Przejdź na WP

Chora wątroba – przyczyny, objawy, leczenie

Chora wątroba, inaczej stan ten nazywa się niewydolnością wątroby, to nic innego, jak sytuacja, w której przestaje ona wykonywać swoje zadania. Jak zatem rozpoznać ten stan i jak się objawia się chora wątroba?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Chora wątroba – przyczyny

Możemy mówić o dwojakiego rodzaju chorobach wątroby: przewlekłej i ostrej. W zależności od tego, która z nich dotyczy pacjenta, przyczyny chorej wątroby są inne.

Choroby wątroby może spowodować picie alkoholu.
Choroby wątroby może spowodować picie alkoholu.

W pierwszym wypadku przyczyny chorej wątroby upatruje się przede wszystkim w nadużywaniu alkoholu. Ryzyko choroby wątroby zwiększa się wraz z częstotliwością i ilością picia. Po drugie nieodpowiednia dieta może także powodować przewlekłą chorobę wątroby. Dodatkowo specjaliści wymieniają jako niebezpieczne i mogące narazić na kłopoty ze zdrowiem: wirusowe zapalenie wątroby, które pacjent przeszedł w przeszłości (zarówno HBV, jak i HCV), a także nowotwory.

W drugim wypadku, czyli ostrej choroby wątroby, powodem zwykle jest zatrucie. Może być ono spowodowane zażyciem niewłaściwych leków (zwykle paracetamolu lub tych z grypy hepatotoksycznych) tudzież toksynami (najczęściej dostają się one do organizmu przez spożycie muchomora sromotnikowego).

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy [7 zdjęć]

Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków – te czynniki mogą...

zobacz galerię

Niestety nieleczenie chorej wątroby może przejść w inne, bardziej niebezpieczne schorzenia, w tym: ostrego WZW typu B, zakrzepicy żył wątrobowych, a także innych mniej znanych, na przykład przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia wątroby. Możliwe jest, iż przy tych chorobach wątroby wystąpią także zaburzenia ogólnoustrojowe, groźne dla życia, jak sepsa czy wstrząs.

2. Chora wątroba – objawy

Przewlekła niewydolność wątroby może trawić nasz organizm bezobjawowo. Dopiero, gdy większa część wątroby jest zmieniona, wówczas mogą wystąpić pierwsze objawy choroby wątroby. Choć i tak objawy chorej wątroby nie są jednoznaczne: osłabienie i problemy z układem pokarmowym pacjenci często ignorują, myśląc, iż jest to przejściowe. Kolejnym etapem choroby wątroby jest pojawienie się dyskomfortu związanego z: brakiem głodu, schudnięciem, uczuciem pełności po jedzeniu, nietolerancji tłuszczów i alkoholu, uciążliwych bólach brzucha, a także wzdęcia, odbijanie i nudności.

Następne objawy chorej wątroby są już poważniejsze: żółtaczka, powiększenie wątroby, opuchnięte nogi, żylaki w przełyku lub odbycie. To są poważne powody, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Zlekceważenie ich może spowodować, iż przez chorą wątrobę nabawimy się wodobrzusza.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji...

zobacz galerię

Ostra niewydolność wątroby objawia się bardzo podobnie do wyżej opisanego przypadku. Mogą jednak wystąpić dodatkowe schorzenia chorej wątroby w postaci zaburzeń świadomości.

Zbagatelizowanie tychże objawów choroby wątroby zagraża zdrowiu, a nawet życiu, bowiem pacjent może zapaść na głębokie zaburzenia metabolizmu i śpiączkę. Nieleczenie chorej wątroby może spowodować śmierć.

3. Chora wątroba – leczenie

Lecząc chorą wątrobę warto zadbać o swoją dietę – należy jeść bardzo mało białka. W niektórych wypadkach w czasie choroby wątroby konieczne jest także zażywanie leków. Dzisiejsza medycyna daje nam jednak możliwość wymiany - mowa tu o przeszczepie chorej wątroby na zdrową.

Następny artykuł: Rodzaje

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy