Przejdź na WP

Drętwienie rąk - symptom chorób, niepokojące objawy

Drętwienie rąk zalicza się do tzw. objawów niespecyficznych, co oznacza, że może stanowić objaw wielu chorób. Dlatego też symptomów tego typu nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeżeli towarzyszy im uczucie mrowienia, pieczenia lub ból.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?"

spis treści

1. Drętwienie rąk - przyczyny

Drętwienie kończyn górnych można zdefiniować jako zaburzenie czucia, do którego najczęściej dochodzi na skutek niedostatecznego unerwienia bądź unaczynienia rąk. W konsekwencji stają się one drętwe, przez co wykonywanie najprostszych czynności okazuje się problematyczne. Jeżeli dolegliwości tego typu mają tendencję do nawracania, nasilają się, a w dodatku odczuwamy przy tym inne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem – może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

W wielu przypadkach przyczyna drętwienia rąk bywa dość banalna. Dyskomfort pojawia się np. na skutek długotrwałego ułożenia w niewygodnej pozycji, np. podczas snu. Zdarza się jednak, że jest to związane z długotrwałą ekspozycją na stres. Na drętwienie rąk, zwłaszcza lewej, często uskarżają się osoby cierpiące na różnego typu zaburzenia lękowe. Przyczyną może być także niedobór minerałów i witamin, zwłaszcza tych, które wspomagają pracę mięśni i serca. Chodzi tu przede wszystkim o witaminę B6, magnez, wapń, a także potas. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wzbogacenie swojej diety o produkty zawierające te składniki, choć jest możliwe także zażywanie odpowiednich suplementów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Drętwienie rąk - symptom chorób

W sytuacji, kiedy wyżej wymienione czynniki nie mają wpływu na stan naszych kończyn, jest możliwe, że niepokojące objawy są związane ze stanem chorobowym. Drętwienie rąk to symptom schorzeń nerwów obwodowych, czyli tych, które są odpowiedzialne za przekazywanie impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi częściami ciała i narządami. Neuropatie, bo tak określamy tego typu nieprawidłowości, wywołują czynniki, wśród których wymienić należy przede wszystkim cukrzycę, choroby reumatyczne, chorobę alkoholową oraz nowotwory. W takich przypadkach objawami towarzyszącymi drętwieniu są uciążliwe mrowienia oraz znaczne osłabienie ręki.

Przyczyną drętwienia rąk mogą być ponadto problemy z kręgosłupem. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia ze zwyrodnieniem odcinka szyjnego, dyskopatią lub urazem doznanym np. w czasie wypadku. Konsekwencją bagatelizowania objawów mogą być wówczas poważne zmiany prowadzące do problemów z normalnym funkcjonowaniem, np. ograniczeniem możliwości utrzymania przedmiotów w dłoni. [content id="538a2a339844bd8b2a8b4568" title="Zaskakujące przyczyny mogące mieć wpływ na nasilenie dolegliwości bólowych"]

Na tym jednak nie koniec. Drętwienie rąk występuje także w przypadku choroby określanej jako zespół cieśni nadgarstka, objawiającej się dodatkowo mrowieniem palców, przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego, oraz powierzchni dłoni. Osłabieniu ulegają przy tym możliwości chwytne oraz precyzja wykonywanych ruchów. Choroba ta dotyka najczęściej osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera – przyjmowana pozycja dłoni wywołuje ucisk nerwu znajdującego się w kanale nadgarstka. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie nerw łokciowy, mamy do czynienia z zespołem kanału Guyona.

Zdarza się, że drętwienie rąk poprzedza atak padaczki. Jest to typowe w przypadku tzw. napadu częściowego. W trakcie jego przebiegu drgawki obejmują tylko jedną kończynę. Drętwienie rąk może być również odpowiedzią na zmiany o charakterze miażdżycowym. Niejednokrotnie stanowi też efekt odmrożenia.

3. Drętwienie rąk - niepokojące objawy

Objawem, który szczególnie powinien nas zaniepokoić, jest drętwienie lewej ręki, zwłaszcza jeżeli odczuwamy przy tym silny ból w okolicach klatki piersiowej. Współwystępująca wówczas duszność oraz przejmujące uczucie niepokoju mogą wskazywać na zawał serca mięśniowego. W takiej sytuacji jest konieczne jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia, zwłaszcza jeżeli w danej chwili nie ma obok nas nikogo, kto mógłby udzielić nam pomocy – dolegliwości te mogą doprowadzić do utraty przytomności.

Zobacz także:

Drętwienie rąk jest symptomem chorób nerwów obwodowych
Drętwienie rąk jest symptomem chorób nerwów obwodowych ( Zdjęcie ręki / Shutterstock)

Drętwienie jednej z kończyn, któremu towarzyszy paraliż tej samej części ciała, może świadczyć o udarze. W tym przypadku u chorego obserwować możemy dodatkowo zaburzenia mówienia i widzenia. Drętwienie kończyn występuje także w przypadku nieuleczalnej choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane – pacjent doświadcza tzw. parastezji kończyn – pojawia się mrowienie oraz uczucie zimna lub gorąca. W najgorszym wypadku drętwienie może być wywołane chorobą nowotworową, przede wszystkim guzami kości i mózgu.

Drętwienie rąk jest także twoim problemem? Towarzyszą mu inne objawy? Porozmawiaj na ten temat z naszymi użytkownikami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy