Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Objawy grzybicy paznokci

Objawy grzybicy paznokci
Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci jest to jedna z częstszych chorób dotykających paznokcie. Wywołują ją zazwyczaj grzyby z grupy Trichophyton (głównie Trichophyton rubrum) lub Epidermophyton. Do zakażenia predysponuje źle dobrane obuwie, zaniedbania higieniczne, choroby przebiegające z niedoborem odporności, istnieje również osobnicza skłonność do zachorowań. Grzybica paznokci często jest także powikłaniem grzybicy stóp. Bardzo rzadko pojawia się grzybica paznokci u rąk (wyjątkiem jest drożdżyca paznokci, która częściej zajmuje paznokcie u rąk).

spis treści

1. Symptomy grzybicy paznokci

Rodzaje grzybicy paznokci są podzielone ze względu na wywołujący je czynnik chorobotwórczy, miejsce występowania oraz objawy. Rozróżniamy:

  • zakażenie paznokci przez dermatofity,
  • grzybica dystalna podpaznokciowa,
  • grzybica bliższa,
  • grzybica boczna,
  • grzybica powierzchowna,
  • drożdżyca paznokci,
  • pleśnica paznokci,
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zajęta grzybicą płytka paznokciowa staje się matowa, żółtawa lub czasem biaława, łatwo się kruszy, a jej wolny brzeg jest postrzępiony. Zwykle objawy pojawiają się wzdłuż wolnego brzegu płytki paznokciowej, a dopiero później rozprzestrzeniają się dalej. Paznokieć traci przejrzystość, jest zrogowaciały, o zwiększonej łamliwości. Zwiększa się jego grubość, pojawia się rozwarstwienie. Z czasem może także dojść do uniesienia płytki paznokciowej i jej odpadnięcia. Drożdżyca paznokci stóp wywołuje także zaczerwienienie, ból i obrzęk.

2. Przebieg grzybicy paznokci

Przebieg tej choroby grzybiczej jest przewlekły. Charakterystyczne jest niejednoczesne i nierównomierne zajęcie poszczególnych płytek paznokciowych. Podejrzewając grzybicę paznokci, należy wykluczyć łuszczycę paznokci, liszaj płaski paznokci, bielactwo paznokci, zmiany troficzne (w przewlekłym niedokrwieniu kończyn, zakrzepicach). Choroba może trwać wiele lat, często nawraca nawet po pełnym wyleczeniu. Nieco inaczej przebiega kandydoza wałów paznokciowych i płytek paznokciowych - rozpoczyna się wokół wałów paznokciowych, stają się one silnie obrzęknięte, bolesne, zaczerwienione, przy ucisku wydobywa się treść ropna. W następnym etapie dochodzi do zmian płytki paznokciowej - staje się brunatno szara, matowa, rozdwajająca się.

Jeżeli pojawiają się podobne objawy jak wymienione powyżej należy wykonać badanie mikologiczne, które potwierdzi rozpoznanie. Stosuje się także tzw. hodowlę – to znaczy, po pobraniu próbki zmienionej chorobowo tkanki, pozostawia się ją wraz z pożywką na jakiś czas. Grzyby powinny się wtedy namnożyć, jeśli są obecne w próbce.

3. Leczenie grzybicy paznokci

W leczeniu grzybicy paznokci stosuje się zazwyczaj gryzeofulwinę podawaną doustnie przez wiele miesięcy, a czasami terbinafinę. itrakonazol, oraz naftyfinę. Okres obserwacji po leczeniu powinien wynosić co najmniej 3 miesiące i zakończyć się badaniem mikologicznym (na obecność grzyba). Grzybica paznokci jest schorzeniem, którego leczenie jest trudne i długotrwałe.

Każda kobieta lubi, gdy jej paznokcie są mocne i zdrowe. Grzybica paznokci, niestety, bardzo szpeci kobiece dłonie. Z tego powodu ważne jest, aby rozpocząć leczenie najszybciej, jak to tylko możliwe. Dzięki temu leczenie będzie bardziej skuteczne i szybciej będziemy się mogły cieszyć pięknymi panokciami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy grzybicy pochwy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze