Trwa ładowanie...

Badania nad jednym neuroprzekaźnikiem może doprowadzić do opracowania innowacyjnych leków przeciw depresji

Depresja jest chorobą, która dotyka dużą liczbę osób niezależnie od wieku. Poza cierpieniem chorych i podwyższonym ryzykiem popełnianych samobójstw, choroba związana jest z dużymi kosztami.

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów leczenia depresji, w tym leczenie farmakologiczne, takie jak grupa leków antydepresyjnych będących selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Nawet wtedy, gdy leczenie jest skuteczne w około 60 proc. przypadków pacjentów, często występują problemy z tolerancją, efekty uboczne działania leków i późnym rozpoczęciem wykazania efektu terapeutycznego.

Naukowcy opracowali system, dzięki któremu możliwe będzie lepsze leczenie depresji
Naukowcy opracowali system, dzięki któremu możliwe będzie lepsze leczenie depresji (123rf)

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Solnie w Szwecji rozpoczęli poszukiwania nowych rozwiązań w rozwoju ulepszonych leków przeciwdepresyjnych. Wśród nich są receptory neuropeptydów, należące do dużej grupy neuroprzekaźników.

Galanina jest 29-30 aminokwasowym neuropeptydem, który działa za pośrednictwem trzech receptorów GalR1-3.

Galaninę, która została oczyszczona z jelita świni, odkryto ponad 30 lat temu przez Viktora Mutt i jego doktoranta Kazuhiko Tatemoto. Peptyd ten od tego czasu badano z naciskiem na działanie wobec depresji przez kilka grup naukowców na Uniwersytecie w Sztokholmie. Wstępne badania wykonane na zwierzętach wskazują, że antagonista GalR1 może mieć działanie antydepresyjne.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej...

zobacz galerię

Swapnali Barde i jego współpracownicy teraz zbadali, w jakim stopniu wyniki z badań na zwierzętach odnoszą się wobec ludzi. Badano poszczególne regiony w mózgach kobiet i mężczyzn, którzy popełnili samobójstwo z powodu depresji oraz porównano je z wynikami grupy kontrolnej. Naukowcy zastosowali trzy metody analizy galaniny i trzech receptorów.

Wyniki wskazują różnice między chorymi i zdrowymi poszczególnymi częściami mózgu, szczególnie w płacie czołowym i w dolnym pniu mózgu.

"W tym samym czasie, metylacja zmieniła się w przeciwnym kierunku, co zgadza się z teorią, że metylacja hamuje proces syntezy. Zmiany były widoczne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn" – mówi Tomas Hökfelt.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

Naukowcy udowodnili, że zbadane metody leczenia depresji będą wykazywać mniej działań niepożądanych.

Receptor GalR3 współdziała zarówno z noradrenaliną, jak i 5-hydroxytryptaminą w różnych grupach nerwów w jądrach dolnego pnia mózgu. GalR3 jest receptorem inhibitora, który zwalnia działanie tych komórek nerwowych, a tym samym zmniejsza wydzielanie noradrenaliny i 5-hydroxytryptaminy w kresomózgowiu.

"Efekt końcowy jest podobny do tego, jaki wykazują selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, a mianowicie działanie jest zgodne z podwyższeniem zawartości noradrenaliny i 5-hydroxytryptaminy w mózgu ale poprzez zupełnie inny mechanizm.  Oczekuje się, że antagonista GalR3  będzie też działać szybciej, to znaczy bez opóźnienia, a także że będzie wykazywał mniej skutków ubocznych" - podsumowuje Tomas Hökfelt.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.