Trwa ładowanie...

Będą uciekać w popłochu. Sprawdziliśmy, czego boją się kleszcze (WIDEO)

 Karolina Rozmus
11.07.2024 20:46

Sezon na kleszcze w pełni, a eksperci nieustannie apelują, by pamiętać o ochronie przed groźnymi pajęczakami. Co na nie działa odstraszająco? Czy tylko chemiczne repelenty? Redakcja WP abcZdrowie postanowiła sprawdzić, czy kleszcze boją się naturalnych preparatów.

1. Naturalne repelenty na kleszcze. Działają czy nie?

Redakcja WP abcZdrowie wybrała się w teren, by sprawdzić, jak kleszcze zareagują na naturalne repelenty bazujące na kompozycjach zapachowych, które mają odstraszać pajęczaki. W sieci nie brakuje informacji na temat tego, jakie rośliny, naturalne olejki czy substancje powszechnie dostępne w sklepie mogą okazać się równie skuteczne, co repelenty.

Przypomnijmy, preparaty o działaniu odstraszającym kleszcze, które możemy kupić w sklepach bądź aptece, zazwyczaj zawierają DEET (N,N-diethyl-m-toluamide) lub ikarydynę. DEET, choć niezwykle skuteczny, może wywoływać podrażnienia, nie wolno go też stosować u dzieci poniżej drugiego roku życia. Ikarydyna, choć mniej problematyczna, jest też mniej skuteczna niż DEET.

Co odstrasza kleszcze?
Co odstrasza kleszcze? (Pixabay)

Nic dziwnego, że większość z nas szuka naturalnych rozwiązań, by bezpiecznie spędzać czas na łonie natury. Redakcja WP abcZdrowie przetestowała skuteczność m.in. olejku z drzewa herbacianego, olejku cytrynowego, miętowego czy lawendowego. Wiemy, które produkty kleszcze omijały z daleka.

2. Wielka trójca. Wyłoniliśmy zwycięzców

Okazało się, że olejek herbaciany nie należy do ulubionych zapachów pajęczaków. Kleszcz, po zakropleniu na ręcznik papierowy olejku, zmienił kierunek. Podobnie zareagował na olejek miętowy. Natomiast olejek lawendowy okazał się całkowicie nieskuteczny i nie stanowił przeszkody podczas wędrówki kleszcza po ręczniku papierowym.

Zdecydowanymi zwycięzcami testu okazały się trzy preparaty, w tym spirytus mrówczany, czyli kwas mrówkowy o stężeniu 5 proc., rozpuszczony w stężonym etanolu.

Co jeszcze? Tego dowiecie się, oglądając wideo.

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze