Choroby penisa – zapalenie penisa, grzybica, inne choroby
Choroby penisa dla wielu mężczyzn stanowią powód do wstydu. Jednak w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy udać się na wizytę do urologa, który dzięki badaniu odkryje przyczynę schorzenia i zaleci odpowiednie leczenie. Nieleczone choroby penisa mogą prowadzić do bezpłodności mężczyzny.
1. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia penisa?
Jedną z częstych chorób penisa jest zapalenie prącia, żołędzi lub napletka. Takie schorzenie najczęściej wywołują bakterie, wirusy, grzyby, urazy mechaniczne oraz alergeny (np. środki plemnikobójcze. Ponadto, zapalenie prącia może być objawem innej choroby, np. kiły, rzeżączki lub grzybicy. Chorobie penisa towarzyszą objawy takie jak: zaczerwienienie, ból, swędzenie, obecność pęcherzyków lub białawej plamki oraz innego typu przebarwień i zmian skórnych.
Odpowiednie leczenie dobiera się po konsultacji ze specjalistą. Proces leczenia tej choroby penisa polega na zwalczeniu przyczyny objawów oraz zastosowaniu leków odpowiednich dla danego schorzenia. Nieleczony stan może prowadzić do powikłań np. zniekształcenia cewki moczowej lub marskości prącia.
2. Zarażenia prącia grzybicą
Bardzo częstą chorobą penisa jest grzybica penisa, którą wywołują głównie drożdżaki z rodzaju Candidia (głównie Candidia albicans). Czynnikami zwiększonego ryzyka zarażenia grzybicą penisa są: antybiotykoterapia, stosunek seksualny z osobą zarażoną oraz nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, środki plemnikobójcze lub lateks, albo cukrzyca. Grzybica objawia się swędzeniem miejsc intymnych, zaczerwienieniem, oraz białawym nalotem na prąciu o specyficznym zapachu drożdży, który pojawia się w trakcie choroby penisa.
Czasami powikłaniem tej choroby penisa jest powstanie stulejki lub wtórnego zakażania gruczołu krokowego, które charakteryzuje się bolesnym parciem na mocz. Grzybica penisa bardzo często powraca, zaś nieleczona może prowadzić do bezpłodności.W leczeniu grzybicy prącia najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybicze, np. klotrimazol, mikonazol, flukonazol, w niektórych przypadkach konieczne jest sięgnięcie po antybiotyki.
3. Inne choroby penisa
Innymi chorobami penisa są: zapalenie plazmakomórkowe żołędzi Zoona (stan zapalny w obrębie żołędzi), któremu towarzyszy powstanie pojedynczej, wilgotnej czerwono-brązowej plamki na żołędzi lub napletku. Leczenie choroby polega na miejscowym stosowaniu kortykosteroidów (np. Pevisone, Polcortolon TC, Triacomb), jeżeli zmiana obejmuje napletek czasami dokonuje się obrzezania, a niekiedy pomocne są zabiegi laserowe.
Oprócz tego chorobą penisa jest rak prącia. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu raka są:
- zarażenie wirusem HPV
- promieniowanie ultrafioletowe,
- stany przedrakowe,
- zapalenie żołędzi,
- występowanie stulejki,
- niedostateczna higiena.
Rak prącia charakteryzuję się zmianami występującymi w obrębie napletka lub żołędzi mającymi postać rosnących brodawek lub niegojących się owrzodzeń.
Diagnozowanie choroby penisa polega na przeprowadzeniu badań fizykalnych sprawdzających wygląd, umiejscowienie, głębokość naciekania oraz ruchomość guza, a także na pobraniu wycinka do biopsji, aby określić stopień złośliwości nowotworu. Leczenietej choroby penisa uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby (laseroterapia czy krioterapia, czasami całkowitą amputację prącia).
To musisz wiedzieć
Częstymi chorobami penisa są także kłykciny kończyste wywoływane przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV. Brodawki weneryczne zlokalizowane są na wewnętrznej stronie napletka lub na powierzchni żołędzi, mogą prowadzić do wystąpienia takich powikłań jak stulejka oraz załupek, a nieleczone przyczynić się do poswatania nowotworu prącia. Ponadto, wśród chorób penisa wyróżnia się także stulejkę, która dotyczy schorzenia napletka i utrudnia lub uniemożliwia ściąganie go z żołędzi. Leczenie obejmuje operacyjne usunięcie napletka.
Inną chorobą penisa jest załupek, który polega na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Załupek jest leczony wyłącznie operacyjnie, poprzez nacinanie napletka, aż do miejsca uwięźnięcia. Wśród chorób penisa wyróżnia się także priapizm, który polega na występowaniu długotrwałego i bolesnego wzwodu (niezwiązanego z podnieceniem seksualnym). Leczenie tej choroby penisa polega na usuwaniu krwi z ciał jamistych, przepłukiwaniu ich roztworem soli fizjologicznej, a także kuracji farmakologicznej, lub operacji chirurgicznej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.