Choroba Parkinsona. Mało znany objaw widoczny na skórze
Choroba Parkinsona, zwana kiedyś drżączką poraźną, jest schorzeniem dotykającym układ nerwowy. Najczęściej kojarzona z silnym drżeniem rąk, ale też spowolnieniem ruchowym czy zaburzeniami równowagi. Jednak jest jeszcze jeden objaw widoczny gołym okiem, który może wskazywać na chorobę.
1. Czym jest choroba Parkinsona?
Choć odkryta w 1817 roku, to wciąż pozostaje dla lekarzy tajemnicą w wielu sferach. Choroba Parkinsona związana jest z obumieraniem mózgu – a konkretnie komórek odpowiedzialnych za produkcję, dopaminy, istotnego neuroprzekaźnika. Jej niedobór skutkuje m.in. zmęczeniem, depresją i brakiem energii do życia.
Istotnym problemem związanym z chorobą Parkinsona jest umiejętność mózgu do kompensowania braku dopaminy – dlatego czytelne objawy choroby pojawiają się często, gdy obumrze aż 80 proc. komórek mózgowych powiązanych z produkcją neuroprzekaźnika.
Drżenie rąk czy głowy, sztywność ciała i charakterystyczny "chód Parkinsona" to najbardziej ewidentne symptomy choroby. Jest jednak jeszcze jeden, o którym niewiele się mówi.
2. Nadpotliwość a choroba Parkinsona
Amerykańska Fundacja Choroby Parkinsona (APDA) zwraca uwagę na jeden, zaskakujący objaw choroby. To nadpotliwość, zazwyczaj dotykająca górnej części ciała. Oczywiście może wskazywać na szereg schorzeń – poczynając od nieprawidłowej pracy tarczycy, cukrzycę, akromegalię, aż po określone typy nowotworów czy choroby serca.
Jeżeli jednak nadmiernemu poceniu się towarzyszą inne objawy, mogące mieć związek z chorobą Parkinsona, wówczas warto mieć się na baczności. Może to oznaczać poważne zmiany chorobowe w autonomicznym układzie nerwowym (AUN), odpowiedzialnym m.in. za termoregulację.
Objaw ten jest dobrze znany pacjentom ze zdiagnozowaną już chorobą. Nadpotliwość nierzadko występuje u nich okresowo, mając związek z zastosowanym leczeniem w odniesieniu do dawki leku.
Co ciekawe, u określonej grupy pacjentów farmakoterapia może przynosić odwrotny efekt – prowadząc do tzw. hipohydrozy. Mówi się o niej nawiązując do pacjentów, którzy zgłaszają lekarzom, że... nie pocą się wcale.
Dlaczego to takie istotne? Eksperci zwracają uwagę, że termoregulacja jest istotna dla prawidłowej pracy całego organizmu. Nie należy więc bagatelizować objawów związanych z poceniem się – zarówno nadmiernym, jak i niedostatecznym.
3. Inne objawy Parkinsona
Jest kilka objawów, które mogą sygnalizować chorobę, nawet na kilka lat przed postawieniem właściwej diagnozy.
Należą do nich:
- zaburzenia węchu – osłabienie tego zmysłu,
- obniżenie nastroju – stany depresyjne,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zaparcia,
- problemy ze snem – nadmierna aktywność ruchowa w czasie snu.
Choć objawy te mogą występować niezależnie od siebie oraz w szeregu innych schorzeń, to bywają istotną wskazówką zapowiadającą degenerację układu nerwowego.
Również symptomy wczesnej postaci choroby bywają nierozpoznane – np. zmiana charakteru pisma chorego (zaburzenie zwane mikrografią), ból barku (tzw. bark zamrożony), trudności z chodzeniem (chory potyka się) i z ubieraniem się – chory robi to wolniej niż dotychczas.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.