Trwa ładowanie...

Brązowy medalista szybkościowego narciarstwa alpejskiego, Beat Feuz, cierpi na porażenie nerwu twarzowego

Avatar placeholder
Kinga Ludwik 20.12.2019 20:12
Brązowy medalista szybkościowego narciarstwa alpejskiego, Beat Feuz, cierpi na porażenie nerwu twarzowego
Brązowy medalista szybkościowego narciarstwa alpejskiego, Beat Feuz, cierpi na porażenie nerwu twarzowego

Beat Feuz, który w tamtym roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w  konkurencji szybkościowego narciarstwa alpejskiego, cierpi na porażenie nerwu twarzowego.

spis treści

1. Obecny uraz to nawrót choroby

Sportowiec doznał tego urazu w czasie treningu. W związku z tym, za dwa tygodnie nie wystartuje w super gigancie sezonu 2016/2017, który zacznie się w Lake Louise w Kanadzie.

Porażenie nerwu twarzowego prześladuje Feuza od czasu, gdy miał 15 lat. Wtedy jednak musiał przestać trenować na dwa tygodnie. Lekarze nie mogą jeszcze powiedzieć, czy i w tym powrót do sprawności zajmie tyle samo czasu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Beat Feuz nie weźmie udziału w nadchodzącej rywalizacji w Kanadzie
Beat Feuz nie weźmie udziału w nadchodzącej rywalizacji w Kanadzie (Shutterstock)

Już od 26 listopada alpejczycy zmierzą się w zjeździe i super gigancie. Później zaś zawody przeniosą się do Stanów Zjednoczonych, do Beaver Creek. Odbędzie się tam zjazd, super gigant oraz slalom gigant.

2. Jakie są objawy porażenia nerwu twarzowego?

Najczęstszą formą porażenia nerwu twarzowego jest porażenie Bella. Stanowi ono 60-70 proc. wszystkich przypadków. Występuje z równą częstotliwością niezależnie od płci, lekarze zaznaczają, że ta przypadłość rzadko dotyka pacjentów poniżej 10 roku życia, dużo częściej cierpią na nią osoby, które mają ponad 70 lat. U ok. 7 proc. osób po 8-9 latach następuje nawrót choroby.

Porażenie pojawia się nagle. Jego objawy to problemy z mimiką twarzy, np. utrata zdolności marszczenia czoła, mrugania, zamykania oka czy szczerzenia zębów, opadanie kącika ust. Pojawia się też ból ucha albo miejsca za uchem, mrowienie lub drętwienie porażonego obszaru, zaburzenia smaku, nadwrażliwość, utrata czucia głębokiego w tej części twarzy oraz upośledzenie łzawienia.

Zobacz także

3. Leczenie porażenia nerwu

Przy stawianiu diagnozy lekarz musi rozpoznać, czy porażenie jest pochodzenia ośrodkowego czy obwodowego, czy to samodzielny uraz, czy też objaw innej choroby. Porażenie nerwu twarzowego może pojawić się podczas cukrzycy, boleriozy, zakażenia HIV, półpaśca, sarkoidozy, nadciśnienia czy nowotworu gruczołów przyusznych lub układu nerwowego.

Leczenie w dużej części opiera się na ochronie oka. Służy temu nawilżanie gałki ocznej oraz, w cięższych przypadkach, zaklejanie oka. Stosuje się również leczenie farmakologiczne.

Chodzi o to, by jak najszybciej zregenerować porażony nerw. Bardzo ważna jest też rehabilitacja:

  • masaże - mają zmniejszyć napięcie pracujących mięśni;
  • fizykoterapia – np. użycie utradźwięków, naświetlania, elektrostymulację, galwanizacja, magnetostymulację albo biostymulacje laserową;
  • stymulacja nerwowo-mięśniowa – w jej przypadku wykorzystuje się metody fizjoterapii;
  • ćwiczenia mięśni mimicznych – podstawa rehabilitacji, wymusza pracę mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze