Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jerzy Bajko

Drętwienie rąk - przyczyny, diagnostyka, leczenie, domowe sposoby i ćwiczenia

Drętwienie rąk może być objawem wielu różnych chorób.
Drętwienie rąk może być objawem wielu różnych chorób. (iStock)

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. W konsekwencji pojawia się mrowienie, ręka jest osłabiona, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne. Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Co oznacza drętwienie rąk? Dlaczego drętwieją palce u rąk i dlaczego cierpną ręce? Jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk i nóg?

spis treści

1. Drętwienie rąk. Kiedy powinno niepokoić?

Drętwienie rąk wynika z niedostatecznego ukrwienia lub unaczynienia kończyń. Może być odczuwane jako mrowienie, cierpnięcie czy bolesne skurcze.

- Właściwym terminem medycznym określającym wszelkiego rodzaju "drętwienie" czy "mrowienie" jest "parestezja" lub "parestezje". To słowo pochodzenia greckiego i składa się z dwóch członów tj. "para" (niewłaściwe) i "aisthesia" (odczucie) – wyjaśnia dr Adam Hirschfeld neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

- Jest to dolegliwość zgłaszana niezwykle często i dotykająca właściwie każdego obszaru ciała. Nie pomylę się, mówiąc, że właściwie każdy człowiek doświadcza w ciągu swojego życia różnego typu parestezji. Parestezje dzielimy na te występujące nagle lub przewlekle oraz takie, które dotykają jednej lub obu kończyn górnych. Jednak jest to podział sztuczny, bo zaburzenia te mogą ewoluować i ciężko je w ten sposób kategoryzować – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

Które z parestezji powinny wzbudzić naszą czujność?

- Zasadniczo wszystkie objawy występujące nagle, bez wyraźnej przyczyny lub związku z naszymi codziennymi poczynaniami powinny nas bardziej zaniepokoić. Inaczej bowiem prezentują się silne parestezje ręki, które wystąpiły nagle, pierwszy raz podczas spożywania posiłku, a inaczej takie po paru godzinach treningu siłowego. Dla jasności - te pierwsze zaniepokoiłyby mnie bardziej – wyjaśnia neurolog.

Ekspert dodaje, że to, czego powinniśmy obawiać się najbardziej, to nagłe sytuacje jednostronnego drętwienia ręki.

- Może to być sygnał wskazujący na udar mózgu. Najczęściej drętwieniu towarzyszyć będzie osłabienie siły mięśniowej, czasem zaburzenia mowy lub równowagi. Jest to sytuacja absolutnie najistotniejsza do wyróżnienia w kategorii drętwienia rąk. Zatem jeśli nie ma żadnej uchwytnej przyczyny dla nagłego zdrętwienia ręki (z lub bez osłabienia mięśni), należy udać się niezwłocznie po poradę lekarską - ostrzega lekarz.

- W przypadku, jeśli takie mocne drętwienie ustąpi samoistnie, nadal powinniśmy dążyć do kontaktu z lekarzem. Na pocieszenie powiem, że wybiórcze zdrętwienie dłoni bez żadnych innych dolegliwości nie stanowi raczej przewodniej manifestacji udaru mózgu – podkreśla dr Hirschfeld.

Ekspert dodaje, że to, co zdarza się najczęściej, to drętwienia jednostronne wywołane uciskiem na nerwy.

- Są to jednak procesy, które zaliczyłbym raczej do przewlekłych o zmiennym nasileniu. Zespoły, które pokrótce omawiamy, są jedynie ostatecznym objawem, który może być wspólny dla wielu różnych przyczyn. Ucisk na nerw może powstać, chociażby w przypadku procesu zapalnego i następczego obrzęku okolicznych tkanek, rozrostu guza czy zmian kostnych. Bez odpowiednich badań nie jesteśmy oczywiście w stanie określić tej przyczyny – precyzuje dr Hirschfeld.

Kolejną z częstszych neuropatii uciskowych będą zmiany lokalizujące się w odcinku szyjnym kręgosłupa.

