Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Terbinafina w leczeniu grzybicy

Avatar placeholder
13.07.2015 15:21
Terbinafina w leczeniu grzybicy
Terbinafina w leczeniu grzybicy

Terbinafina jest lekiem przeciwgrzybiczym z grupy alliloamin stosowanym w zakażeniach skóry gładkiej, skóry owłosionej i paznokci. Wykorzystywana jest m.in. do leczenia grzybicy stóp, grzybicy obrębnej pachwin, grzybicy tułowia czy zakażeń drożdżakowych skóry. Wykazuje dość znaczną skuteczność wobec dermatofitów z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton, a także pleśni i grzybów dimorficznych. Ponadto działa grzybobójczo lub grzybostatycznie (hamuje rozwój grzybów) na gatunki z rodzajów Candida i Malassezia.

spis treści

1. Działanie terbinafiny

Po podaniu doustnym lek osiąga maksymalne stężenie we krwi po około dwóch godzinach. Może być przyjmowany niezależnie od posiłku. Wraz z krwią dostaje się do skóry, gdzie wykazuje swoje działanie terapeutyczne. Przenikając przez skórę właściwą gromadzi się głównie w mieszkach włosowych, łoju i płytkach paznokciowych. Działanie terbinafiny polega na hamowaniu jednego z enzymów błony komórkowej grzyba, w wyniku czego dochodzi do:

  • zablokowania syntezy ergosterolu – substancji ważnej dla życia grzyba, odpowiadającej za prawidłową budowę i działanie jego błon komórkowych – niedobór ergosterolu odpowiada za efekt grzybostatyczny,
  • nagromadzenia się silnie toksycznej dla drobnoustroju substancji – skwalenu, który odpowiada za efekt grzybobójczy.

2. Działania niepożądane terbinafiny

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Leki przeciwgrzybiczne z grupy alliloamin są zazwyczaj dobrze tolerowane, jadnak jak każdy farmaceutyk mogą wywołać działania niekorzystne dla organizmu. Działania uboczne po stosowaniu doustnej terbinafiny występują stosunkowo rzadko i najczęściej ograniczają się do:

  • zaburzeń ze strony układu pokarmowego: uczucie pełności, niestrawność, brak łaknienia, zaburzenia smaku do utraty smaku włącznie – najczęściej ustępujące po kilku tygodniach od zaprzestania leczenia, nudności, biegunki, utrata masy ciała, słabe bóle brzucha, objawy nadwrażliwości na składniki preparatu, rzadko mogą pojawić się również zaburzenia czynności wątroby i dróg żółciowych,
  • zaburzeń ze strony innych układów: bóle głowy, zmiany skórne w postaci wysypki lub pokrzywki,
  • bardzo rzadko mogą wystąpić: uczucie zmęczenia, zmiany w składzie krwi (spadek liczby neutrofilów, płytek krwi), ciężka niewydolność wątroby, ciężkiego stopnia zmiany skórne, zaostrzenie łuszczycy i wykwity skórne łuszczycopodobne.

Przy stosowaniu miejscowym mogą pojawić się objawy podrażnienia takie jak: pieczenie, świąd, zaczerwienienie skóry.

3. Przeciwwskazania do stosowania terbinafiny

Przeciwwskazaniami do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ponadto nie zaleca się stosowania leku u:

  • dzieci do 2 roku życia,
  • pacjentów z uszkodzoną wątrobą lub nerkami – w tych przypadkach szybkość eliminacji leku z organizmu jest znacznie obniżona – w chorobach wątroby nawet o połowę; w przypadku konieczności zastosowania terbinafiny u pacjentów z chorobami wątroby, ze względu na hepatotoksyczność tego środka, zaleca się wykonanie po 6 tygodniach stosowania prób wątrobowych i przy ich podwyższeniu – zaprzestanie stosowania leku,
  • kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią (preparaty przyjmowane doustnie przenikają do mleka matki).

4. Dawkowanie i czas trwania leczenia terbinafiną

Czas trwania leczenia terbinafiną zależy od umiejscowienia i rozległości zmian chorobowych i waha się od 2-4 tygodni w grzybicy skóry gładkiej, 2-6 tygodni w przypadku grzybicy stóp, a w grzybicy paznokci może trwać nawet do ponad roku. Zazwyczaj lek stosuje się w pojedynczej dobowej dawce 250 mg lub podzielonej na dwie po 125 mg. Należy pamiętać, że u osób z upośledzoną czynnością nerek oraz/i z cechami uszkodzenia wątroby konieczne jest zmniejszenie dawki leku. Leczenie miejscowe grzybicy za pomocą maści, kremów, żeli czy spray’u trwa zazwyczaj od 24 godzin do miesiąca.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie grzybicy paznokci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze