Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Daria Występek

Często pływasz, biegasz lub jeździsz na rowerze? Sprawdź, czy nie grozi ci "stopa sportowca"

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 09:47
Tzw. stopa atlety, to nie tylko problem sportowców
Tzw. stopa atlety, to nie tylko problem sportowców (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Niestety podczas ciepłych letnich dni miłośnicy sportu szczególnie narażeni są na problemy zdrowotne. Nie rezygnujesz z treningów nawet w czasie upałów? Może ci zagrażać "stopa sportowca".

spis treści

1. Myląca nazwa

"Stopa sportowca" lub zamiennie "stopa atlety" to nic innego, jak grzybica. Infekcja, wbrew nazwie, doskwiera nie tylko sportowcom, ale i osobom lubiącym po prostu aktywnie spędzać czas. Ta specyficzna odmiana grzybicy międzypalcowej rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy czwartym a piątym palcem, ale nieleczona rozprzestrzenia się bardzo szybko na inne obszary stopy, takie jak pozostałe przestrzenie między palcami, paznokcie lub sklepienie. Jest bardzo trudna do zwalczenia.

2. Przyczyny "stopy sportowca"

"Stopa atlety" najczęściej rozwija się w ciepłym i wilgotnym miejscu, dlatego przestrzeń między palcami jest dla niej idealna. Główną przyczyną jej występowania jest niewłaściwa higiena, ale również noszenie za ciasnych butów, skarpetek wykonanych z syntetycznych materiałów czy pożyczanie obuwia od innych osób. Grzybicą łatwo się zarazić zwłaszcza w miejscach takich jak: siłownia, sauna, basen czy łaźnia. Ze względu na znaczną wilgotność, grzyby rozmnażają się tam bardzo szybko. Infekcji sprzyjają również drobne zadrapania, otarcia czy niezagojone rany, które masz na stopach. Grzybicą można się zarazić także poprzez bezpośrednie dotknięcie stopy osoby już zainfekowanej.

3. Objawy grzybicy stóp

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Choroba często objawia się ostrym pieczeniem i swędzeniem skóry, ale symptomy te nie występują zawsze – wszystko zależy od tego, jak szybko zaczniesz działać, aby się jej pozbyć. Jeśli jest nieleczona, może powodować pękanie skóry, co wiąże się z bolesnymi, trudno gojącymi się ranami i uczuciem "palenia" stopy. Dodatkowo zainfekowana grzybem powierzchnia skóry staje się biała i wilgotna, łuszczy się, a nawet pokrywa bąblami, z których wypływa ropa. Może temu towarzyszyć też nieprzyjemny zapach stóp. Pęknięcia i owrzodzenia występują zazwyczaj w zaawansowanym stadium "stopy sportowca".

Niestety grzybica międzypalcowa nie jest łatwa do wykrycia, ponieważ jej objawy możemy stwierdzić dopiero wtedy, kiedy jest na tyle zaawansowana, że już ją widać.

4. Leczenie "stopy sportowca"

Niegroźne formy "stopy sportowca" możesz wyleczyć w domu za pomocą kremów przeciwgrzybiczych
Niegroźne formy "stopy sportowca" możesz wyleczyć w domu za pomocą kremów przeciwgrzybiczych

Powrót do zdrowia trwa zazwyczaj od trzech do czterech tygodni. Nawet jeśli objawy grzybicy ustąpią wcześniej, kuracja powinna być kontynuowana. Gdy lekarz stwierdzi, że choroba nie jest w zaawansowanym stadium, wystarczą żele lub kremy przeciwgrzybicze.

Można również zastosować leczenie na własną rękę – w aptekach dostępne są bez recepty odpowiednie maści. Kremy takie powinny być stosowane na miejsca objęte grzybicą dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a następnie jeszcze przez taki sam okres raz dziennie w celach zapobiegawczych. Niedoleczona grzybica lubi powracać i powodować znacznie poważniejsze i bardziej bolesne zmiany na skórze, dlatego tak ważne jest, aby doprowadzić terapię do końca.

W przypadku, kiedy forma grzybicy jest już zaawansowana, lekarz może zalecić leczenie doustne – zwłaszcza, jeśli przeniosła się już na pozostałe obszary stopy.

 

5. Zapobieganie grzybicy

Nie od wczoraj wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego przede wszystkim zadbaj o odpowiednią higienę osobistą. Unikaj chodzenia boso po zanieczyszczonych miejscach, takich jak podłoga w szatni lub brodzik prysznica, z którego korzysta wiele osób – najlepiej, jeśli w tych sytuacjach będziesz mieć na nogach klapki. Używaj wyłącznie swoich ręczników, butów i skarpet. Dbaj o czystość obuwia, codziennie zmieniaj skarpetki oraz rajstopy i pamiętaj, że zarodki grzyba mogą pozostawać w stanie uśpienia nawet do 4 tygodni po wyleczeniu objawów zewnętrznych.

Pomyśl o pielęgnacji stóp – stosuj peelingi, kremy nawilżające, preparaty odświeżające i antybakteryjne spraye. Twoje stopy oraz buty powinny być czyste, pachnące i przede wszystkim suche. Aby to osiągnąć, możesz używać również specjalistycznych wkładek do obuwia.

6. Szczególne ryzyko zakażenia

Istnieje kilka grup osób szczególnie narażonych na zainfekowanie grzybicą. Są to przede wszystkim osoby z cukrzycą – ze względu na osłabiony system nerwowy nie wyczuwają drobnych otarć czy pęcherzy, a ich rany goją się zdecydowanie dłużej. Inną grupą są osoby korzystające ze wspólnych szatni, w których przebierają się w stroje robocze – w tym przypadku dodatkowym czynnikiem sprzyjającym infekcji jest noszenie tych samych ubrań przez wiele dni. Ostatnią grupę podatną na grzybicę stanowią sportowcy i osoby wyjątkowo aktywne fizycznie. Wysiłek, który rozgrzewa ciało i powoduje, że organizm poci się, także sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Dodatkowo wielu sportowców lubi chodzić boso w szatni, a to dobry sposób na natychmiastowe zarażenie się tą chorobą.

Cierpisz na grzybicę stóp? Przeczytaj, jak radzą sobie z nią nasi forumowicze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze