Trwa ładowanie...

Nowa forma witaminy D lepiej prognozuje rozwój niektórych schorzeń. Przełomowe badania

Najnowszy raport badawczy naukowców Leuven w Belgii sugeruje, że we krwi występuje wolna, niezbadana dotąd, forma witaminy D, której wskaźniki pomagają dokładniej badać i prognozować stan zdrowia niż poziom całkowitej witaminy D. Niedobór tego cennego związku może być przyczyną wielu poważnych schorzeń i dolegliwości, dlatego naukowcy już zapowiadają, że to dopiero początek wnikliwych analiz oddziaływania nowej formy witaminy D na ludzki organizm. Ich najnowsze badania przedstawiają dwie ważne tezy.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

spis treści

1. Najnowsze badania rzucają nowe światło w diagnozie chorób

Naukowcy ze szpitali uniwersyteckich w Leuven w Belgii pod wodzą dr Leeny Antonio przeprowadzili szereg badań na temat oddziaływania witaminy D na zdrowie, szczególnie na rozwój niektórych schorzeń.

Na ich podstawie wyciągnęli kilka zupełnie nowych wniosków, które przedstawili na konferencji 22. Europejskiego Kongresu Endokrynologii (e-ECE 2020) na początku września. Okazuje się, że poziom witaminy D w organizmie może m.in. ”zapowiadać” problemy zdrowotne, a nawet schorzenia u starszych mężczyzn.

Dwie główne tezy, które stawiają naukowcy z Belgii to:

 • Poziom witaminy D może wskazywać przyszłe zagrożenia dla zdrowia starszych mężczyzn.

 • Niski poziom witaminy D koreluje z problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem, w tym osteoporozą.

2. Niedobór witamy D - powszechny problem w Europie

Naukowcy zaznaczają, że niedobór witaminy D w organizmie to powszechny problem w całej Europie, prowadzący do rozwoju różnego typu schorzeń. Zazwyczaj pojawia się w okresie jesienno-zimowym, czyli po lecie, gdy nasz organizm otrzymuje znacznie mniejszą dawkę promieni słonecznych, które są przecież jednym z głównych dostawców witaminy D.

Niedobór występuje przeważnie u osób starszych. Co istotne: belgijscy badacze zaznaczają, że odpowiedni poziom witaminy D może stanowić skuteczną ochronę przed rozwojem niektórych schorzeń właśnie u seniorów.

Otóż, naukowcy powiązali niski poziom witaminy D we krwi z następującymi problemami zdrowotnymi u osób starszych:

 • osteoporoza,
 • nowotwór,
 • choroby układu krążenia,
 • cukrzyca typu 2,
 • pogorszenie funkcji poznawczych.

3. Poziom witaminy D a zdrowie mężczyzn

Badania Belgów rzucają również nowe światło na kwestie poziomu witaminy D w organizmie i zdrowia mężczyzn w dojrzałym i starszym wieku. Naukowcy wysnuli nowe wnioski na podstawie danych z European Male Aging Study, które gromadzili w latach 2003–2005 od 1970 mężczyzn w wieku 40–79 lat.

By zbadać, czy wolne metabolity witaminy D mogą lepiej prognozować problemy zdrowotne, zespół porównał poziomy wolnej i całkowitej witaminy D w organizmie mężczyzn z ich obecnym stanem zdrowia. Naukowcy brali pod uwagę ich wiek, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz styl życia. Wykazali, że zarówno wolne, jak i związane metabolity witaminy D były powiązane z wyższym ryzykiem zgonu, ale tylko wolna 25-hydroksywitamina D była czynnikiem prognostycznym przyszłych problemów zdrowotnych, a nie wolna 1,25-dihydroksywitamina D. Co oznaczają te enigmatyczne pojęcia?

”Dane te dodatkowo potwierdzają, że niedobór witaminy D jest związany z negatywnym wpływem na ogólny stan zdrowia i może być czynnikiem prognostycznym wyższego ryzyka śmierci” - wyjaśnia dr Antonio.

”Większość badań skupia się na związku między całkowitym poziomem 25-hydroksywitaminy D a chorobami związanymi z wiekiem i śmiertelnością. Ponieważ 1,25-dihydroksywitamina D jest aktywną formą witaminy D w naszym organizmie, możliwe, że mogła być silniejszym predyktorem chorób i śmiertelności. Dyskutowano również, czy należy mierzyć całkowity czy wolny poziom witaminy D”- wyjaśnia dr Antonio.

Wnioski badaczy sugerują, że zarówno całkowite, jak i wolne poziomy 25-hydroksywitaminy D są znacznie lepszą miarą zdrowia u mężczyzn w wieku 40-79 lat. Co istotne: wskaźniki poziomu 25-hydroksywitaminy D pomagają przewidzieć, jakie schorzenie może pojawić się u mężczyzny.

Naukowcy zaznaczają, że to dopiero początek szczegółowych badań nad związkami witaminy D ze stanem zdrowia u różnych grup wiekowych. Aby postawić szczegółowe tezy, potrzebne są kolejne. W opisanym wyżej badaniu naukowcy nie mogli określić podstawowych mechanizmów, ponieważ nie udało się zebrać pełnych informacji dot. przyczyn śmierci uczestników, co ograniczyło stawianie dalszych hipotez.

4. Objawy niedoboru witaminy D

Pytanie jeszcze, jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy D w organizmie. Otóż, jest kilka typowych symptomów, które mogą na to wskazywać:

 • bóle kości i mięśni,
 • szybkie przemęczanie się,
 • bezsenność,
 • biegunka,
 • brak apetytu,
 • nadciśnienie,
 • spadek odporności.

Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem w celu omówienia możliwego niedoboru witaminy D, który – jeśli wystąpi – trzeba będzie jak najszybciej uzupełnić.

5. Naturalne źródła witaminy D

A gdzie szukać tej cennej witaminy? Warto wiedzieć, że najważniejszym źródłem witaminy D jest synteza w skórze następująca na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Ważne jest zatem regularne przebywanie na słońcu – wystarczy 20 minut dziennie. Innym – równie ważnym - naturalnym źródłem witaminy D jest zróżnicowana dieta, bogata w ryby morskie, mleko, jaja kurze. Regularne przyswajanie promieni słonecznych przez skórę połączone z odpowiednio skomponowaną dietą pomoże dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę witaminy D.

Zobacz także: Osoby z niedoborem witaminy D dwukrotnie bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Nowe badanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.