Cała prawda o alkoholu

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ustalili bezpieczną dla pijącego dawkę alkoholu i nowe wytyczne w tej sprawie. To 14 jednostek na tydzień, bez względu na płeć. Warunek jest jeden: spożycie powinno być rozłożone w całym tygodniu. Eksperci rekomendują także stosowanie dni wolnych od procentów.

Co mają na myśli naukowcy, pisząc „jednostka” alkoholu? Miarka 40-procentowej wódki to jedna jednostka, 125 ml wina 12-procentowego to już 1,5 jednostki. Natomiast kufel piwa stanowi 3 jednostki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy podkreślają jednocześnie ryzyko i korzyści płynące ze spożywania alkoholu. Pogląd, że osoby, które piją 2–3 jednostki dziennie są bardziej narażone na choroby serca, jest przez wielu kwestionowany.

Profesor Tim Stockwell, dyrektor Centrum Badań nad Uzależnieniami przy Uniwersytecie Wiktorii w Kanadzie, przekonuje natomiast, że nie istnieją zalety picia alkoholu.

– Nie chodzi tylko o zdrowie wątroby - mówi ekspert. - Mężczyzna pijący 3–4 jednostki dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty o 23 proc. Alkohol, niezależnie od ilości, zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Byłoby 10 proc. mniej zgonów z powodu raka piersi na świecie, gdyby nie picie alkoholu – wylicza profesor.

Inny uczony, dr Alexander Jones, kardiolog, zgadza się, że procenty zwiększają ryzyko wystąpienia wielu nowotworów, wierzy jednak, że mogą być one korzystne dla serca, przynajmniej w relatywnie niskich dawkach.

Alkoholicy są narażeni na większe ryzyko rozwoju choroby serca niż pijący okazyjnie. Istnieją jednak badania z udziałem tysięcy ludzi z całego świata, które wykazują, że umiarkowane dawki procentowych trunków (np. 2 dawki dziennie) zmniejszają szanse wystąpienia choroby wieńcowej serca lub zawału.

Jones wskazuje też na badania, które były prowadzone na ludziach spożywających dania śródziemnomorskie i tych na takiej samej diecie, ale pijących kieliszek czerwonego wina do posiłku. Wyniki pokazały, że serce osób, które spożywały wino, wykazywało po pewnym czasie lepszą czynność skurczowo-rozkurczową.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż alkohol pobudza produkcję tlenku azotu. Ten z kolei sprawia, że tętnice w organizmie rozszerzają się, a obciążenie serca jest redukowane dzięki większym zasobom tlenu.

 

Komentarze (2)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ja piję wodę i herbatę. Woda oczywiście jest niezbędna, i pijmy ją wg zaleceń. Mnie pomogła w odchudzaniu.Trzeba jeszcze dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, potrzeba również zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program: idealnafigura.com/gberes.Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...

Choroby i dolegliwości

Najdziwniejsze przypadki medyczne

Najdziwniejsze przypadki medyczne

wyłącznie w obcym języku, ale najczęstszą formą choroby jest mówienie w języku ojczystym z niespotykanym u pacjenta wcześniej obcym akcentem. Na świecie (...) . Stanleya Kubricka. Warto zaznaczyć, że choroba nadal...

Choroby i dolegliwości

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat

Endometrioza DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (...) (IBS), szczególnie u starszych kobiet, zaś u młodszych jako zaburzenia miesiączkowania....

Choroby i dolegliwości

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

Pozornie złe nawyki, które są dobre dla zdrowia

"Złe" nawyki, wcale nie są takie złe Nie czuj się winny, jeżeli raz odpuścisz sobie codzienny trening albo zjesz kawałek czekolady. Zdziwiłbyś się, ile korzyści płynie z tych pozornie niedobrych nawyków. Okazuje się, że nawet przeklinanie ma czasem dobry...