Bezpieczne tempo chudnięcia

Odchudzanie bez efektu jojo to mniej więcej jeden kilogram tygodniowo. Większość dietetyków nie zaleca szybszego tempa odchudzania, co nie zawsze podoba się ludziom cierpiącym na otyłość i nadwagę. Dietetycy powtarzają, że nie istnieje szybka dieta cud, która pozwoli schudnąć bezpiecznie 10 kg w ciągu 2 tygodni. Skuteczne i zdrowe odchudzanie to racjonalny sposób żywienia, w którym wartość energetyczna została pomniejszona o 500-1000 kcal w stosunku do zapotrzebowania.

Jak uniknąć efektu jojo?

Bezpieczne tempo chudnięcia

Sposobem na uniknięcie niechcianego efektu jojo jest powolna, regularna utrata wagi wzbogacona o pielęgnację ciała i aktywność fizyczną.

Wielu ludzi popełnia ten sam błąd – rygorystycznie przestrzega surowej diety, by po paru zgubionych kilogramach, powrócić do starych nawyków. Kiedy ograniczamy liczę przyjmowanych kalorii, nasz organizm zaczyna się buntować i włącza „tryb oszczędzania”. Kiedy wygłodzeni, zaczynamy jeść tyle samo, co przed dietą, lub nawet więcej, organizm wciąż pamięta czasy, kiedy jedzenia było mniej. Jaka jest jego reakcja? Zaczyna magazynować składniki w tkance tłuszczowej, by w razie kolejnej diety nie zabrakło energii na prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie dlatego powinniśmy pamiętać o bezpiecznym tempie odchudzania. Oprócz tego szybka dieta bardzo osłabi nasz organizm, obniży zdolność koncentracji, spowoduje niebezpieczne niedobory witamin i składników mineralnych.

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

Ćwiczenia i liczenie kalorii

Co zrobić, by nie zagalopować się w gubieniu masy ciała i uniknąć efektu jojo?

 1. Unikaj głodówek. Mają bardzo negatywny wpływ na organizm. Włączają w organizmie tryb oszczędzania. Prowadzą do zaburzeń odżywienia, takich jak anoreksja, bulimia.
 2. Załóż dzienniczek odchudzania. Notuj ile chudniesz tygodniowo i ile kalorii dziennie przyjmujesz. Pamiętaj, że twoje minimum to zjedzenie 1000 kcal dziennie, a maksimum to gubienie 1 kg tygodniowo.
 3. Wprowadź w swoje życie kilka zmian. Skuteczne odchudzanie wcale nie wiąże się z podążaniem za wszystkimi radami na schudnięcie. Zastosowanie tylko paru będzie łatwiejsze. Bardzo ważną zmianą jest zwiększenie aktywności fizycznej.
 4. Pij więcej wody. Nie skupiaj się tylko na ograniczeniu kalorii w pożywieniu. Regularne picie 1,5 litra wody dziennie też przyniesie efekty.
 5. Zmień swoje nastawienie. Pamiętaj, że odchudzanie powinno być przyjemnością, a nie karą. Jeśli coś traktujesz jak karę, najprawdopodobniej bardzo szybko z tego zrezygnujesz.

Ludzie otyli i z nadwagą chcą bardzo szybko schudnąć. Muszą oni jednak pamiętać, że nie jest to najskuteczniejszy sposób na trwałe odchudzanie.

Ewa Janeczko, 7 miesięcy temu

Bibliografia

 • Jensen B. Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000, ISBN 83-86170-61-1
 • Hołub B. Poradnik dietetyczny dla kobiet, Wektor, Warszawa 2005, ISBN 83-906830-9-1
 • Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
 • Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8

Odchudzanie w liczbach

Komentarze (4)
~nina24
~nina24 7 miesięcy temu

uważam, że to kwestia oczekiwań, chęci, samozaparcia mi w bezpiecznym odchudzaniu pomógł kurs zdrowego odżywiania na ktory zapisałam się do poradnia centrum odchudzania i odżywiania w białymstoku gdyby nie oni, to chyba do dziś walczyłabym ze zbędnymi kg innymi sposobami

Odpowiedz
~plażowiczka
~plażowiczka ponad rok temu

wątpię, żeby w msc schudnąć 15 kilo. Chyba, że stresu. Na pewno to nie było bezpieczne. Niemożliwe. Ja się męczę od lipca i się zastanawiam, czy te moje 15 kilo stracone to bezpieczne. Kupiłam sobie na te lato extra strój kąpielowy efeliny i będę chciała się ładnie zaprezentować na plaży.

Odpowiedz
~wpołowiedrogi
~wpołowiedrogi ponad rok temu

Ja skutecznie w miesiąc zgubiłam 15 kg.
Nie byłą to jednak chwilowa zmiana zakończona efektem jo-jo. Zmieniłam dietę, jestem wegetarianką, która nie spożywa przetworzonych produktów i soi. Zaczęłam też biegać codziennie, dwa razy po godzinie lub do silnego uczucia głodu. Bardzo wolno, nie zwiększając szybkości mimo poprawy kondycji. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem (Ty która/y czytasz) polecam strony internetowe, na których znajdziesz informację o tym jak zacząć i jak właściwie biegać by zrzucać kilogramy. Już po paru dniach po zmianie diety(z wysiłkiem fizycznym poczekałam tydzień) zauważyłam, że mam więcej energii (wstaję bez problemu), w ciągu dnia nie musiałam pobudzać się kawą i czułam się lepiej psychicznie ze sobą i światem:) wtedy podjęcie wysiłku fizycznego było dla mnie koniecznością, czułam że mam duże zasoby niespożytkowanej energii.
Jeszcze trochę kilogramów zostało mi do zrzucenia by osiągnąć upragnioną sylwetkę, ale wiem że pozbycie się ich przyjdzie mi łatwo. Jedząc zdrowo, jem do syta i nie muszę uważać na kalorie.
Bardzo oczywistą prawdę teraz przytoczę, ale przez ten miesiąc była moim mottem: jeśli Twój styl życia sprawia, że tyjesz; musisz go zmienić.
Ps. Może nie przystoi o tym pisać, ale od zmiany diety cieszę się bardzo regularnymi, zdrowymi wypróżnieniami.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odchudzanie w liczbach
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Odchudzanie w liczbach
Odchudzanie w liczbach

Ile kalorii ma alkohol? (WIDEO)

Alkohol jest jedną z używek. Częste picie napojów wyskokowych może prowadzić do uzależnienia, które wpływa zarówno na fizyczność, jak i stan psychiczny człowieka. Po alkohol mogą w Polsce sięgać osoby, który ukończyły 18. lat. Te informacje są powszechnie...

Odchudzanie w liczbach

Jak schudnąć o 10 kg - dieta, ćwiczenia

Jak schudnąć o 10 kg? Istnieją sposoby na to, aby szybko i skutecznie schudnąć nawet o 10 kilo. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu ścisłej diety, a także wprowadzeniu do naszego życia ćwiczeń pozwalających spalić tkankę tłuszczową, której nadmiar spoczywa...

Odchudzanie w liczbach

Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?

Nowy wskaźnik masy ciała zastąpi BMI?

Naukowcy opracowali nowy wskaźnik, który precyzyjniej, niż stosowany dotychczas BMI, przewiduje ryzyko chorób związanych z otyłością, a także ryzyko przedwczesnej śmierci. Pod uwagę brany jest rodzaj sylwetki, a nie tylko wzrost i waga. BMI (ang. body...

Odchudzanie w liczbach

Siatki centylowe a waga dziecka

. Mierzenie i ważenie pozwoli stwierdzić, czy należy rozpocząć odchudzanie dziecka czy wręcz przeciwnie - podżywić. Siatki centylowe a wzrost

Odchudzanie w liczbach

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Energetyczne wzory

Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Energetyczne wzory

Podczas odchudzania oprócz motywacji i treningów równie ważne miejsce zajmuje dieta. Jeśli nie będzie ona prawidłowo zbilansowana efekty wcale (...) przy otyłości dolicza się dodatkowo 20% - czyli Nmc x 20%Nmc w przypadku, gdy chcemy...

Odchudzanie w liczbach

Zapotrzebowanie kaloryczne na diecie

Zapotrzebowanie kaloryczne na diecie

x wiek w latach). Zapotrzebowanie kaloryczne a odchudzanie Korzystając z tego wzoru, otrzymamy liczbę kalorii, których potrzebujemy, aby utrzymać (...) Stosujesz dietę, kilka razy w tygodniu ćwiczysz i wciąż nie możesz...

Odchudzanie

Sekretne sposoby walki z nadwagą

Sekretne sposoby walki z nadwagą

przyzwyczajony do tych samych ćwiczeń spowalnia tempo chudnięcia. Oddychaj podczas ćwiczeń Nie zapominaj o oddychaniu podczas treningu - niepotrzebnie (...) Przedstawiamy niezawodne sposoby na walkę ze zbędnym tłuszczykiem,...

Odchudzanie

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

o tym, wybierając program odchudzania. Jeśli chcesz, by efekty były trwałe, musisz przygotować się na długą drogę. Bezpieczne tempo chudnięcia to ok. 1 kg masy ciała na tydzień. Jesteś ciągle głodna Dobra...

Składniki kosmetyków

Bezpieczne kosmetyki

Bezpieczne kosmetyki

Składniki kosmetyków muszą być bezpieczne dla cery. Pilnuje tego Inspekcja Sanitarna. Skład produktu powinien być podany na opakowaniu.