Trwa ładowanie...

Znana od ponad 100 lat. Odsłania tajemnicę osobowości i wzbudza zainteresowanie psychologów

Obrazkowe testy psychologiczne opierają się na zjawisku iluzji wzrokowej. I choć wydają się błahe, to mogą wiele powiedzieć o osobie, która się chce z nimi zmierzyć. Ten test wprawia w zaskoczenie już od 100 lat, a niedawno na warsztat wzięli go nawet badacze.

spis treści

1. Kogo widzisz na obrazku?

Spójrz na ilustrację, ale nie poświęcaj jej zbyt wiele uwagi – wystarczy ułamek sekundy. Kogo zobaczyłeś najpierw?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Kogo widzisz na obrazku?
Kogo widzisz na obrazku? (Facebook)

Historia tego obrazka jest intrygująca – pojawił się w pod koniec XIX wieku na niemieckiej pocztówce, ale sławę zyskał dopiero w 1915 roku. Wtedy amerykański rysownik William Ely Hill zamieścił go w magazynie humorystycznym "Puck". Obrazek zatytułował "Moja żona i moja teściowa", a pod nim dopisał – "Obie są na tym zdjęciu – znajdź je".

15 lat później obrazek został ponownie wykorzystany, tym razem przez psychologa eksperymentalnego, Edwina Boringa. Enigmatyczne twarze kobiet pokazały się w artykule na temat psychologii pt. "Nowa niejednoznaczna figura".

Ilustracji bacznie przyglądali się psychologowie na przestrzeni lat, a w 2018 roku w "Scientific Reports" ukazały się wyniki badania, które pod lupę brało obrazek z pocztówki.

2. Ilustracja zdradza wiek badanego?

393 uczestników badania, w tym 242 mężczyzn i 141 kobiet w wieku od 18 do 68 lat dostało zadanie. Naukowcy kazali im spojrzeć na wspomniany obrazek, ale uwaga – mieli na to zaledwie pół sekundy. Później pytano ich o to, czy zobaczyli zwierzę, czy człowieka. Ci, którzy zobaczyli na obrazku kobietę, byli pytani o to, ile mogła mieć lat.

Okazuje się, że wskazywany wiek postaci na ilustracji był skorelowany z wiekiem uczestnika badania – im był młodszy, tym młodszą kobietę dostrzegał.

A ty co zobaczyłeś? Młodą kobietę z odwróconym wzrokiem czy starszą kobietę w chuście ze spuszczoną głową? Ta ilustracja może zdradzić nie tylko twój wiek.

3. Czy ujrzałeś młodą kobietę?

Jeśli to młodą kobietę zobaczyłeś, masz młodego ducha. Jesteś pozytywnie nastawiony do świata, kochasz ludzi i masz otwarty umysł. Życie i świat nieustannie cię zaskakują, ale codzienne doświadczenia traktujesz jako okazję do nauki.

Wiąże się to z kolejną cechą – jesteś osobą dociekliwą, która wciąż angażuje się w nowe projekty i stawia sobie kolejne cele. Nic nie jest w stanie cię zatrzymać, a porażka nie jest dla ciebie powodem do zmartwień, lecz lekcją, z której wyciągasz wnioski na przyszłość.

Stanowisz również ogromne wsparcie dla bliskich osób, co ma związek z tym, że jesteś osobą rodzinną, ciepłą i łatwo przywiązującą się do ludzi.

4. Jeśli zobaczyłeś starszą panią

Twoim oczom ukazała się staruszka? Wiele w życiu już przeszedłeś, nawet jeśli nie zdradza tego twój wiek. Prawdopodobnie masz za sobą gorzkie doświadczenia, a może nawet traumatyczne przeżycia.

One w pewien sposób ukształtowały twoją osobowość i sprawiły, że często czujesz się niezrozumiany. Dlatego też nie podążasz za resztą i nie starasz się za wszelką cenę płynąć z prądem.

Czasami alienujesz się od innych, nie lubisz też poznawać nowych osób. Z trudem nawiązujesz głębsze relacje – masz wąskie grono bliskich oraz przyjaciół, przed którymi otwierasz serce. Dla innych jesteś zagadką i robisz wszystko, by trzymać ich na dystans.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza