w związku odpowiedniego klimatu emocjonalnego, do tego aby mogło nastąpić zbliżenie fizyczne. Jeżeli obie osoby chcą poprawić swoje relacje seksualne, powinny zacząć od szczerej rozmowy i wyjaśnić sobie wszystkie trudne kwestie związane z seksem oraz innymi bolesnymi przeżyciami. Jeżeli to nie wystarczy, warto zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza