Trwa ładowanie...

Drętwienie rąk - przyczyny. Czy to objaw choroby?

Drętwienie rąk to zaburzenie czucia, do którego dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź ukrwienia. W konsekwencji pojawia się mrowienie, ręka jest osłabiona, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne. Objawami towarzyszącymi może być pieczenie, a nawet ból ręki. Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

spis treści

1. Jakie są przyczyny drętwienia rąk?

Drętwienie rąk może pojawić się np. na skutek długiego przebywania w jednej pozycji.

Do drętwienia rąk może się przyczynić niedobór minerałów i witamin, zwłaszcza tych, które wspomagają pracę mięśni i serca, takich jak witamina B6, magnez, wapń, potas. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wzbogacenie diety w produkty zawierające te składniki

Inną przyczyną może być długotrwały stres. Często zdarza się, że znajduje on "ujście" w jakimś organie ciała. Na drętwienie rąk mogą uskarżać się także osoby cierpiące na zaburzenia lękowe.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Czy drętwienie rąk może być objawem choroby?

W niektórych przypadkach drętwienie rąk może być objawem choroby.

2.1. Czym jest Neuropatia?

Drętwienie rąk być objawem neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów obwodowych - tych, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi częściami ciała.

Przyczynami neuropatii mogą być:

  • cukrzyca
  • choroby reumatyczne
  • choroba alkoholowa
  • nowotwory

2.2. Czy schorzenia kręgosłupa mogą przyczyniać się do drętwienia rąk?

Przyczyną drętwienia rąk mogą być problemy z kręgosłupem, np.

  • zwyrodnienie odcinka szyjnego
  • dyskopatia
  • uraz doznany np. w czasie wypadku
Drżenie rąk to często objaw choroby. 8 przyczyn drżenia rąk
Drżenie rąk to często objaw choroby. 8 przyczyn drżenia rąk [10 zdjęć]

Twoje ręce się trzęsą? Drżenie rąk może być spowodowane stresem, a tego w życiu doświadczamy niemal codziennie. Dzieci...

zobacz galerię

2.3. Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka objawiając się mrowieniem palców, przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego oraz powierzchni dłoni. Osłabieniu ulega przy tym możliwość chwytu. Wykonywane ruchy są nieprecyzyjne.

Początkowo objawy nasilają się w nocy. Czasami drętwienie rąk może wybudzać ze snu, jednak wraz z rozwojem schorzenia, pojawić się może ono kilkakrotnie w nocy, dodatkowo promieniując do przedramienia i barku.

Drętwienie i ból pojawiające się w dzień, szczególnie podczas wysiłku, są oznaką drugiego stadium choroby. W trzecim stadium dochodzi do nasilenia objawów oraz powstania zaników mięśniowych. Mniej dokuczliwe objawy nie są sygnałem powrotu do zdrowia, a oznaką pogłębiania się zmian degeneracyjnych nerwu.

Rozwojowi tego schorzenia sprzyja powtarzalne wykonywanie czynności przeciążających rękę (praca przy komputerze, praca na hali produkcyjnej, gra na instrumencie). Przyjmowana pozycja dłoni wywołuje ucisk nerwu znajdującego się w kanale nadgarstka. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie nerw łokciowy, mamy do czynienia z zespołem kanału Guyona.

Przyczynami zespołu cieśni nadgarstka mogą być również zwichnięcie w obrębie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowe, złamanie wygojone w nieodpowiedni sposób oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Inne choroby układu ruchu, którym towarzyszy drętwienie rąk, to zwyrodnieniowe zmiany stawów kończyn, zapalenie ścięgien palców czy reumatoidalne zapalenie stawów.

2.4. Czy drętwienie rąk może być sygnałem zbliżającego się napadu padaczki?

Zdarza się, że drętwienie rąk poprzedza atak padaczki. Jest to typowe w przypadku tzw. napadu częściowego. W trakcie jego przebiegu drgawki obejmują tylko jedną kończynę.

2.5. Czy drętwienie rąk sygnalizuje wystąpienie zmian miażdżycowych?

Drętwienie rąk może być również odpowiedzią na zmiany o charakterze miażdżycowym. Wówczas charakterystyczne "mrówki" obejmują także nogi. Objawami towarzyszącymi są bolesne skurcze, sinienie, uczucie zimna w nogach.

2.6. Czy drętwienie rąk może wystąpić przed zawałem serca?

Objawem, który szczególnie powinien nas zaniepokoić, jest drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli odczuwamy przy tym silny ból w okolicach klatki piersiowej. Współwystępująca wówczas duszność oraz przejmujące uczucie niepokoju mogą wskazywać na zawał serca mięśniowego.

W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Zobacz także:

2.7. Czy drętwienie rąk może świadczyć o wystąpieniu udaru mózgu?

Drętwienie jednej z kończyn, któremu towarzyszy paraliż tej samej części ciała, może świadczyć o udarze. W tym przypadku u chorego obserwować możemy dodatkowo zaburzenia mówienia i widzenia. W takiej sytuacji również należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę.

2.8. Czy drętwienie rąk towarzyszy stwardnieniu rozsianemu?

Drętwienie kończyn występuje także w przypadku nieuleczalnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – pacjent doświadcza tzw. parastezji kończyn: pojawia się mrowienie oraz uczucie zimna lub gorąca.

2.9. Czy drętwienie rąk może być wywołane przez nowotwór?

W najgorszym wypadku drętwienie może być wywołane chorobą nowotworową, przede wszystkim guzami kości i mózgu.

3. Co powoduje drętwienie rąk w nocy?

Do drętwienia rąk w nocy dochodzi na skutek długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne ciała. Ułożenie się w niefizjologicznej pozycji lub w pozycji obciążającej kończyny ciężarem naszego ciała, sprzyja ograniczeniu przepływu krwi w kończynach i doznaniu drętwienia. Także bardzo długi czas przebywania w jednej pozycji ciała, może wywołać drętwienie.

Drętwienia rąk w nocy może być także objawem ww. chorób

Drętwienie rąk jest także twoim problemem? Towarzyszą mu inne objawy? Porozmawiaj na ten temat z naszymi użytkownikami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.