Trwa ładowanie...

Drętwienie rąk - przyczyny, drętwienie rąk objawem chorób

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. W konsekwencji pojawia się mrowienie, ręka jest osłabiona, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne. Objawami towarzyszącymi może być pieczenie, a nawet ból ręki. Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

spis treści

1. Jakie są przyczyny drętwienia rąk?

Drętwienie rąk może pojawić się np. na skutek długiego przebywania w jednej pozycji. Do drętwienia rąk może się przyczynić niedobór minerałów i witamin, zwłaszcza tych, które wspomagają pracę mięśni i serca, takich jak witamina B6, magnez, wapń, potas.

Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wzbogacenie diety w produkty zawierające te składniki. Inną przyczyną może być długotrwały stres. Często zdarza się, że znajduje on "ujście" w jakimś organie ciała. Na drętwienie rąk mogą uskarżać się także osoby cierpiące na zaburzenia lękowe.

Zobacz także: konsultacja z lekarzem.

2. Drętwienie rąk objawem choroby

2.1. Neuropatia

Drętwienie rąk być objawem neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych - tych, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi częściami ciała.

Przyczynami neuropatii mogą być:

  • cukrzyca
  • choroby reumatyczne
  • choroba alkoholowa
  • nowotwory

2.2. Choroby kręgosłupa

Przyczyną drętwienia rąk mogą być problemy z kręgosłupem, np.

  • zwyrodnienie odcinka szyjnego
  • dyskopatia
  • uraz doznany np. w czasie wypadku
Drżenie rąk to często objaw choroby. 8 przyczyn drżenia rąk
Drżenie rąk to często objaw choroby. 8 przyczyn drżenia rąk [10 zdjęć]

Twoje ręce się trzęsą? Drżenie rąk może być spowodowane stresem, a tego w życiu doświadczamy niemal codziennie. Dzieci...

zobacz galerię

2.3. Zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka objawiając się mrowieniem palców, przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego oraz powierzchni dłoni. Osłabieniu ulega przy tym możliwość chwytu. Wykonywane ruchy są nieprecyzyjne.

Początkowo objawy nasilają się w nocy. Czasami drętwienie rąk może wybudzać ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy, dodatkowo promieniując do przedramienia i barku.

Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie). Przyjmowana pozycja dłoni wywołuje ucisk nerwu znajdującego się w kanale nadgarstka. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie nerw łokciowy, mamy do czynienia z zespołem kanału Guyona.

Przyczynami zespołu cieśni nadgarstka mogą być również zwichnięcie w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, złamanie wygojone w nieodpowiedni sposób oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Inne choroby układu ruchu, którym towarzyszy drętwienie rąk, to zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn, zapalenie ścięgien palców czy reumatoidalne zapalenie stawów.

2.4. Zbliżający się atak padaczki

Zdarza się, że drętwienie rąk poprzedza atak padaczki. Jest to typowe w przypadku tzw. napadu częściowego. W trakcie jego przebiegu drgawki obejmują tylko jedną kończynę.

2.5. Zmiany miażdżycowe

Drętwienie rąk może być również odpowiedzią na zmiany o charakterze miażdżycowym. Wówczas charakterystyczne "mrówki" obejmują także nogi. Objawami towarzyszącymi są bolesne skurcze, sinienie, uczucie zimna w nogach.

2.6. Zawał serca

Objawem, który szczególnie powinien nas zaniepokoić, jest drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli odczuwamy przy tym silny ból w okolicach klatki piersiowej. Współwystępująca wówczas duszność oraz przejmujące uczucie niepokoju mogą wskazywać na zawał serca mięśniowego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

2.7. Udar mózgu

Drętwienie jednej z kończyn, któremu towarzyszy paraliż tej samej części ciała, może świadczyć o udarze. W tym przypadku u chorego obserwować możemy dodatkowo zaburzenia mówienia i widzenia. W takiej sytuacji również należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę.

2.8. Stwardnienie rozsiane

Drętwienie kończyn występuje także w przypadku nieuleczalnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – pacjent doświadcza tzw. parastezji kończyn: pojawia się mrowienie oraz uczucie zimna lub gorąca.

2.9. Zespół Guillaina i Barrego

Uczcie drętwienia nóg oraz zaburzenia czucia mogą również wskazywać zespół Guillaina i Barrego (GBS). Jest to nabyta choroba nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyną jej pojawienia się są najczęściej zakażenia wirusowe (EBV, wirus grypy, CMV) lub bakteryjne.

3. Co powoduje drętwienie rąk w nocy?

Do drętwienia rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała.

Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała, sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i doznaniu drętwienia. Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała, może wywołać drętwienie.

4. Drętwienie kończyn a styl życia

Nie należy jednak od razu łączyć drętwienia kończyn z poważnymi chorobami. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach objaw ten nie występuje samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków drętwienie kończyn ma związek z niezdrowym stylem życia i nieodpowiednią dietą.

Uczucie mrowienia w kończynach może wynikać z niedoboru magnezu, witamin z grupy B lub wapnia. Towarzyszą mu wówczas inne symptomy, np. drżenie mięśni oraz bolesne skurcze.

Na drętwienie nóg z kolei często skarżą się osoby pracujące w pozycji siedzącej. Ta uciążliwa dolegliwość powinna zniknąć, gdy będzie się pamiętać o regularnych przerwach na odejście od biurka. Wsparciem może być również regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Z kolei jeśli drętwienie kończyn pojawia się o określonej porze dnia, np. rano, warto jest bliżej przyjrzeć się swojemu posłaniu. Może poduszka jest nieodpowiednia lub materac zbyt wysłużony? Jeśli zmiana trybu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.