Trwa ładowanie...

Tajny sposób na kleszcze. Wetrzyj w kostki te liście

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 01.06.2024 09:33
Kleszcze z założenia nie lubią aromatów ziołowych
Kleszcze z założenia nie lubią aromatów ziołowych (Getty Images)

Kleszcze są prawdziwą zmorą sezonu wiosenno-letniego. Nic dziwnego, że szukamy coraz to bardziej kreatywnych sposobów, aby je odstraszyć i zmniejszyć ryzyko wystąpienia jednej z chorób odkleszczowych.

spis treści

1. Roślina, której nienawidzą kleszcze

Istnieje wiele roślin, których zapach nie jest szczególnie lubiany przez kleszcze. Należą do nich m.in. lawenda, cytrusy czy bazylia, które warto hodować w ogrodzie bądź na tarasie, aby zniechęcić kleszcze do żerowania tuż przy naszym domu.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że rośliną, której aromatu wyjątkowo nie tolerują kleszcze to bardzo popularny (zwłaszcza w PRL) kwiatek doniczkowy, czyli geranium znane także jako pelargonia pachnąca lub anginka.

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Obsadzenie rabat bądź donic na balkonie aromatycznym geranium stworzy naturalną barierę ochronną przed kleszczami, ale też komarami. Najbardziej intensywny aromat anginki można jednak wydobyć z jej liści: wystarczy zerwać jeden i wetrzeć jego zapach w skórę na nadgarstkach, szyi, a w szczególności na łydkach i kostkach, gdzie najczęściej atakują kleszcze.

2. Inne zioła, które odstraszają kleszcze

Kleszcze z założenia nie lubią aromatów ziołowych, dlatego w ich odstraszaniu nieźle sprawdzają się również:

3. Czy kleszcze atakują w ogródku lub na balkonie?

Obecność kleszczy na balkonach w blokach jest raczej rzadkim zjawiskiem, bo pajęczaki te żerują z reguły na małych wysokościach, blisko gleby.

Łatwo jednak znaleźć je ogrodzie, nawet tym niewielkim i przylegającym do bloku - zwłaszcza jeśli jest porośnięty trawą i niskimi krzewami. Jeśli dodatkowo korzystają z niego dzieci lub zwierzęta domowe, warto obsadzić klomby czy donice roślinami odstraszającymi te potencjalnie groźne owady.

Chociaż "zabezpieczenie" ogródka konkretnymi gatunkami roślin może przynieść dobre rezultaty w zwalczaniu kleszczy, nie zwalnia to z obowiązku zachowania czujności i przeprowadzania dokładnych oględzin ciała (swojego, jak i domowników i zwierząt) po każdej wizycie na zewnątrz.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze