Trwa ładowanie...

Brak orgazmu u mężczyzn

Orgazm to ważny element współżycia. Jego brak to nie tylko powód do zmartwienia, ale i sygnał, którego nie warto lekceważyć. Gdy pojawiają się problemy z orgazmem u mężczyzn, należy zidentyfikować przyczyny takiego stanu i podjąć kroki zmierzające do wyleczenia tej przypadłości. Nie warto czekać bezczynnie, aż wszystko wróci do normy. Długotrwały brak orgazmu jest frustrujący i może prowadzić do depresji, ponieważ mężczyźni odbierają niemożność szczytowania jako zaprzeczenie ich męskości.

spis treści

1. Przyczyny braku orgazmu u mężczyzn

Orgazm u mężczyzny jest naturalnym następstwem erekcji i ejakulacji. Stanowi on stan najwyższego podniecenia seksualnego i jest zwieńczeniem udanego stosunku seksualnego. Warunkiem wystąpienia orgazmu u mężczyzny jest osiągnięcie erekcji. Rozpoczyna się ona w fazie podniecenia, podczas której następuje przyspieszenie oddychania i akcji serca, usztywnienie niektórych partii mięśni oraz wzrost ciśnienia i tętna krwi.

Zobacz film: "Anorgazmia"

Orgazmocentryzm
Orgazmocentryzm

Orgazm w czasie stosunku seksualnego jest doznaniem, do którego dążą oboje partnerzy. Męskiemu doznaniu

zobacz galerię

Taki stan utrzymuje się w trakcie stosunku na mniej więcej równym poziomie, a podczas wytrysku przechodzi w orgazm, odczuwany subiektywnie jako wrażenia psychiczne i fizyczne. Wrażenia te dotyczą całego ciała, ale najbardziej intensywnie odczuwane są w okolicach intymnych. Mięśnie penisa podlegają skurczom, ciśnienie, akcja serca i oddychanie jeszcze bardziej przyspieszają. Po wytrysku orgazm ustępuje, a napięcie seksualne opada.

Główne przyczyny niezdolności do osiągnięcia orgazmu są następujące:

 • zbyt niska produkcja testosteronu,
 • choroby tarczycy,
 • zaburzenia przysadki mózgowej,
 • choroby wpływające na system nerwowy, na przykład udar, skleroza, neuropatia cukrzycowa oraz urazy rdzenia kręgowego,
 • przebycie operacji w okolicy miednicy,
 • choroby penisa,
 • nadużywanie alkoholu i innych używek,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • depresja,
 • poczucie winy, gniewu, strachu, a także niepokoju,
 • niska samoocena,
 • strach przed zarażeniem się od partnerki chorobą weneryczną lub wirusem HIV,
 • lęk przed zapłodnieniem partnerki,
 • życie w dużym stresie,
 • niedopasowanie seksualne,
 • złe doświadczenia seksualne, na przykład molestowanie, gwałt lub kazirodztwo,
 • wychowanie w domu, w którym seks był tematem tabu.

2. Leczenie braku orgazmu u mężczyzn

Po rozpoznaniu przyczyn braku orgazmu, można przejść do zwalczania tej dolegliwości. Leczenie zależy od czynników wywołujących niezdolność spełnienia podczas stosunku. Jeśli brak orgazmu ma związek z przyjmowanymi lekami lub używkami, konieczne może być ich odstawienie. Gdy winna jest choroba, zmiana leczenia może być pomocna. Jeżeli przyczyną są złe doświadczenia lub problemy natury psychicznej, warto rozpocząć terapię. Jednak nawet gdy zdolność szczytowania wróci, nie ma gwarancji, że problem już się nie powtórzy.

Niestety, nie ma sposobu na zapobieganie takim dolegliwościom. Tym ważniejsze jest podjęcie kroków już przy pierwszych sygnałach ostrzegawczych. Orgazm to dla wielu mężczyzn wyznacznik dobrego seksu. Kiedy go zabraknie, wielu panów wpada w panikę. Zaczynają stresować się w sypialni i traktować każdy stosunek jak egzamin na męskość, co nie wpływa dobrze na zdolność do szczytowania. Partnerki też nie zawsze stają na wysokości zadania. Uszczypliwe komentarze na ten temat działają jeszcze gorzej na zestresowanego partnera. Panie powinny pamiętać, że brak orgazmu u faceta to nie koniec świata. Ich wsparcie jest niezbędne do tego, by mężczyzna na nowo poczuł się pewnie i męsko.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza