Nadciśnienie a koronawirus. Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei podejrzewają, że osoby z nadciśnieniem mogą łatwiej zarażać się koronawirusem
Analiza przeprowadzona przez lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach wskazuje, że osoby z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym mogą być bardziej narażeni na zarażenie się koronawirusem. Co więcej, znacznie gorzej przechodzą chorobę.
1. Nadciśnienie a koronawirus
Analizując dokumentację medyczną osób z koronawirusem naukowcy z Grecji i Szwajcarii korzystali z danych udostępnionych przez naukowców z Wuhan. Tamtejsi lekarze mają jak na razie, najlepiej udokumentowane przypadki chorych na COVID-19. Okazuje się, że osoby, które zmarły na skutek koronawirusa jeszcze pod koniec zeszłego roku w większości miały choroby współistniejące. Wśród chorób, które pojawiały się najczęściej w badaniach, chińscy lekarze wymieniają przede wszystkim nadciśnienie tętnicze.
2. Lek na koronawirusa
Chińscy lekarze zauważają, że zwiększona śmiertelność wśród osób z nadciśnieniem tętniczym może być związana z dwiema kwestiami. Zaznaczają przy tym, że są to ich hipotezy i potrzebują one jeszcze dodatkowych badań klinicznych, by zostały potwierdzone. Pierwsza z nich mówi o tym, że leki stosowane przy terapii nadciśnienia i zwiększają ekspresję enzymów, z którymi łączy się koronawirus. Dzięki temu osoby, u których występują te choroby mogą być bardziej podatne już na samo zarażenie się koronawirusem. Po zarażeniu chorobę będą przechodziły znacznie gorzej.
Druga z hipotez mówi o tym, że wiek odgrywa tu kluczową rolę. U starszych osób zwłóknienie płuc występuje znacznie częściej i dlatego stanowią one większość osób, które zmarły w wyniku choroby COVID-19. W tej grupie znacznie częściej występują również takie choroby jak choroby serca.
3. Choroby współistniejące
Choroby współistniejące to schorzenia, które występują w organizmie pacjenta w tym samym czasie. Zazwyczaj zwiększają się wraz z wiekiem pacjenta. Im człowiek jest starszy, tym więcej choruje. Na rozwój chorób współistniejących wpływ mają również takie czynniki jak styl życia, podatność genetyczna, stres, przewlekłe zakażenia, czy zaburzenia metaboliczne.
Niektórych chorób możemy uniknąć, zmieniając nasz styl życia. Przede wszystkim uda nam się to rzucając palenie, unikając alkoholu, a nawet zmieniając tryb życia z siedzącego na bardziej aktywny.
źródło: The Lancet
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.