- Dolegliwości często przebiegać będą pod postacią rwy barkowej, czasem nazywanej ramienną. To taki odpowiednik rwy kulszowej tylko dotykający kończyny górnej. Oczywiście sytuacja, w której dolegliwości będą obejmowały jedynie rękę, stanowi rzadkość. Najczęściej mrowienie i ból rozciąga się poprzez bark i całą kończynę aż po koniuszki palców – podkreśla neurolog.

2. Jakie są najczęstsze schorzenia powodujące drętwienie rąk?

Od czego drętwieją ręce? Objawy, takie jak drętwienie palców u rąk, mrowienie rąk, drętwienie dłoni czy cierpnięcie rąk mogą być wynikiem wielu różnych schorzeń. Niestety z tego względu rozpoznanie konkretnej przyczyny może zająć sporo czasu i wymagać wizyt u lekarzy kilku różnych specjalizacji. Jakie są najczęstsze przyczyny drętwienia rąk?

2.1. Drętwienie a zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka objawia się mrowieniem i drętwieniem palców, pojawia się na przykład drętwienie kciuka lewej ręki, drętwienie kciuka i palca wskazującego lewej ręki czy drętwienie palców u ręki prawej. Osłabieniu ulega przy tym możliwość chwytu, a wykonywane ruchy są nieprecyzyjne.

- Zdaje się, że najczęstszą z neuropatii uciskowych jest zespół cieśni nadgarstka. Nazwa zespołu wskazuje na miejsce ucisku, czyli kanał nadgarstka. Objawia się ona jako drętwienie czy nieprzyjemne odczucia w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego. Często zespół ten rozwija się w następstwie niewłaściwej pozycji dłoni podczas długotrwale wykonywanej pracy, ale nie tylko – wyjaśnia dr Hisrchfeld.

Czasami drętwienie rąk może wybudzać ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy, dodatkowo promieniując do przedramienia i barku.

- Co gorsze, objawy potrafią nasilać się w trakcie nocy i zaburzyć tym samym odpoczynek. Chroniczny brak snu dodatkowo nasili nieprzyjemne odczucia. Z czasem może dojść do zaników mięśniowych, osłabienia palców i trudności z wykonywaniem precyzyjnych czynności – dodaje neurolog.

Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie).

2.2. Polineuropatie

- Dominującą przyczyną rozsianych dolegliwości czuciowych, w tym drętwienia, mrowienia czy palenia obu rąk będą polineuropatie. Powstają one w przebiegu przewlekłego uszkadzania nerwów. Oczywiście tak rozległy proces rzadko dotykać będzie jedynie rąk, a nawet jeśli, to jako przejściowy etap do dalszych dolegliwości – tłumaczy dr Hirschfeld.

Przyczynami polineuropatii mogą być:

- Najczęstszą przyczyną będzie tu polineuropatia powstająca w przebiegu cukrzycy. Także osoby chorujące na cukrzycę powinny być świadome tego zagrożenia i poza dbałością o właściwe wyrównanie poziomu cukru, konsultować z lekarzem nowe dolegliwości. Inną, stosunkowo powszechną jednostką, która u sporej grupy osób również prowadzi do polineuropatii, jest choroba alkoholowa – precyzuje dr Hirschfeld.

Nieco inaczej będzie prezentować się drętwienie rąk, któremu towarzyszy obrzęk stawów czy zmiany skórne.

- Zakładam, że większość osób w takiej sytuacji jest raczej zaniepokojona i odruchowo szuka fachowej pomocy. Parestezje rąk z obrzękiem stawów mogą świadczyć o chorobie reumatycznej. Najczęściej kojarzoną chorobą w tej kategorii jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). To, co jeszcze pokutuje w naszej społecznej świadomości, to łączenie RZS z wiekiem podeszłym – tłumaczy neurolog.

To prawda, że zmiany będą bardziej nasilone i widoczne wraz z upływem lat, natomiast szczyt zachorowań notuje się pomiędzy 35. a 50. rokiem życia.

- RZS dotyka kilkukrotnie częściej kobiet. Także nasza 35-letnia znajoma wspominająca o tym, że drętwieją jej dłonie i czuje, jakby miała obrzęknięte niektóre stawy, najczęściej nie wywoła u nas skojarzenia z RZS, a powinna. W szczególności, że wcześniej wdrożone leczenie modyfikujące przebieg choroby zapewnia lepsze rezultaty – wyjaśnia dr Hirschfeld.

Dr Hirschfeld wspomina jeszcze o objawie drętwienia rąk, który łączy się z napadowym skurczem tętniczek.

- Nosi on nazwę objawu Raynauda i występuje częściej u młodych kobiet. Może pojawiać się w szczególności w wypadku wychłodzenia rąk. Dochodzi wtedy do charakterystycznych, przejściowych zmian w kolorze skóry dłoni. Początkowo ręce bledną, następnie stają się sine, by w końcowej fazie ulec zaczerwienieniu.

- W większości przypadków objaw Raynauda prowadzi jedynie do nieprzyjemnych odczuć i zaburzeń natury estetycznej. Zdarza się jednak, że może przebiegać agresywniej, prowadząc do owrzodzeń dłoni. Należy również różnicować go z zespołem Raynauda, który występuje w przebiegu innych chorób. Stąd też niezbędna jest tu konsultacja u specjalisty – precyzuje dr Hirschfeld.

2.3. Tężyczka

Tężyczka to zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego współwystępujące z niedoborem wapnia, magnezu oraz potasu we krwi. Charakterystycznym objawem tego stanu jest napadowe drętwienie kończyn, mrowienie w palcach oraz skurcze mięśni.

Początkowo pacjenci zauważają mrowienie palców u rąk oraz okolic wokół ust. Niektórzy doświadczają również nietypowych symptomów, jak na przykład drętwienie opuszka palca wskazującego, drętwienie kciuka prawej ręki czy drętwienie małych palców u rąk.

Wraz z upływem czasu mrowienie dłoni zamienia się w drętwienie ręki oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Tężyczka może być przyczyną drętwienia dłoni, a także przyczyną wykrzywiania palców u rąk, jest to tzw. ręka położnika - 4 i 5 palec jest zgięty, natomiast pozostałe pozostają wyprostowane.

Schorzenie powoduje również jednoczesne mrowienie rąk i nóg, kurcze mięśni ramion i twarzy. Tężyczka zwykle jest efektem nieodpowiedniej diety i zażywaniem leków wypłukujących cenne pierwiastki z organizmu.

2.4. Drętwienie rąk przy stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane to postępująca choroba układu nerwowego, która ma bardzo zróżnicowany obraz kliniczny. Pomimo to jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest mrowienie w dłoniach i stopach.

Drętwienie rąk i nóg w przebiegu stwardnienia rozsianego zwykle jest efektem zmian w obrębie rdzenia kręgowego, podobnie jak na przykład drętwienie prawej strony ciała. Po zaobserwowaniu tych symptomów warto wprowadzić domowe sposoby na drętwienie rąk i nóg, czyli regularne stymulowanie mięśni i zaciskanie dłoni na piłce rehabilitacyjnej.

2.5. Drętwienie rąk a rwa barkowa

Rwa barkowa (rwa ramienna) to intensywny ból karku i barku, promieniujący do kończyny górnej. Poza dolegliwościami bólowymi typowym objawem jest drętwienie i mrowienie dłoni, a nawet całej ręki.

W większości przypadków objawy dotyczą jednej strony ciała, może pojawić się mrowienie w palcach prawej ręki lub drętwienie dłoni i palców lewej kończyny.

2.6. Drętwienie rąk a objaw Raynauda

Objaw Raynauda to zaburzenie naczynioruchowe o nieznanej przyczynie, które wyróżnia nagłe zblednienie palców rąk, stóp, niekiedy również nosa i uszu. Niedługo później utrata kolorytu zmienia się w zasinienie, a następnie zaczerwienienie.

Nietypowemu wyglądowi konkretnych części ciała towarzyszy ból, drętwienie palców i mrowienie w rękach. Wiele osób zgłasza również marznięcie nosa i uszu. Zazwyczaj objaw Raynauda pojawia się po ekspozycji na zimno lub nadmierny stres.

