Coraz więcej gniazd kleszczy w domach. Sprawdź w szczególności te miejsca
Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, a w przypadku zwierząt - nawet zagrożenie życia. Ich populacja zwiększa się w okresie wiosenno-letnim. Łatwo je wtedy spotkać nie tylko na łonie natury (zwłaszcza w lasach czy na łąkach), ale nawet w domu. Dlatego istotne jest, aby znać sposoby na ich odstraszanie i potrafić zidentyfikować miejsca, w których mogą się schować.
Co sezon przestrzega się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze, do których należą m.in. borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. U zwierząt z kolei zakażony kleszcz może spowodować rozwój babeszjozy grożącej nawet zgonem zwierzęcia.
Większość miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu lub właścicieli czworonogów jest więc czujna i stosuje preparaty ochronne podczas spacerów po lasach, łąkach czy nad zbiornikami wodnymi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kleszcze można znaleźć także we własnym domu.
1. Kleszcze w domu. Gdzie można je znaleźć?
Największym ryzykiem znalezienia kleszczy w domu obarczeni są właściciele psów i wychodzących kotów. W szczycie sezonu zwierzęta domowe mogą regularnie "przyprowadzać" do mieszkań owady ukryte w sierści. Należy na nie uważać nawet wtedy, gdy zwierzak jest zabezpieczony farmakologiczną ochroną. Chociaż z dużą skutecznością chroni ona pupila przed wczepieniem się owada w skórę, a także zakażeniem chorobą odkleszczową, metody te nie odstraszają kleszczy od siadania na sierści zwierząt.
Okazuje się jednak, że te groźne pajęczaki można znaleźć w domu nawet, kiedy nie posiadamy zwierząt. Często zdarza się, że tworzą one małe gniazda przy zasłonach, w ramach drzwi lub w ciasnych przestrzeniach przy listwach przypodłogowych, a tam składają jaja, z których następnie wylęgają się nowe osobniki.
2. Jak pozbyć się kleszczy z domu?
Jeśli już odkryjemy gniazdo we wnętrzu domu, należy jak najszybciej ostrożnie je usunąć bądź wezwać specjalistów zajmujących się likwidacją gniazd niebezpiecznych owadów. Po pozbyciu się wylęgarni kleszczy warto regularnie przecierać miejsce dawnego gniazda zapachami odstraszającymi pajęczaki.
Mogą to być roztwory z dodatkiem olejków eterycznych z lawendy, tymianku czy trawy cytrynowej. Sprawdzą się one także w roli profilaktyki przed powstawaniem gniazd.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.