Awersja seksualna

W pewnym momencie w związku może dojść do kryzysu życia seksualnego. Zdarza się, że partnerzy w ogóle przestają ze sobą współżyć, gdyż jedna z osób nie jest w stanie tego robić, i opisuje swoje odczucia jako psychiczną blokadę. Niekiedy po pewnym czasie okazuje się, że ma lub miała ona kochanka.

O ile zdrada nie musi być powodem rozstania, o tyle przywrócenie satysfakcji z seksu bywa zadaniem niezwykle trudnym, a czasem po prostu niemożliwym. Skąd bierze się niechęć do seksu?

1. Pogorszenie relacji seksualnych

Szukanie satysfakcji seksualnej poza związkiem bardzo często wynika z obniżenia się jakości współżycia. Mogą to być rutynowe zachowania, tzn. stale te same pieszczoty, te same słowa, pozycje seksualne, ale także nieumiejętna stymulacja stref erogennych. Jeśli partnerzy o tym nie rozmawiają, w konsekwencji druga osoba zaczyna kojarzyć seks z czymś coraz mniej przyjemnym. Aż w pewnym momencie w ogóle traci ochotę na seks z partnerem i zaczyna poszukiwać osoby, która zaspokoi jej oczekiwania.

Zobacz film: "Jak długo trwa stosunek seksualny?"

2. Relacje uczuciowe

Ponadto okazuje się, że częstym powodem seksualnej awersji w związku, a co za tym idzie – także zdrady jest również niezaspokojenie w pełni pozaseksualnych potrzeb, takich jak: oparcie psychiczne, bezpieczeństwo, bliskość emocjonalna. Zatem dystans emocjonalny, brak rozmowy o uczuciach, agresja słowna, brak porozumienia powodują, że brakuje w związku odpowiedniego klimatu emocjonalnego, do tego aby mogło nastąpić zbliżenie fizyczne. Jeżeli obie osoby chcą poprawić swoje relacje seksualne, powinny zacząć od szczerej rozmowy i wyjaśnić sobie wszystkie trudne kwestie związane z seksem oraz innymi bolesnymi przeżyciami. Jeżeli to nie wystarczy, warto zwrócić się do seksuologa lub psychoterapeuty.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!