Trwa ładowanie...

Niewidoczne objawy stwardnienia rozsianego. Zwróć uwagę nawet w toalecie

 Patrycja Pupiec
28.10.2023 09:23
Niewidoczne objawy choroby młodych dorosłych. Atakują już po 20-tce
Niewidoczne objawy choroby młodych dorosłych. Atakują już po 20-tce (Getty Images)

Stwardnienie rozsiane (SM) stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności o podłożu neurologicznym wśród młodych dorosłych. To choroba nieuleczalna, a objawy, które jej towarzyszą, pogłębiają się z wiekiem. SM cechuje duża różnorodność symptomów, a część z nich nazywana jest przez ekspertów niewidocznymi. Jak je rozpoznać?

spis treści

1. Najczęściej atakuje młodych dorosłych

Stwardnienie rozsiane (SM) atakuje układ nerwowy i należy do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób układu immunologicznego. Wraz z rozwojem schorzenia jego objawy jedynie się pogłębiają.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) wskazuje, że z chorobą zmaga się na świecie ponad 2,6 miliona osób. Według Narodowego Funduszu Zdrowia na SM cierpi około 46 tys. Polaków.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Często stwardnienie rozsiane nazywane jest chorobą młodych dorosłych. Wynika to z faktu, że najczęściej diagnozę otrzymują pacjenci w wieku 20-40 lat.

Niestety, schorzenie atakuje również dzieci. Stanowi także najczęstszą przyczynę niepełnosprawności o podłożu neurologicznym wśród młodych osób.

Stwardnienie rozsiane jest również chorobą nieuleczalną, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu i prowadzeniu zdrowego trybu życia, chorzy mogą normalnie funkcjonować.

2. Niewidoczne objawy stwardnienia rozsianego

Cechą charakterystyczną SM jest duża różnorodność symptomów. U jednego pacjenta choroba może objawiać się różnymi dolegliwościami, które będą występować u innego chorego w mniejszym nasileniu lub na innym etapie rozwoju schorzenia.

Jednym z najczęstszych objawów SM są problemy z widzeniem, jak zapalenie nerwu wzrokowego, które zazwyczaj dotyka jednego oka. Do innych symptomów schorzenia zalicza się m.in. zaburzenia czucia w kończynach jak parestezje czy zaburzenia równowagi.

PTSR wskazuje, że istnieją niewidoczne objawy stwardnienia rozsianego. Oznacza to, że są niewidzialne dla osób postronnych i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zdaniem ekspertów występują równie często, jak typowe schorzenia choroby.

Niewidoczne objawy SM to:

  • przewlekłe zmęczenie;
  • ból;
  • depresja;
  • zaburzenia poznawcze;
  • problemy seksualne;
  • zaburzenia pracy pęcherza moczowego oraz jelit;
  • zawroty głowy;
  • zaburzenia nastroju.

Jeśli zauważasz u siebie powyższe symptomy, koniecznie porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze