Trwa ładowanie...

Badania nad jednym neuroprzekaźnikiem może doprowadzić do opracowania innowacyjnych leków przeciw depresji

Avatar placeholder
19.12.2016 13:46
Badania nad jednym neuroprzekaźnikiem może doprowadzić do opracowania innowacyjnych leków przeciw depresji
Badania nad jednym neuroprzekaźnikiem może doprowadzić do opracowania innowacyjnych leków przeciw depresji

Depresja jest chorobą, która dotyka dużą liczbę osób niezależnie od wieku. Poza cierpieniem chorych i podwyższonym ryzykiem popełnianych samobójstw, choroba związana jest z dużymi kosztami.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów leczenia depresji, w tym leczenie farmakologiczne, takie jak grupa leków antydepresyjnych będących selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Nawet wtedy, gdy leczenie jest skuteczne w około 60 proc. przypadków pacjentów, często występują problemy z tolerancją, efekty uboczne działania leków i późnym rozpoczęciem wykazania efektu terapeutycznego.

Naukowcy opracowali system, dzięki któremu możliwe będzie lepsze leczenie depresji
Naukowcy opracowali system, dzięki któremu możliwe będzie lepsze leczenie depresji (123rf)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Solnie w Szwecji rozpoczęli poszukiwania nowych rozwiązań w rozwoju ulepszonych leków przeciwdepresyjnych. Wśród nich są receptory neuropeptydów, należące do dużej grupy neuroprzekaźników.

Galanina jest 29-30 aminokwasowym neuropeptydem, który działa za pośrednictwem trzech receptorów GalR1-3.

Galaninę, która została oczyszczona z jelita świni, odkryto ponad 30 lat temu przez Viktora Mutt i jego doktoranta Kazuhiko Tatemoto. Peptyd ten od tego czasu badano z naciskiem na działanie wobec depresji przez kilka grup naukowców na Uniwersytecie w Sztokholmie. Wstępne badania wykonane na zwierzętach wskazują, że antagonista GalR1 może mieć działanie antydepresyjne.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Swapnali Barde i jego współpracownicy teraz zbadali, w jakim stopniu wyniki z badań na zwierzętach odnoszą się wobec ludzi. Badano poszczególne regiony w mózgach kobiet i mężczyzn, którzy popełnili samobójstwo z powodu depresji oraz porównano je z wynikami grupy kontrolnej. Naukowcy zastosowali trzy metody analizy galaniny i trzech receptorów.

Wyniki wskazują różnice między chorymi i zdrowymi poszczególnymi częściami mózgu, szczególnie w płacie czołowym i w dolnym pniu mózgu.

"W tym samym czasie, metylacja zmieniła się w przeciwnym kierunku, co zgadza się z teorią, że metylacja hamuje proces syntezy. Zmiany były widoczne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn" – mówi Tomas Hökfelt.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Naukowcy udowodnili, że zbadane metody leczenia depresji będą wykazywać mniej działań niepożądanych.

Receptor GalR3 współdziała zarówno z noradrenaliną, jak i 5-hydroxytryptaminą w różnych grupach nerwów w jądrach dolnego pnia mózgu. GalR3 jest receptorem inhibitora, który zwalnia działanie tych komórek nerwowych, a tym samym zmniejsza wydzielanie noradrenaliny i 5-hydroxytryptaminy w kresomózgowiu.

"Efekt końcowy jest podobny do tego, jaki wykazują selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, a mianowicie działanie jest zgodne z podwyższeniem zawartości noradrenaliny i 5-hydroxytryptaminy w mózgu ale poprzez zupełnie inny mechanizm.  Oczekuje się, że antagonista GalR3  będzie też działać szybciej, to znaczy bez opóźnienia, a także że będzie wykazywał mniej skutków ubocznych" - podsumowuje Tomas Hökfelt.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze