Przejdź na WP

Ból śledziony - objawy i przyczyny. Dlaczego boli po alkoholu?

Zdrowa śledziona nie jest wyczuwalna. Gdy choruje, zaczyna boleć. Podpowiadamy, jak objawiają się choroby śledziony i czy ból po spożyciu alkoholu to powód do niepokoju.

Zobacz film: "Problemy z wątrobą to nie tylko alkohol. 3 najczęstsze choroby wątroby"

1. Ból śledziony – objawy

Ból śledziony jest powodowany rozciągnięciem torebki śledziony. Często towarzyszy mu ból sąsiadujących narządów - żołądka, nerek lub lewego płuca. Niekiedy ból śledziony promieniuje spod żeber do pleców, lewego barku i nadbrzusza.

Niektórzy skarżą się wówczas także na uczucie przejedzenia, złe samopoczucie, zawroty głowy, uczucie rozbicia, osłabienia i dyskomfortu. Chorej śledzionie towarzyszyć mogą spadki ciśnienia oraz przyspieszenie tętna.

U niektórych osób zauważalna jest bladość i objawy anemii. Część pacjentów z zaburzeniami pracy śledziony cierpi z powodu nawracających infekcji.

Charakterystycznym objawem sugerującym, że ten narząd niedomaga, są dolegliwości trawienne. Niektórzy doświadczają zimnych potów i dreszczy. Częstym objawem jest wzrost ciepłoty ciała.

2. Ból śledziony – przyczyny

Czasem powodem bólu śledziony są zmiany nowotworowe, jak m.in. rak śledziony, białaczka, chłoniak, ziarnica złośliwa.

Sprawdź, o czym może świadczyć powiększona śledziona
Sprawdź, o czym może świadczyć powiększona śledziona [5 zdjęć]

Śledziona znajduje się pomiędzy 9. a 11. żebrem. Choć nie jest zniezbędna do życia, pełni kilka ważnych...

zobacz galerię

Ból śledziony może również zdarzać się incydentalnie, jako skutek wysiłku fizycznego lub urazu. Śledziona może boleć wskutek infekcji bakteryjnej.

Zdarza się również w czasie infekcyjnego zapalenia wsierdzia oraz u cierpiących z powodu sepsy. Rzadziej dochodzi do wytworzenia torbieli śledziony. U niektórych skarżących się na bóle śledziony jest to skutek mukowiscydozy.

3. Alkohol a ból śledziony

Po spożyciu alkoholu również może się pojawiać ból śledziony. Ma to związek ze zmniejszeniem liczby płytek krwi w śledzionie. Innym powodem bólu może być marskość śledziony.

Ból tego narządu może być powodowany również przez marskość wątroby. Przyczyną bólu może być też stan chorobowy śledziony lub wątroby. Najczęściej są to stany zapalne tych narządów powodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ból śledziony - objawy i przyczyny
Ból śledziony - objawy i przyczyny (123rf.com )

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy