Trwa ładowanie...

Brak przyjaźni szkodzi jak alkohol i papierosy

Brak przyjaźni szkodzi jak alkohol i papierosy
Brak przyjaźni szkodzi jak alkohol i papierosy (123rf)

Czy możemy żyć bez przyjaźni? Naukowcy orzekli, że brak przyjaciół jest tak samo szkodliwy, jak nadmierne picie alkoholu czy palenie tytoniu.

1. Brak przyjaźni truje

Uczeni są zdania, że samotność jest szkodliwa, tak jak wypalanie 15 papierosów dziennie. Osoby, które mają słabe relacje i kontakty z innymi narażone są na ryzyko śmierci nawet o 50 proc.

Wynika z tego, że najlepszym lekiem i warunkiem utrzymania zdrowia jest przyjaźń. To niemal biologiczna potrzeba, tak jak jedzenie, picie, sen - uważają uczeni.

  • Przyjaciele są tym, co czyni człowieka gatunkiem unikalnym – mówi prof. James Fowler, profesor genetyki medycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim.

  • Przyjaźń to potrzeba, która towarzyszy nam przez całe życie. Pragniemy mieć wokół siebie ludzi, którzy nas znają, cenią i przynoszą nam radość. To nigdy nie znika – zaznacza Barbara Moscowitz z Massachusetts General Hospital.

2. Przyjaźń jak antydepresant

Zobacz film: "Przyjaźń z eks"
Przyjaźń męsko-męska
Przyjaźń męsko-męska

Męska przyjaźń opiera się na lojalności i trwałej więzi.

zobacz galerię

Bardzo dobre relacje z drugim człowiekiem wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

  • Jak? Przyjaźń pobudza nas emocjonalnie, podobnie jak używki. Ale jest zdrowsza. Uwalnia się serotonina - hormon szczęścia i dopamina -  hormon przyjemności – tłumaczy Anna Siudem, psycholog.

Dzięki niej mózg jest w lepszej kondycji i formie. Brak przyjaciela zaburza zdrowie psychiczne i fizyczne. Badania pokazują, że osoby zakochane, które mają silne relacje z innymi mniej chorują, szybciej wracają do zdrowia. - Przyjaźń to także bufor stresu. Ochrania nas przed różnymi trudnymi sytuacjami, gdy tracimy kogoś bliskiego, pracę czy zdrowie – uważa Siudem.

3. Rozwój osobisty

Przeczytaj koniecznie

Eksperci podkreślają, że przyjaźń nie tylko czyni nas spokojniejszymi i zdrowszymi, ale rozwija i kształtuje nas. Stajemy się lepsi jako ludzie. Zaczynamy dostrzegać inne wartości. Uczymy się słuchać, współczuć, rozumieć i rozmawiać. Wydaje się, że w obecnych czasach są to rzadkie umiejętności.

  • Przyjaźń to nauka relacji z człowiekiem. To być, a nie mieć. Jej wartość poznajemy w sytuacjach kryzysowych - wyjaśnia specjalistka.

4. Najlepsze przyjaźnie przed 30 - tką

Przyjaźń zależy od faz rozwoju, ciągle ewoluuje. Większość prawdziwych i szczerych relacji zawieramy dopiero wtedy gdy jesteśmy ukształtowani psychicznie, emocjonalnie, społecznie, gdy wkraczamy w dorosłość. Zazwyczaj po 20. roku życia, przed 30-tką.

Nie można mówić o przyjaźni przedszkolnej czy szkolnej, bo są to znajomości, które szybko się kończą.

Ludzie starsi  koncentrują się na tych ważnych i wieloletnich relacjach. Pielęgnują je pieczołowicie. Nie potrafią zawrzeć nowych. Grono wiernych towarzyszy z biegiem lat się zawęża. To naturalne. Ścisłe relacje utrzymujemy tak naprawdę z jedną, dwoma osobami.

5. Nie zazdrości i nie krzywdzi

Kim jest prawdziwy przyjaciel? - To osoba, która pomimo trudnych wydarzeń losowych jest przy nas i rozumie nas. To ktoś, kto nie jest tylko od pocieszania czy tylko wytykania błędów. To nasz towarzysz. Prawdziwa przyjaźń nie zazdrości, nie czuje zawiści - wyjaśnia psycholog. A gdy przyjaźń jest toksyczna? - Nie ma takiej przyjaźni, to pomylone pojęcia– uważa ekspert.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze