Trwa ładowanie...

Boisz się dentysty? To się może zmienić

Avatar placeholder
19.08.2019 11:55
Boimy się dentysty. Dlatego prawie wszyscy mamy próchnicę.
Boimy się dentysty. Dlatego prawie wszyscy mamy próchnicę. (123rf)

Polacy nie dbają o zęby. Na fotelu dentystycznym siadamy raz na 15 miesięcy. Średnia w UE to zaś 3-4 wizyty w roku. Efekt? W Polsce aż 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Nowe odkrycia naukowe mogą jednak sprawić, że przestaniemy bać się dentystów.

1. Leczenie zębów będzie prostsze

Właśnie strach przed dentystą, zwany dentofobią, to najczęstsza przyczyna, dla której zaniedbujemy zęby i pozwalamy, by próchnica szalała w najlepsze. Boimy się, bo boli, bo jest nieprzyjemnie. A nieleczona próchnica to nie tylko defekt estetyczny i obolała szczęka. Skutkiem próchnicy może być stan zapalny nerek, płuc, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet sepsa.

Choroby wywoływane przez próchnicę. Nie jest to tylko problem zębów
Choroby wywoływane przez próchnicę. Nie jest to tylko problem zębów [6 zdjęć]

O tym, że Polacy mają zepsute zęby dentyści alarmują od lat. Próchnica, która jest najczęstszym problemem,

zobacz galerię

Dlatego nowe odkrycie naukowców z Dental School University of Plymouth jest rewolucyjne, bo może sprawić, że leczenie zębów będzie łatwiejsze i dużo mniej stresujące dla pacjentów.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

Badacze po kierownictwem dr Bing Hu dowiedli, że gen o nazwie Dlk1 poprawia aktywację komórek macierzystych i regenerację tkanek w procesie gojenia zębów. W badaniu nad siekaczami u myszy zespół odkrył nową populację mezenchymalnych komórek macierzystych, które tworzą tkankę szkieletową, taką jak mięśnie i kości. Naukowcy wykazali, że komórki te przyczyniają się do powstawania zębiny, twardej tkanki pokrywającej główny korpus zęba.

Gdy te komórki macierzyste są aktywowane, wysyłają sygnały z powrotem do komórek macierzystych tkanki, aby kontrolować liczbę produkowanych komórek, za pośrednictwem genu molekularnego o nazwie Dlk1. W tym samym raporcie naukowcy udowodnili również, że Dlk1 może poprawić aktywację komórek macierzystych i regenerację tkanek w modelu gojenia się ran zęba. Mechanizm ten może zostać wykorzystany przy opracowaniu nowych rozwiązań stomatologicznych w leczeniu próchnicy, kruszeniu się zębów i leczeniu urazów.

''Prace odbywały się na modelach laboratoryjnych i należy je kontynuować, zanim będziemy mogli wprowadzić je do użytku u ludzi. Ale to naprawdę duży przełom w medycynie regeneracyjnej, który może mieć ogromne konsekwencje dla pacjentów w przyszłości'' – komentuje wyniki dr Hu. Potrzeba oczywiście dalszych badań, ale dla dentofobików to naprawdę dobre wieści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze