Badanie mikologiczne w dermatologii

Badanie mikologiczne wykonuje się na zlecenie lekarza, gdy istnieje podejrzenie grzybicy lub konieczne jest zidentyfikowanie gatunku chorobotwórczego grzyba. Przed badaniem należy poinformować lekarza o przebytych i obecnie występujących chorobach oraz stosowanych w ostatnim czasie lekach. Po badaniu nie obowiązują żadne zalecenia. Jeśli badanie wykluczy grzybicę skóry, mimo wyraźnych jej objawów, należy wykonać badanie po raz kolejny, przynajmniej trzykrotnie.

Wskazania do badania mikologicznego w dermatologii

Badania mikologiczne w dermatologii przeprowadza się w przypadku, gdy występuje podejrzenie grzybiczej przyczyny zmiany chorobowej oraz w celu określenia gatunku grzyba chorobotwórczego. Ze względu na to, że grzybice mogą być wywołane przez bardzo dużo różnych grzybów na naszych terenach, np. dermatofity, drożdżaki czy pleśniowce oraz grzyby tropikalne w innych krajach, badanie to ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale także określenie jego gatunku.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przebieg badania mikologicznego w dermatologii

Diagnoza grzybicy polega na pobraniu do badania materiału z tkanek, które podejrzewa się o zakażenie grzybicze. Rozpoznanie konkretnej grzybicy nie jest trudne, ze względu na charakterystyczny dla poszczególnego gatunku wygląd i układ zewnętrzny lub wewnętrzny zarodników grzyba. Wykonuje się to zasadniczo tępym skalpelem. W niektórych przypadkach wyrywa się włosy w miejscu, które podejrzewa się o grzybicę. Pobraną próbkę bada się w dwóch etapach - badania bezpośredniego i posiewu. W pierwszym etapie próbka jest badana pod mikroskopem, po wcześniejszym wytrawieniu znajdującego się w niej białka – keratyny, w silnym ługu, np. w 30% roztworze wodorotlenku potasu KOH (keratyna przeszkadza w prawidłowej ocenie obrazu mikroskopowego). Pozostałą część pobranej próbki posiewa się na specjalnym sztucznym podłożu (najczęściej podłożu Sabourauda), inkubuje w odpowiednich warunkach i czeka na wzrost grzybów chorobotwórczych.

W przypadku, gdy materiał pobierany jest z błon śluzowych, używa się specjalnego przyrządu, jakim jest eza (jałowy opalony drucik zakończony okrągłą pętlą z oczkiem). Takie badanie wykonuje się głównie na obecność drożdżaków. Wynik ma formę opisu i otrzymuje się go po kilkunastu minutach, a posiewu od 10 dni do nawet 6 tygodni.

Grzybica skóry to częsta przypadłość. Na szczęście istnieją metody badań pozwalające na identyfikację rodzaju grzyba, który wywołuje zmiany chorobowe. W ten sposób leczenie grzybicy jest szybsze i bardziej skuteczne. Jeśli istnieją wątpliwości odnośnie tego, czy zaobserwowane zmiany to grzybica, należy przeprowadzić badanie mikologiczne i pamiętać, że grzybicę skóry można wyleczyć.

W dniu badania nie powinno się myć chorobowo zmienionego miejsca. Stosowanie leków i maści może zafałszować wyniki badania, dlatego można je wykonać najwcześniej po dwóch tygodniach od zakończenia leczenia. Nie powoduje ono skutków ubocznych, może być wykonywane wielokrotnie u każdego, niezależnie od wieku, nawet u kobiet w ciąży.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Placek W., Badanie mikologiczne w dermatologii, Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996
  • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001, ISBN 83-88092-48-0
  • Virella G. Mikrobiologia i choroby zakaźne, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 978-83-85842-59-0

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie mikologiczne w dermatologii
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie mikologiczne w dermatologii
Wrastające włosy

Wrastające włosy - zdjęcia

Wrastające włosy - zdjęcia

Złuszczanie naskórka jest zabiegiem stosowanym w kosmetyce i dermatologii mającym zapobiegać wrastającym włosom.

Dermatoskopia - zastosowanie, przebieg

Badanie dermatoskopowe (WIDEO)

Badanie dermatoskopowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Dermatoskopia, inaczej mikroskopia epilumiscencyjna to nieinwazyjne badanie w dermatologii, które polega na badaniu skóry za pomocą urządzenia (...) . Jednak nie jest to badanie rozstrzygające,...

Medycyna estetyczna

Maria Noszczyk "Medycyna piękności"

Maria Noszczyk "Medycyna piękności"

piękności". W książce w przystępnej formie opisano najczęstsze problemy dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej, m.in. defekty skórne, zmiany

Choroby zakaźne skóry

Niepokojące zmiany skórne (WIDEO)

Niepokojące zmiany skórne (WIDEO) Odtwórz wideo

tkanki. Jeżeli by się okazało w badaniu histopatologicznym, że to rzeczywiście jest czerniak, wykonuje się poszerzenie marginesów wycięcia (...) . Jeżeli zmiana jest owrzodziała można przeprowadzić badanie cytologiczne....

Dermatologia

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO)

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO) Odtwórz wideo

czy nie. O czynnikach, które mogą wywołać groźne dla zdrowia i życia zmiany skórne, opowiada prof. dr hab. Waldemar Placek, specjalista dermatologii i wenerologii, patomorfologii i immunologii klinicznej.

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Przyczyny łysienia

Łysienie a krążenie (WIDEO)

Łysienie a krążenie (WIDEO) Odtwórz wideo

przestaną wypadać, a te, które już wypadły, odrosną. O związku łysienia z zaburzeniami krążenia opowiada dr n. med. Tomasz Wasyłyszyn, specjalista wenerologii i dermatologii.

Leczenie łysienia

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO)

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO) Odtwórz wideo

, a także, co oczywiste, obniżenia odporności na wszelkiego rodzaju infekcje). O metody leczenia łysienia plackowatego zapytaliśmy dra n. med. Tomasza Wasyłyszyna, specjalistę wenerologii i dermatologii.