Cała prawda o alkoholu

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ustalili bezpieczną dla pijącego dawkę alkoholu i nowe wytyczne w tej sprawie. To 14 jednostek na tydzień, bez względu na płeć. Warunek jest jeden: spożycie powinno być rozłożone w całym tygodniu. Eksperci rekomendują także stosowanie dni wolnych od procentów.

Co mają na myśli naukowcy, pisząc „jednostka” alkoholu? Miarka 40-procentowej wódki to jedna jednostka, 125 ml wina 12-procentowego to już 1,5 jednostki. Natomiast kufel piwa stanowi 3 jednostki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy podkreślają jednocześnie ryzyko i korzyści płynące ze spożywania alkoholu. Pogląd, że osoby, które piją 2–3 jednostki dziennie są bardziej narażone na choroby serca, jest przez wielu kwestionowany.

Profesor Tim Stockwell, dyrektor Centrum Badań nad Uzależnieniami przy Uniwersytecie Wiktorii w Kanadzie, przekonuje natomiast, że nie istnieją zalety picia alkoholu.

– Nie chodzi tylko o zdrowie wątroby - mówi ekspert. - Mężczyzna pijący 3–4 jednostki dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty o 23 proc. Alkohol, niezależnie od ilości, zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet. Byłoby 10 proc. mniej zgonów z powodu raka piersi na świecie, gdyby nie picie alkoholu – wylicza profesor.

Inny uczony, dr Alexander Jones, kardiolog, zgadza się, że procenty zwiększają ryzyko wystąpienia wielu nowotworów, wierzy jednak, że mogą być one korzystne dla serca, przynajmniej w relatywnie niskich dawkach.

Alkoholicy są narażeni na większe ryzyko rozwoju choroby serca niż pijący okazyjnie. Istnieją jednak badania z udziałem tysięcy ludzi z całego świata, które wykazują, że umiarkowane dawki procentowych trunków (np. 2 dawki dziennie) zmniejszają szanse wystąpienia choroby wieńcowej serca lub zawału.

Jones wskazuje też na badania, które były prowadzone na ludziach spożywających dania śródziemnomorskie i tych na takiej samej diecie, ale pijących kieliszek czerwonego wina do posiłku. Wyniki pokazały, że serce osób, które spożywały wino, wykazywało po pewnym czasie lepszą czynność skurczowo-rozkurczową.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż alkohol pobudza produkcję tlenku azotu. Ten z kolei sprawia, że tętnice w organizmie rozszerzają się, a obciążenie serca jest redukowane dzięki większym zasobom tlenu.

 

Komentarze (2)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ja piję wodę i herbatę. Woda oczywiście jest niezbędna, i pijmy ją wg zaleceń. Mnie pomogła w odchudzaniu.Trzeba jeszcze dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, potrzeba również zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Do tego poleciła mi znajoma świetny program: idealnafigura.com/gberes.Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...