2.7. Niedokrwienny udar mózgu

Niedokrwienny udar mózgu spowodowany jest zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, co wywołuje nieodwracalne zmiany i stanowi zagrożenie życia. U niektórych osób przed wystąpieniem udaru pojawia się delikatne mrowienie w dłoniach czy sztywniejące palce u rąk.

W trakcie niedokrwiennego udaru pojawia się z kolei drętwienie lub mrowienie ręki czy nogi, dochodzi do opadnięcia kącika ust oraz niedowładu kończyny.

2.8. Drętwienie rąk a zespół Guillaina-Barrego

Zespół Guillaina-Barrégo to rzadka choroba autoimmunologiczna, która osłabia mięśnie, zwłaszcza nóg i doprowadza do utraty koordynacji. Charakterystycznym objawem są również cierpnące ręce, mdlejące i drętwiejące ręce, mrowienie w palcach u rąk oraz mrowienie w nogach i rękach. Symptomy te mogą dotyczyć również innych części ciała, na przykład twarzy.

2.9. Drętwienie rąk a guz mózgu

Guz mózgu w zależności od lokalizacji może stanowić przyczynę drętwienia rąk w nocy i w dzień, a także przyczynę mrowienia rąk. Zwykle dolegliwości te wskazują na nowotwór znajdujący w pobliżu kory mózgowej.

U wielu osób występuje wówczas także drżenie rąk, bóle i zawroty głowy, wymioty i nudności, a także problemy z koncentracją. Warto pamiętać, że drętwienie palców rąk oraz mrowienie ręki może występować jedno- lub obustronnie.

2.10. Drętwienie rąk a uszkodzenie nerwu łokciowego

Zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu łokciowego prowadzą do wystąpienia objawów, takich jak drętwiejące palce, pieczenie ręki, mrowienie w ręce czy cierpnięcie dłoni. Jednocześnie pacjent odczuwa kłucie, palenie i wrażenie przepływania prądu. Zwykle dolegliwości te obejmują czwarty i piąty palec kończyny górnej.

2.11. Choroby tarczycy a drętwienie rąk

Tarczyca reguluje funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór lub nadmiar hormonu tyreotropowego (TSH) odpowiada za wystąpienie szeregu dolegliwości, w tym zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Niektórzy skarżą się wówczas na obrzęk tkanek, mrowienie w stopach i dłoniach, skurcze rąk i nóg, drętwiejące dłonie czy stopy.

Dolegliwości te mogą być również wynikiem innych przyczyn, zespół cieśni nadgarstka występuje nawet u 80% osób chorych na niedoczynność tarczycy. W takiej sytuacji symptomy dotyczą jednej kończyny, pojawia się cierpnięcie ręki prawej lub lewej, drętwienie nadgarstka czy mrowienie kciuka.

3. Co powoduje drętwienie rąk w nocy?

Do drętwienia rąk podczas snu lub drętwienia palców u rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała. Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i pojawieniu się drętwienia rąk i nóg w nocy lub drętwienia palców w nocy.

Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała może wywołać na przykład drętwienie prawej ręki w nocy, drętwienie dłoni podczas snu i sztywne palce u rąk rano.

- Ucisk na nerwy może być wywołany przez nas samych. Występujące wtedy drętwienie kończyny czy konkretniej ręki jest dość charakterystyczne i chyba każdy z nas miał okazję tego doświadczyć. Zjawisko jest dość nieprzyjemne i ustępuje szybko po zmianie pozycji ciała. Są tu oczywiście niechlubne wyjątki, a jednym z nich jest tzw. porażenie sobotniej nocy - komentuje neurolog.

- Zaznaczę, że może dochodzić do niego również w inne dni kalendarzowe. Warunkiem jest tu wystąpienie bardzo głębokiego snu np. takiego po sobotniej imprezie, który uniemożliwi nam odruchową zmianę pozycji ciała i spowoduje wielogodzinny ucisk na nerw promieniowy w obrębie ramienia. Niestety w efekcie całonocnego ucisku na nerw dochodzi do niedowładu kończyny górnej, który może wymagać długotrwałej rehabilitacji – wyjaśnia dr Hirschfeld.

4. Drętwienie rąk w ciąży

Dlaczego drętwieją ręce w ciąży? Zazwyczaj dolegliwość ta pojawia się w II lub III trymestrze ciąży, kiedy dochodzi do gromadzenia się wody w organizmie. Stanowią objaw zespołu cieśni nadgarstka, ale dotyczą obu dłoni, choć zwykle symptomy są silniejsze w ręce dominującej.

Lekiem na drętwienie palców u rąk w tym przypadku będzie wdrożenie lekkiej aktywności fizycznej i częste zmienianie pozycji ciała. U większości kobiet mrowienie prawej dłoni oraz drętwienie palców prawej ręki ustępuje stopniowo po porodzie.

5. Jakie inne objawy mogą towarzyszyć drętwieniu rąk?

Przyczyny drętwienia rąk są na tyle zróżnicowane, że zakres możliwych dolegliwości jest naprawdę szeroki. W zależności od źródła problemu objawy współwystępujące z drętwieniem mogą być różne i mniej lub bardziej nasilone.

Przede wszystkim symptomy mogą dotyczyć rąk lub nóg, po jednej lub obu stronach jednocześnie. U niektórych osób pojawia się bolesne drętwienie rąk, gdy inni odczuwają jedynie delikatne mrowienie lub wrażenie przechodzenia prądów.

Objawy mogą występować nieprzerwanie lub pojawiać się w określonych sytuacjach (drętwienie rąk z przepracowania, ból rąk w nocy, nocne drętwienie rąk, napadowe mrowienie w rękach i nogach).

Niektórzy doświadczają jednocześnie osłabienia kończyny, trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów, zmian w zakresie czucia skórnego i wrażenia utraty kontroli nad kończyną. Drętwienie ciała może współwystępować również z marznięciem, bólem karku, kręgosłupa lub innych części ciała.

6. Drętwienie rąk - jakie badania diagnostyczne wykonać?

Diagnostyka drętwienia rąk jest uzależniona od podejrzewanej przyczyny. Podstawę stanowi wywiad lekarski, badanie fizykalne, morfologia krwi w celu oznaczenia poziomu elektrolitów, stężenia glukozy oraz hormonu tarczycy, a także badanie moczu.

Pacjent może być skierowany na przykład na rezonans magnetyczny, badanie elektromiograficzne (EMG) lub USG. Zdarza się również, że konieczna jest wizyta u reumatologa, ortopedy czy neurologa.

7. Drętwienie rąk - zapobieganie i leczenie

Co na drętwienie rąk? Zapobieganie drętwiejącym palcom u rąk to przede wszystkim przestrzeganie reguł zdrowego stylu życia. Niezbędna jest zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające witaminy i składniki mineralne, takie jak:

Nie bez znaczenia jest ergonomia pracy, przede wszystkim przed komputerem, a także pamiętanie o przerwach na rozluźnienie nadgarstków. Drętwienie i ból dłoni ogranicza noszenie luźniejszych ubrań i regularna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu.

Co pomaga na drętwienie rąk i jak leczyć mrowienie dłoni? Sposób leczenia jest zależny od przyczyny wywołującej mrowienie i drętwienie rąk, a także tego, kiedy pojawiają się dolegliwości.

Leczenie drętwienia palców prawej ręki może różnić się od terapii drętwienia rąk od kręgosłupa, drętwienia dłoni podczas snu, mrowienia palców prawej ręki czy cierpnięcia kończyn.

Dobór odpowiedniego sposobu postępowania zależy od decyzji lekarza, dostępne środki to leki na drętwienie rąk, maść na drętwienie rąk lub witaminowe tabletki na drętwienie rąk.

W wielu przypadkach uzupełnienie niedoborów substancji chemicznych skutecznie redukuje nieprzyjemne dolegliwości. Cierpnięcie rąk w nocy i mrowienie rąk w nocy może zmniejszyć wymiana materaca i piżamy, natomiast drętwienie rąk w nocy od kręgosłupa regularna fizjoterapia i masaże.

Drętwienie rąk po ciężkiej pracy minimalizuje wdrożenie prostych ćwiczeń ruchowych i regularne przerwy na odpoczynek. W zaawansowanych przypadkach pacjent może być skierowany na operację chirurgiczną.

