Każdy człowiek jest nieco inny. Mamy różne cechy charakteru, wartości i poglądy, jednak da się pogrupować określone cechy w pewne podgrupy.
Osoby o tym typie osobowości są bardzo samodzielne i zaangażowane w swoje obowiązki, które sumiennie wykonują, osiągając dobre efekty. Są maniakami planowania i nie lubią niespodzianek - wszystko muszą mieć ustalone z góry. Poprzeczkę wieszają sobie bardzo wysoko. Osoby sumienne często są odbierane przez resztę społeczeństwa jako uparte, obsesyjne, czasem także zapatrzone w siebie. Badania naukowe mówią dodatkowo, że związek lub małżeństwo z osobą sumienną zwiększa szanse partnera na osiągnięcie sukcesu zawodowego, ponieważ ma wpływ na produktywność.
Osoby o tym typie osobowości są pełne energii, którą czerpią z kontaktów z innymi ludźmi. Są zazwyczaj gadatliwe, towarzyskie, lubią być w centrum zainteresowania i nie przepadają za samotnością. Przez społeczeństwo bywają uważane za te, które na siłę szukają atencji.
Ludzie o tym typie mają altruistyczną duszę, są godne zaufania, uprzejme i mocno przywiązują się do ludzi. Często angażują się w wolontariat i działania pro publico bono. Społeczeństwo często uważa je za nazbyt naiwne. Osoby ugodowe świetnie sprawdzają się jako doradcy finansowi i prawni.
Ich cechą charakterystyczną są liczne zainteresowania i świetnie rozwinięta wyobraźnia. Są to osoby ciekawe świata, kreatywne, które dążą do ciągłego samodoskonalenia się, nie boją się podejmować ryzyka. Nie lubią jednak rutyny i bardzo się jej boją. Chętnie próbują nowych rzeczy, lecz mogą szybko tracić zapał. Mogą być postrzegane jako nadgorliwe, nieprzewidywalne i nieskupione na określonym celu. Osoby o tym typie osobowości często mają skrajnie liberalne poglądy i nie boją się mówić o tym otwarcie.
Ten typ jest najmniej stabilny emocjonalnie ze wszystkich wymienionych. Osoby neurotyczne często doświadczają lęków, łatwo wpadają w gniew i działają impulsywnie. Mają nierzadko także obniżone poczucie własnej wartości i stale dążą do akceptacji ze strony społeczeństwa, które może je uznać przez to za niestabilne i niespokojne.
Można powiedzieć, że większość ludzi urodziła się już z określonym typem osobowości. Jeśli jako małe dzieci jesteśmy otwarci i łatwo nawiązujemy kontakty z innymi bardzo możliwe, że będzie tak także w dorosłym życiu. Poszczególne cechy co prawda można zmieniać (np. niektóre elementy osobowości neurotycznej lub potrzebę ciągłego doświadczania czegoś nowego i ryzykowania), jednak jest to trudny i długotrwały proces.