Czarne paznokcie – objawy i przyczyny chorób paznokci

Czarne paznokcie, zrogowaciała płytka paznokcia czy białe plamy na paznokciu mogą sugerować nieprawidłową pielęgnację, niewłaściwą dietę, ale także choroby. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować wszelkie zmiany na płytce paznokcia. Zdrowe paznokcie powinny być lekko różowe, a płytka musi być gładka, dlatego jeśli zauważymy dla przykładu, że mamy czarne paznokcie czy rozdwojone warto wybrać się do dermatologa.

1. Czarne paznokcie – objawy chorób paznokci

Nie tylko czarne paznokcie mogą być powodem do niepokoju. Kolor płytki może stać się np. żółty, całkowicie biały lub w białe plamki, szaroniebieski, brązowy czy wspomniane już wcześniej czarne paznokcie. Ważne jest także to, aby kontrolować wygląd i strukturę płytki paznokcia. U niektórych osób widoczne jest wyraźne rozdwojenie płytki, innym niepokojącym objawem jest także zanikanie płytki paznokcia. Problem mogą stanowić łamliwe i kruche paznokcie czy wręcz przeciwnie pogrubione paznokcie. Zdrowa płytka paznokcia musi być gładka, a więc wszelkie bruzdy, wgłębienia są sygnałem, że dzieje się coś nieprawidłowego.

Zobacz film: "Profilaktyka grzybicy"

Czarne paznokcie to skutek np. urazu mechanicznego podczas ich spiłowywania
Czarne paznokcie to skutek np. urazu mechanicznego podczas ich spiłowywania

Czarne paznokcie, pofałdowana płytka czy zbyt duża łamliwość oczywiście sugeruje nieprawidłowości. Jednak to, na, co trzeba jeszcze zwrócić uwagę to kształt płytki. Kształty paznokcia, które są niewłaściwe to:

  • Paznokieć kształtem przypominający łyżeczkę
  • Uwypuklona płytka
  • Długie paznokcie przypominające kształtem szpony
  • Kształt przypominający rulon
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?
Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu? [7 zdjęć]

Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji...

zobacz galerię

2. ​Czarne paznokcie – przyczyny

Czarne paznokcie, paznokcie z wgłębieniem pośrodku płytki czy zbyt gruba płytka jest to nieprawidłowy wygląd. Wszelkie zmiany na paznokciu i w jego obrębie mogą być znakiem, że choruje organizm, albo same paznokcie potrzebują np. farmakologicznego wsparcia. Do najczęstszych chorób, które powodują, że zmienia się kształt, struktura i kolor płytki paznokcia należy grzybica. Jest to zakaźna choroba, która w początkowej fazie objawia się osłabieniem płytki, która staje się nie tylko łamliwa, ale także zmienia kolor na ciemny żółty. Grzybica wymaga leczenia farmakologicznego. Do innych chorób atakujących paznokcie należy drożdżyca. Charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się obrzęk wokół paznokcia, z którego po nacisku może wypływać ropa. Płytka staje się matowa i zaczyna szarzeć.

To też warto wiedzieć

Paznokieć może ulec zakażeniu bakteryjnemu i wtedy zaczyna rozwijać się zanokcica choroba wymagająca leczenia antybiotykiem. Jeśli leczenie nie przyniesie spodziewanych efektów może być potrzebny zabieg chirurgiczny. Inną zakaźną chorobą jest łuszczyca paznokcia i najczęściej jest skutkiem ubocznym łuszczycy skóry. Niewłaściwy wygląd paznokci nie musi być efektem choroby, ponieważ czarne paznokcie czy szaroniebieska płytka mogą być przyczyną urazu mechanicznego, zbyt dużego nacisku, albo źle dopasowanego obuwia.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.