Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kłykciny kończyste to niewielkie, cieliste guzki lub kalafiorowate brodawki, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie kłykcinami kończystymi wywołuje HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że przynajmniej połowa wszystkich aktywnych seksualnie ludzi w ciągu swojego życia będzie miała styczność z wirusem HPV. Największe zagrożenie wirus ten stanowi u kobiet, gdyż jest on główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

Kłykciny kończyste - przyczyny

Zarówno za kłykciny, jak i za brodawki pospolite odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus). Jest ich ponad 100 różnych typów, z których ponad 40 dotyka obszaru męskich i żeńskich narządów płciowych. Te typy wirusa HPV powodującego kłykciny przenoszone są poprzez kontakty seksualne. W większości przypadków układ immunologiczny eliminuje wirusa HPV i u osoby zakażonej objawy kłykcin kończystych się nie pojawiają. Zdarza się jednak, że osłabiony układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, a wtedy u chorego zarażonego HPV pojawiają się kłykciny kończyste.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem HPV i rozwoju kłykcin to:

 • kontakty seksualne bez zabezpieczenia z wieloma partnerami,
 • inne choroby przenoszone drogą płciową,
 • współżycie z osobą, której historii kontaktów seksualnych nie znamy,
 • aktywność seksualna w młodym wieku.
Brodawczak ludzki - zdjęcia

Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

Kłykciny kończyste - objawy

U kobiet kłykciny kończyste pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy oraz wokół odbytu. U mężczyzn brodawki te występują na napletku, u ujścia cewki moczowej, na trzonie prącia, na mosznie lub wokół odbytu. Niekiedy rozwijają się również w ustach, w gardle. Może do tego dojść w wyniku seksu oralnego z osobą zakażoną.

Kłykciny kończyste odbytu nie wywołują bólu, dlatego często rozwijają się niezauważone przez pacjenta. Kłykciny kończyste odbytu bardzo szybko mogą się powiększać, przez co mogą deformować okolice krocza. Kłykciny kończyste powstałe dookoła odbytu często objawiają się pieczeniem i swędzeniem. Takie kłykciny kończyste odbytu wyglądem przypominają z wyglądu kalafior i często zostawiają na papierze toaletowym ślady krwi.

Kłykciny kończyste zazwyczaj są małe i cieliste. Zdarza się, że kilka brodawek zlewa się, tworząc kalafiorowate formy, niekiedy stosunkowo dużych rozmiarów. Objawy kłykcin kończystych to swędzenie i dyskomfort narządów płciowych oraz krwawienie podczas stosunku. Zmiany bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się. Ciąża może jeszcze nasilać objawy kłykcin kończystych i przyczyniać się do wzmożonego rozwoju choroby.

Kłykciny kończyste - diagnostyka

Bywa, że kłykciny są małe i płaskie, przez co trudniej jest rozpoznać charakter zmian. Z tego względu podczas wizyty u specjalisty lekarz może nałożyć na brodawki niewielką ilość roztworu kwasu octowego, dzięki czemu staną się one białe i lepiej widoczne. U kobiet diagnostyce kłykcin kończystych powinno towarzyszyć badanie cytologiczne, które pomoże wykryć ewentualne zmiany nowotworowe na szyjce macicy wywołane przez wirusa HPV. Badanie to polega na pobraniu wymazu z pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki. W tym czasie poczuje się lekkie ukłucie, jednak nie sprawia to większego bólu. Następnym krokiem jest analiza laboratoryjna pobranej próbki pod kątem zmian dysplastycznych.

Kłykciny kończyste - leczenie

Leczenie kłykcin kończystych nie zawsze jest wskazane, gdyż w większości przypadków układ immunologiczny chorego jest w stanie w ciągu 2 lat od zakażenia wyeliminować wirusa z organizmu. Jeśli jednak brodawki swędzą, pieką, bolą lub są na tyle duże, że stają się przyczyną cierpień natury emocjonalnej – lekarz może zalecić leczenie kłykcin kończystych za pomocą:

 • farmakoterapii,
 • krioterapii (wymrażania),
 • zabiegu chirurgicznego,
 • zabiegu laserowego.

Warto pamiętać, że w miejscu usuniętych kłykcin mogą pojawić się nowe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku brodawek pospolitych. W przypadku kłykcin kończystych leczenie nie jest tak skuteczne, jak profilaktyka, w której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, czyli przede wszystkim wierność jednemu, zdrowemu partnerowi, a także szczepienia przeciwko HPV.

Małgorzata Kamińska, Anna Świeboda, 4 tygodnie temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

Ginekologia

Komentarze (3)
~Hanna
~Hanna ponad rok temu

Mam małą kłykcinę (tak twierdzi ginekolog) na WZGÓRKU ŁONOWYM (nigdzie indziej, nie mam tych zmian, w pochwie ani śladu) czy jest to możliwe? Czy to może być kłykcina (raz to wymrażałam, a teraz odrosło) ? W cytologii wyszło wszystko w porządku. Jestem w stałym związku od 4 lat. Oboje mieliśmy ze sobą pierwszy raz (jestem pewna, co do wierności mojego partnera). Zawsze robiliśmy to z prezerwatywą. Jak mogłam się zarazić? Proszę pomóżcie :(

Odpowiedz
~Anka
~Anka ponad rok temu

Męczyłam się z kłykcinami naprawdę długo, na wiosnę byłam w Clinica Dermatologica w Gdańsku na usuwaniu laserowym.http://klykcinyhpv.pl/ . Jak na razie nie mam żadnych nawrotów i wszystko jest w porządku. W porównaniu do innych miejsc w których byłam z tym problemem, muszę przyznać, że obsługa i podejście do pacjenta na prawdę wysokim poziomie- pełen profesjonalizm. Do wyboru tej kliniki zachęcił mnie fakt, że jej właścicielem i kierownikiem lekarzy jest dr n. med. Igor Michajłowski- znany i ceniony autor wielu publikacji naukowych i współautor książki akademickiej. Nie zawiodłam się i szczerze polecam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kłykciny kończyste - objawy, leczenie

pojawiają się zmiany brodawkowate w kolorze ciała na różnych miejscach narządów rodnych i okolic odbytu. Kłykciny kończyste - objawy Kłykciny (...) się w czasie ciąży. Ich pojawianie...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

Nerw trójdzielny - budowa

Nerw trójdzielny - budowa

Objawy to bóle w chorobowej części twarzy.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Tachykardia - przyczyny, objawy, rodzaje, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Zapis EKG

Zapis EKG

Przykład zapisu EKG.

Choroba Meniere’a - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Budowa ucha wewnętrznego

Budowa ucha wewnętrznego

Błędnik odpowiedzialny jest za utrzymanie równowagi.