8. Podstawowe ćwiczenia na drętwienie rąk

Lekiem bez recepty na drętwienie rąk jest regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Należy stanąć i oprzeć dłonie o stół lub biurko, w taki sposób, by palce były złączone. Następnie odchylamy tułów do tyłu, do momentu aż poczujemy rozciąganie w okolicy przedramion, nadgarstków i dłoni. Uzyskaną pozycję utrzymujemy przez 30 sekund.

Leczenie domowe drętwienia rąk to także rozciąganie klatki piersiowej. Należy stanąć przy drzwiach, a lewą dłoń oprzeć o futrynę na wysokości głowy. Wykonujemy wykrok lewą nogą do przodu, w taki sposób by lewa ręka uległa wyprostowaniu w stawie łokciowym.

Stopniowo pogłębiamy zgięcie nogi bez przesuwania stopy. Ćwiczenie powtarzamy dla drugiej strony, opierając prawą rękę o futrynę. Rozciąganie można powtórzyć kilkukrotnie.

Drętwienie i ból palców u rąk, a także objawy typu mrowienie w kciuku i sztywnienie dłoni mogą zmniejszyć ruchy imitujące wkręcanie żarówek, wykonywanie obrotów dłonią w jedną i w drugą stroną czy ruszanie dłonią w pionie i poziomie.

9. Domowe sposoby na drętwienie rąk

Ból i drętwienie rąk mogą zredukować napary ziołowe z kory dębu, selera, kozieradki, melisy, dziurawca czy szyszek chmielu. Wiele osób za rezultaty chwali okłady z octu jabłkowego czy kory dębu, a także przykładanie ciepłego kompresu w okolice nadgarstka.

W trakcie gotowania nie należy zapominać o przyprawach i ziołach, takich jak kurkuma, czarnuszka i szafran.

Drętwienie palców u prawej ręki może zminimalizować zastosowanie stabilizatora na nadgarstek lub specjalnie wyprofilowanej podkładki pod myszkę.

Jak leczyć drętwienie rąk w nocy? Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne przed snem oraz zadbanie o redukcję stresu w ciągu dnia. Lekiem na skurcze palców dłoni, cierpnięcie rąk i nóg, mrowienie w dłoniach i stopach może być wdrożenie wartościowych, zbilansowanych posiłków oraz suplementacji witamin z grupy B, wapnia i magnezu na drętwienie rąk.

10. Drętwienie rąk - najczęściej zadawane pytania

10.1. Czego brakuje w organizmie, gdy drętwieją ręce?

Drętwiejące ręce w nocy lub w ciągu dnia mogą być wynikiem niedoboru składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Do tej grupy należą przede wszystkim witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B6, B12 i kwas foliowy. Duże znaczenie ma również odpowiednia podaż magnezu, wapnia i magnezu w codziennej diecie.

10.2. Czy drętwienie rąk może być spowodowane przez problemy neurologiczne?

Stałe lub nawracające uczucie drętwienia, a zwłaszcza drętwiejące ręce podczas snu mogą świadczyć o problemach neurologicznych, takich jak:

10.3. Czy drętwienie rąk może być spowodowane przez stres?

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na układ nerwowy, jest stres. Z tego względu jedną z najczęstszych przyczyn mrowienia i drętwienia rąk jest nadmierne napięcie nerwowe i zbyt mało czasu na relaks.

10.4. Czy drętwienie rąk może być związane z zaburzeniami krążenia?

Drętwienie kończyn może być spowodowane problemami krążeniami, wśród głównych przyczyn wymienia się przede wszystkim miażdżycę oraz zapalenie naczyń krwionośnych.

10.5. Czy drętwienie rąk może być spowodowane przez ucisk nerwów?

Cierpnące ręce bardzo często są wynikiem ucisku nerwów, na przykład na nerw przyśrodkowy, który przebiega przez wewnętrzną stroną nadgarstka lub korzenie nerwowe w pobliżu rdzenia kręgowego. W wielu przypadkach jest to efekt zmian zwyrodnieniowych lub problemów ortopedycznych, na przykład pozostałości po urazach i kontuzjach.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze