Trwa ładowanie...

Badacze wykryli arsen w dopływie Odry w Złotym Stoku. 100-krotnie przewyższa normy wody pitnej

Avatar placeholder
03.12.2020 08:08
Wykryto arsen w jednym z głównych dopływów Odry
Wykryto arsen w jednym z głównych dopływów Odry (EN)

Stężenie arsenu w Trującej, czyli jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej, aż 100-krotnie przewyższa normy wody pitnej, ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia. Odkryli to badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego.

spis treści

1. Zanieczyszczenie wód arsenem to powszechny problem

Zanieczyszczenie wody i gleby arsenem to problem występujący na całym świecie. Statystyki mówią, że dotyczy prawie 70 krajów. Podwyższone stężenie arsenu w wodach gruntowych powoduje zanieczyszczenie nim gleby, m.in. obszarów rolniczych. Również tą drogą arsen trafia do łańcucha pokarmowego. Ten pierwiastek chemiczny z grupy azotowców jest niebezpieczny dla zdrowia i życia - kiedy regularnie dostaje się do naszego organizmu.

Aż 140 mln ludzi na świecie może mieć problemy ze zdrowiem na skutek nieświadomego "spożywania" arsenu.

Zobacz film: "Jak zapobiec zatruciu salmonellą?"

Jak ta substancja wpływa na nasz organizm?

Przede wszystkim trująco. Naukowcy podtrzymują również, że arsen wykazuje działanie rakotwórcze.

Nadmierne stężenie arsenu w organizmie jest powodem silnych zatruć pokarmowych, które mogą objawić się dopiero po wielu latach regularnego picia wody zawierającej ten pierwiastek.

Efektem długotrwałego przedostawania się arsenu do organizmu może być rozwój nowotworu: skóry, płuc, nerek, wątroby czy pęcherza moczowego. Natomiast na skutek kontaktu skóry z tzw. pyłem arsenowym może pojawić się wysypka.

2. Arsen w głównym dopływie Odry

W związku ze zwiększającym się stężeniem arsenu w wodach na całym świecie badacze z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego postanowił sprawdzić stopień zanieczyszczenia wód powierzchniowych i osadów arsenem w Polsce, konkretnie w okolicach dawnej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku.

Badania terenowe trwały 2 lata. Pobrano wówczas kilkadziesiąt próbek gleby i wody, a także prowadzono wywiady z okolicznymi mieszkańcami. Następnie naukowcy analizowali zebrany materiał w laboratoriach.

Dziś twierdzą, że strumień masy arsenu, czyli całkowita masa arsenu, która w ciągu doby może dopływać z Trującej do zbiornika na Nysie Kłodzkiej, przekracza 8 kg na dobę. To 100-krotnie więcej niż zakładają normy przyjęte przez WHO.

Skąd tak wysokie stężenie arsenu w Nysie Kłodzkiej?

Z dawnej kopalni. W regionie Złotego Stoku aż do 1961 roku działały kopalnie arsenu i to aż przez siedem wieków! W naturze musiał pozostać ich ślad.

3. Mieszkańcy mieli objekcje do jakości wody

Co ciekawe, z rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Złotego Stoku wynika, że od lat mieli wątpliwości wobec jakości tamtejszej wody. Dziś ich odczucia okazały się uzasadnione.

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego przestrzegają, że woda z dopływu Nysy Kłodzkiej, która jest jednocześnie jednym z głównych dopływów Odry, jest szkodliwa dla zdrowia. Do tej pory nie udowodniono jednak u mieszkańców Złotego Stoku przypadków silnego zatrucia.

Zobacz także: Nowa forma witaminy D lepiej prognozuje rozwój niektórych schorzeń. Przełomowe badania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze