Trwa ładowanie...

Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kłykciny kończyste to niewielkie, cieliste guzki lub kalafiorowate brodawki, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie kłykcinami kończystymi wywołuje HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że przynajmniej połowa wszystkich aktywnych seksualnie ludzi w ciągu swojego życia będzie miała styczność z wirusem HPV. Największe zagrożenie wirus ten stanowi u kobiet, gdyż jest on główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

spis treści

1. Kłykciny kończyste - przyczyny

Zarówno za kłykciny, jak i za brodawki pospolite odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus). Jest ich ponad 100 różnych typów, z których ponad 40 dotyka obszaru męskich i żeńskich narządów płciowych. Te typy wirusa HPV powodującego kłykciny przenoszone są poprzez kontakty seksualne. W większości przypadków układ immunologiczny eliminuje wirusa HPV i u osoby zakażonej objawy kłykcin kończystych się nie pojawiają. Zdarza się jednak, że osłabiony układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, a wtedy u chorego zarażonego HPV pojawiają się kłykciny kończyste.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem HPV i rozwoju kłykcin to:

  • kontakty seksualne bez zabezpieczenia z wieloma partnerami,
  • inne choroby przenoszone drogą płciową,
  • współżycie z osobą, której historii kontaktów seksualnych nie znamy,
  • aktywność seksualna w młodym wieku.
Brodawczak ludzki - zdjęcia
Brodawczak ludzki - zdjęcia

Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

zobacz galerię

2. Kłykciny kończyste - objawy

U kobiet kłykciny kończyste pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz wokół odbytu. U mężczyzn brodawki te występują na napletku, u ujścia cewki moczowej, na trzonie prącia, na mosznie lub wokół odbytu. Niekiedy rozwijają się również w ustach, w gardle. Może do tego dojść w wyniku seksu oralnego z osobą zakażoną.

Kłykciny kończyste odbytu nie wywołują bólu, dlatego często rozwijają się niezauważone przez pacjenta. Kłykciny kończyste odbytu bardzo szybko mogą się powiększać, przez co mogą deformować okolice krocza. Kłykciny kończyste powstałe dookoła odbytu często objawiają się pieczeniem i swędzeniem. Takie kłykciny kończyste odbytu wyglądem przypominają z wyglądu kalafior i często zostawiają na papierze toaletowym ślady krwi.

Kłykciny kończyste zazwyczaj są małe i cieliste. Zdarza się, że kilka brodawek zlewa się, tworząc kalafiorowate formy, niekiedy stosunkowo dużych rozmiarów. Objawy kłykcin kończystych to swędzenie i dyskomfort narządów płciowych oraz krwawienie podczas stosunku. Zmiany bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się. Ciąża może jeszcze nasilać objawy kłykcin kończystych i przyczyniać się do wzmożonego rozwoju choroby.

3. Kłykciny kończyste - diagnostyka

Bywa, że kłykciny są małe i płaskie, przez co trudniej jest rozpoznać charakter zmian. Z tego względu podczas wizyty u specjalisty lekarz może nałożyć na brodawki niewielką ilość roztworu kwasu octowego, dzięki czemu staną się one białe i lepiej widoczne. U kobiet diagnostyce kłykcin kończystych powinno towarzyszyć badanie cytologiczne, które pomoże wykryć ewentualne zmiany nowotworowe na szyjce macicy wywołane przez wirusa HPV. Badanie to polega na pobraniu wymazu z pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki. W tym czasie poczuje się lekkie ukłucie, jednak nie sprawia to większego bólu. Następnym krokiem jest analiza laboratoryjna pobranej próbki pod kątem zmian dysplastycznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Kłykciny kończyste - leczenie

Leczenie kłykcin kończystych nie zawsze jest wskazane, gdyż w większości przypadków układ immunologiczny chorego jest w stanie w ciągu 2 lat od zakażenia wyeliminować wirusa z organizmu. Jeśli jednak brodawki swędzą, pieką, bolą lub są na tyle duże, że stają się przyczyną cierpień natury emocjonalnej – lekarz może zalecić leczenie kłykcin kończystych za pomocą:

  • farmakoterapii,
  • krioterapii (wymrażania),
  • zabiegu chirurgicznego,
  • zabiegu laserowego.

Warto pamiętać, że w miejscu usuniętych kłykcin mogą pojawić się nowe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku brodawek pospolitych. W przypadku kłykcin kończystych leczenie nie jest tak skuteczne, jak profilaktyka, w której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, czyli przede wszystkim wierność jednemu, zdrowemu partnerowi, a także szczepienia przeciwko HPV.

Następny artykuł: Kurzajka

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.