Trwa ładowanie...

Choroba Parkinsona. Mało znany objaw widoczny na skórze

Choroba Parkinsona, zwana kiedyś drżączką poraźną, jest schorzeniem dotykającym układ nerwowy. Najczęściej kojarzona z silnym drżeniem rąk, ale też spowolnieniem ruchowym czy zaburzeniami równowagi. Jednak jest jeszcze jeden objaw widoczny gołym okiem, który może wskazywać na chorobę.

spis treści

1. Czym jest choroba Parkinsona?

Choć odkryta w 1817 roku, to wciąż pozostaje dla lekarzy tajemnicą w wielu sferach. Choroba Parkinsona związana jest z obumieraniem mózgu – a konkretnie komórek odpowiedzialnych za produkcję, dopaminy, istotnego neuroprzekaźnika. Jej niedobór skutkuje m.in. zmęczeniem, depresją i brakiem energii do życia.

Zobacz film: "Objawy parkinsona u młodych"

Istotnym problemem związanym z chorobą Parkinsona jest umiejętność mózgu do kompensowania braku dopaminy – dlatego czytelne objawy choroby pojawiają się często, gdy obumrze aż 80 proc. komórek mózgowych powiązanych z produkcją neuroprzekaźnika.

Drżenie rąk czy głowy, sztywność ciała i charakterystyczny "chód Parkinsona" to najbardziej ewidentne symptomy choroby. Jest jednak jeszcze jeden, o którym niewiele się mówi.

2. Nadpotliwość a choroba Parkinsona

Amerykańska Fundacja Choroby Parkinsona (APDA) zwraca uwagę na jeden, zaskakujący objaw choroby. To nadpotliwość, zazwyczaj dotykająca górnej części ciała. Oczywiście może wskazywać na szereg schorzeń – poczynając od nieprawidłowej pracy tarczycy, cukrzycę, akromegalię, aż po określone typy nowotworów czy choroby serca.

Nadmierne pocenie się może być jednym z wczesnych objawów choroby Parkinsona
Nadmierne pocenie się może być jednym z wczesnych objawów choroby Parkinsona (Pixabay)

Jeżeli jednak nadmiernemu poceniu się towarzyszą inne objawy, mogące mieć związek z chorobą Parkinsona, wówczas warto mieć się na baczności. Może to oznaczać poważne zmiany chorobowe w autonomicznym układzie nerwowym (AUN), odpowiedzialnym m.in. za termoregulację.

Objaw ten jest dobrze znany pacjentom ze zdiagnozowaną już chorobą. Nadpotliwość nierzadko występuje u nich okresowo, mając związek z zastosowanym leczeniem w odniesieniu do dawki leku.

Co ciekawe, u określonej grupy pacjentów farmakoterapia może przynosić odwrotny efekt – prowadząc do tzw. hipohydrozy. Mówi się o niej nawiązując do pacjentów, którzy zgłaszają lekarzom, że... nie pocą się wcale.

Dlaczego to takie istotne? Eksperci zwracają uwagę, że termoregulacja jest istotna dla prawidłowej pracy całego organizmu. Nie należy więc bagatelizować objawów związanych z poceniem się – zarówno nadmiernym, jak i niedostatecznym.

3. Inne objawy Parkinsona

Jest kilka objawów, które mogą sygnalizować chorobę, nawet na kilka lat przed postawieniem właściwej diagnozy.

Należą do nich:

  • zaburzenia węchu – osłabienie tego zmysłu,
  • obniżenie nastroju – stany depresyjne,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zaparcia,
  • problemy ze snem – nadmierna aktywność ruchowa w czasie snu.

Choć objawy te mogą występować niezależnie od siebie oraz w szeregu innych schorzeń, to bywają istotną wskazówką zapowiadającą degenerację układu nerwowego.

Również symptomy wczesnej postaci choroby bywają nierozpoznane – np. zmiana charakteru pisma chorego (zaburzenie zwane mikrografią), ból barku (tzw. bark zamrożony), trudności z chodzeniem (chory potyka się) i z ubieraniem się – chory robi to wolniej niż dotychczas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza