Badanie mikologiczne w dermatologii

Badanie mikologiczne wykonuje się na zlecenie lekarza, gdy istnieje podejrzenie grzybicy lub konieczne jest zidentyfikowanie gatunku chorobotwórczego grzyba. Przed badaniem należy poinformować lekarza o przebytych i obecnie występujących chorobach oraz stosowanych w ostatnim czasie lekach. Po badaniu nie obowiązują żadne zalecenia. Jeśli badanie wykluczy grzybicę skóry, mimo wyraźnych jej objawów, należy wykonać badanie po raz kolejny, przynajmniej trzykrotnie.

spis treści

1. Wskazania do badania mikologicznego w dermatologii

Badania mikologiczne w dermatologii przeprowadza się w przypadku, gdy występuje podejrzenie grzybiczej przyczyny zmiany chorobowej oraz w celu określenia gatunku grzyba chorobotwórczego. Ze względu na to, że grzybice mogą być wywołane przez bardzo dużo różnych grzybów na naszych terenach, np. dermatofity, drożdżaki czy pleśniowce oraz grzyby tropikalne w innych krajach, badanie to ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale także określenie jego gatunku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Przebieg badania mikologicznego w dermatologii

Diagnoza grzybicy polega na pobraniu do badania materiału z tkanek, które podejrzewa się o zakażenie grzybicze. Rozpoznanie konkretnej grzybicy nie jest trudne, ze względu na charakterystyczny dla poszczególnego gatunku wygląd i układ zewnętrzny lub wewnętrzny zarodników grzyba. Wykonuje się to zasadniczo tępym skalpelem. W niektórych przypadkach wyrywa się włosy w miejscu, które podejrzewa się o grzybicę. Pobraną próbkę bada się w dwóch etapach - badania bezpośredniego i posiewu. W pierwszym etapie próbka jest badana pod mikroskopem, po wcześniejszym wytrawieniu znajdującego się w niej białka – keratyny, w silnym ługu, np. w 30% roztworze wodorotlenku potasu KOH (keratyna przeszkadza w prawidłowej ocenie obrazu mikroskopowego). Pozostałą część pobranej próbki posiewa się na specjalnym sztucznym podłożu (najczęściej podłożu Sabourauda), inkubuje w odpowiednich warunkach i czeka na wzrost grzybów chorobotwórczych.

W przypadku, gdy materiał pobierany jest z błon śluzowych, używa się specjalnego przyrządu, jakim jest eza (jałowy opalony drucik zakończony okrągłą pętlą z oczkiem). Takie badanie wykonuje się głównie na obecność drożdżaków. Wynik ma formę opisu i otrzymuje się go po kilkunastu minutach, a posiewu od 10 dni do nawet 6 tygodni.

Grzybica skóry to częsta przypadłość. Na szczęście istnieją metody badań pozwalające na identyfikację rodzaju grzyba, który wywołuje zmiany chorobowe. W ten sposób leczenie grzybicy jest szybsze i bardziej skuteczne. Jeśli istnieją wątpliwości odnośnie tego, czy zaobserwowane zmiany to grzybica, należy przeprowadzić badanie mikologiczne i pamiętać, że grzybicę skóry można wyleczyć.

W dniu badania nie powinno się myć chorobowo zmienionego miejsca. Stosowanie leków i maści może zafałszować wyniki badania, dlatego można je wykonać najwcześniej po dwóch tygodniach od zakończenia leczenia. Nie powoduje ono skutków ubocznych, może być wykonywane wielokrotnie u każdego, niezależnie od wieku, nawet u kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy