Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy noszenie maseczki grozi grzybicą płuc? Lekarz wyjaśnia

Od kiedy w związku z epidemią koronawirusa mamy obowiązek zakrywania ust i nosa, w internecie pojawia się coraz więcej niepotwierdzonych informacji i teorii. Jedna z nich głosi, że noszenie maseczek ochronnych może spowodować grzybicę płuc. Lekarze wyjaśniają, czy jest czego się obawiać.

Zobacz film: "Maseczki wciąż obowiązują. Minister Szumowski mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć"

1. Skutki noszenia maseczek ochronnych

Czy noszenie maseczki grozi grzybicą płuc? Według Anny Plucik-Mrożek, internistki i lekarza medycyny sportowej z kliniki Medicover, jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy tej samej maseczki poza nami używa jeszcze ktoś, kto choruje na grzybicę.

Maseczki a grzybic  płuc
Maseczki a grzybic płuc (Getty Images)

Niebezpiecznym też jest zbyt długie noszenie tej samej maseczki, zwłaszcza jeśli użytkujemy ją w sposób nieprawidłowy.

Jak wyjaśnia Anna Plucik-Mrożek w "Poradniku Zdrowie", maseczki nie można nosić dłużej, niż cztery godziny bez przerwy. Należy ją zmienić od razu, gdy zrobi się wilgotna. Maseczkę jednorazową trzeba wyrzucić, a wielorazową wyprać lub zdezynfekować, na przykład odkażając w piekarniku w wysokiej temperaturze lub stosując inny sposób zalecony przez producenta.

To, że nie ma związku pomiędzy prawidłowym użytkowaniem maseczek ochronnych, a grzybicą płuc, potwierdza również prof. Wojciech Dyszkiewicz, torakochirurg i zastępca dyrektora Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

2. Do kiedy będziemy nosić maseczki?

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został wprowadzony w Polsce 16 kwietnia. Wtedy szef resoru zdrowia ostrzegał, że obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie nam towarzyszył przez długi czas. Dopytywany przez dziennikarzy stwierdził nawet, że będziemy chodzić w maseczkach, do czasu "jak będzie szczepionka" na koronawirusa.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy będzie dostępna?

Teraz Łukasz Szumowski przyznaje, że Ministerstwo Zdrowia rozważa poluzowanie w tej kwestii. Pytany o konkretny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek wyjaśniał, że wszystko zależy od przyrostu liczby zakażonych koronawirusem.

"Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu, te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną" - wyjaśniał podczas konferencji prasowej.

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.