Trwa ładowanie...

Bawełniana maseczka DIY jest najskuteczniejsza? Naukowcy przeprowadzili badania

Avatar placeholder
02.07.2020 11:37
Jaka maseczka najskuteczniejsza?
Jaka maseczka najskuteczniejsza? (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, jakie niemedyczne maseczki DIY dają najskuteczniejszą ochronę przed koronawirusem. Po serii testów doszli do wniosku, że najlepiej się sprawdza maseczka wykonana z dwóch warstw bawełny. Co jeszcze trzeba wiedzieć o maseczkach?

1. Które maseczki są najskuteczniejsze?

Jaki rodzaj maseczki DIY zapewnia najlepszą ochronę przed koronawirusem? Odpowiedzi na to pytanie szukali naukowcy z Florida Atlantic University.

Czy bawełniane maseczki są skuteczne?
Czy bawełniane maseczki są skuteczne? (Getty Images)

Porównali oni luźno złożoną na twarz maseczkę domowej roboty, którą można wykonać z chusty lub koszulki, z niesterylną maseczką komercyjną w kształcie stożka, która jest zwykle dostępna w aptekach. Jak tłumaczą naukowcy, decyzja padła akurat na te maseczki, ponieważ są one łatwo dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Zobacz film: "Szpitale są bezpieczne? Odpowiada dr Jarosław Fedorowski"

"Chociaż istnieje kilka wcześniejszych badań dotyczących skuteczności medycznych maseczek, nie mamy zbyt wielu informacji na temat maseczek z bawełny, które są obecnie najbardziej dostępne" - powiedziała Siddhartha Verma, autorka badań z Florida Atlantic University.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Physics of Fluids".

2. Czy bawełniane maseczki są skuteczne?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że rządy powinny zachęcać ludzi do noszenia niemedycznych bawełnianych maseczek, szczególnie w miejscach, w których nie ma możliwości utrzymania dystansu - na przykład w transporcie publicznym, w sklepach lub w zamkniętych lub zatłoczonych miejscach.

Żeby sprawdzić, które maseczki są skuteczniejsze, badacze użyli głowy manekina. "Kichnięcia" i "kaszel” powodowali za pomocą ręcznej pompy i generatora dymu. Następnie użyli lasera, aby prześledzić jak daleko przemieszczają się krople.

Naukowcy eksperymentowali z niemedycznymi maseczkami, wykonanymi z różnych materiałów i w różnych kształtach. Odkryli, że dobrze dopasowana maseczka wykonana z dwóch warstw bawełny najskuteczniej powstrzymuje rozprzestrzeniania się kropel z kaszlu i kichnięć.

Okazało się, że kropelki odkrytego kaszlu były w stanie przebyć ok. 2,5 m. Kropelki osoby z chustą na twarzy podróżowały ma odległość niecałego metra. Najefektywniejsza okazała się maseczka bawełniana szyta z dwóch warstw tkaniny. Przez nią cząsteczki przechodziły na odległość ok. 7 cm.

3. Jaką tkaninę wybrać na maseczkę?

Już wcześniej podobne badanie przeprowadzili eksperci z Argonne National Laboratory i University of Chicago. Naukowcy postawili sobie za cel sprawdzić, jakie tkaniny mają najlepsze właściwości filtrujące oraz elektrostatyczne. Przetestowane została bawełna, jedwab, szyfon, flanela oraz tkaniny syntetyczne, poliestrowe.

Testy odbywały się w specjalnej komorze do mieszania aerozoli. Przez tkaniny przepuszczano powietrze zawierające różnej wielkości cząsteczki: od 10 nanometrów (nm jedna miliardowa metra) do 10 mikrometrów (μm jedna milionowa metra). Ile mają cząsteczki koronawirusa? Ich wielkość wacha się od 80 do 120 nanometrów.

Wyniki swojej pracy naukowcy opublikowali w czasopiśmie ASC Nano. W artykule czytamy, że najlepiej przed cząsteczkami wirusa uchronią nas maseczki uszyte z kilku warstw tkanin mieszanych. Najbardziej się sprawdziły maseczki z połączenia bawełny z jedwabiem, bawełny z szyfonem, bawełny z flanelą. Takie maseczki potrafią odfiltrować nawet 80-90 proc. dryfujących w powietrzu cząstek.

Naukowcy podkreślają jednak, że nawet najlepsza maseczka nie ochroni nas, jeśli nie będziemy jej prawidłowo używać. Przykładowo, jeśli maseczka nie przylega szczelnie do buzi, jej skuteczność spada nawet o 60 proc.

Zobacz także: "Ogłaszamy koniec pandemii". Przemarsz anyszczepionkowców i koronasceptyków. Wirusolog: To zaklinanie rzeczywistości!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze