Trwa ładowanie...

Nowa forma witaminy D lepiej prognozuje rozwój niektórych schorzeń. Przełomowe badania

Avatar placeholder
10.10.2021 11:40
Witamina D
Witamina D (123rf)

Najnowszy raport badawczy naukowców Leuven w Belgii sugeruje, że we krwi występuje wolna, niezbadana dotąd, forma witaminy D, której wskaźniki pomagają dokładniej badać i prognozować stan zdrowia niż poziom całkowitej witaminy D. Niedobór tego cennego związku może być przyczyną wielu poważnych schorzeń i dolegliwości, dlatego naukowcy już zapowiadają, że to dopiero początek wnikliwych analiz oddziaływania nowej formy witaminy D na ludzki organizm. Ich najnowsze badania przedstawiają dwie ważne tezy.

spis treści

1. Najnowsze badania rzucają nowe światło w diagnozie chorób

Naukowcy ze szpitali uniwersyteckich w Leuven w Belgii pod wodzą dr Leeny Antonio przeprowadzili szereg badań na temat oddziaływania witaminy D na zdrowie, szczególnie na rozwój niektórych schorzeń.

Na ich podstawie wyciągnęli kilka zupełnie nowych wniosków, które przedstawili na konferencji 22. Europejskiego Kongresu Endokrynologii (e-ECE 2020) na początku września. Okazuje się, że poziom witaminy D w organizmie może m.in. ”zapowiadać” problemy zdrowotne, a nawet schorzenia u starszych mężczyzn.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Dwie główne tezy, które stawiają naukowcy z Belgii to:

  • Poziom witaminy D może wskazywać przyszłe zagrożenia dla zdrowia starszych mężczyzn.

  • Niski poziom witaminy D koreluje z problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem, w tym osteoporozą.

2. Niedobór witamy D - powszechny problem w Europie

Naukowcy zaznaczają, że niedobór witaminy D w organizmie to powszechny problem w całej Europie, prowadzący do rozwoju różnego typu schorzeń. Zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym, czyli po lecie, gdy nasz organizm otrzymuje znacznie mniejszą dawkę promieni słonecznych, które są przecież jednym z głównych dostawców witaminy D.

Niedobór występuje przeważnie u osób starszych. Co istotne: belgijscy badacze zaznaczają, że odpowiedni poziom witaminy D może stanowić skuteczną ochronę przed rozwojem niektórych schorzeń właśnie u seniorów.

Otóż, naukowcy powiązali niski poziom witaminy D we krwi z następującymi problemami zdrowotnymi u osób starszych:

  • osteoporoza,
  • nowotwór,
  • choroby układu krążenia,
  • cukrzyca typu 2,
  • pogorszenie funkcji poznawczych.

3. Poziom witaminy D a zdrowie mężczyzn

Badania Belgów rzucają również nowe światło na kwestie poziomu witaminy D w organizmie i zdrowia mężczyzn w dojrzałym i starszym wieku. Naukowcy wysnuli nowe wnioski na podstawie danych z European Male Aging Study, które gromadzili w latach 2003–2005 od 1970 mężczyzn w wieku 40–79 lat.

By zbadać, czy wolne metabolity witaminy D mogą lepiej prognozować problemy zdrowotne, zespół porównał poziomy wolnej i całkowitej witaminy D w organizmie mężczyzn z ich obecnym stanem zdrowia. Naukowcy brali pod uwagę ich wiek, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz styl życia. Wykazali, że zarówno wolne, jak i związane metabolity witaminy D były powiązane z wyższym ryzykiem zgonu, ale tylko wolna 25-hydroksywitamina D była czynnikiem prognostycznym przyszłych problemów zdrowotnych, a nie wolna 1,25-dihydroksywitamina D. Co oznaczają te enigmatyczne pojęcia?

”Dane te dodatkowo potwierdzają, że niedobór witaminy D jest związany z negatywnym wpływem na ogólny stan zdrowia i może być czynnikiem prognostycznym wyższego ryzyka śmierci” - wyjaśnia dr Antonio.

”Większość badań skupia się na związku między całkowitym poziomem 25-hydroksywitaminy D a chorobami związanymi z wiekiem i śmiertelnością. Ponieważ 1,25-dihydroksywitamina D jest aktywną formą witaminy D w naszym organizmie, możliwe, że mogła być silniejszym predyktorem chorób i śmiertelności. Dyskutowano również, czy należy mierzyć całkowity czy wolny poziom witaminy D”- wyjaśnia dr Antonio.

Wnioski badaczy sugerują, że zarówno całkowite, jak i wolne poziomy 25-hydroksywitaminy D są znacznie lepszą miarą zdrowia u mężczyzn w wieku 40-79 lat. Co istotne: wskaźniki poziomu 25-hydroksywitaminy D pomagają przewidzieć, jakie schorzenie może pojawić się u mężczyzny.

Naukowcy zaznaczają, że to dopiero początek szczegółowych badań nad związkami witaminy D ze stanem zdrowia u różnych grup wiekowych. Aby postawić szczegółowe tezy, potrzebne są kolejne. W opisanym wyżej badaniu naukowcy nie mogli określić podstawowych mechanizmów, ponieważ nie udało się zebrać pełnych informacji dot. przyczyn śmierci uczestników, co ograniczyło stawianie dalszych hipotez.

4. Objawy niedoboru witaminy D

Pytanie jeszcze, jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy D w organizmie. Otóż, jest kilka typowych symptomów, które mogą na to wskazywać:

  • bóle kości i mięśni,
  • szybkie przemęczanie się,
  • bezsenność,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • nadciśnienie,
  • spadek odporności.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem w celu omówienia możliwego niedoboru witaminy D, który – jeśli wystąpi – trzeba będzie jak najszybciej uzupełnić.

5. Naturalne źródła witaminy D

A gdzie szukać tej cennej witaminy? Warto wiedzieć, że najważniejszym źródłem witaminy D jest synteza w skórze następująca na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Ważne jest zatem regularne przebywanie na słońcu – wystarczy 20 minut dziennie. Innym – równie ważnym - naturalnym źródłem witaminy D jest zróżnicowana dieta, bogata w ryby morskie, mleko, jaja kurze. Regularne przyswajanie promieni słonecznych przez skórę połączone z odpowiednio skomponowaną dietą pomoże dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę witaminy D.

Zobacz także: Osoby z niedoborem witaminy D dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Nowe badanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze