Trwa ładowanie...

Choroby skóry głowy – łysienie, owłosienie, hiperychoza, hirsutyzm

Choroby skóry głowy są w dużej mierze związane z tym, że porastają ją włosy. Niebagatelna liczba stu tysięcy mieszków może w  stanie schorzenia być sporym kłopotem. Wiele, od tego, co się dzieje na naszej głowie zależy od genów i hormonów. Jakie zatem są choroby skóry głowy?

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

spis treści

1. Choroby skóry głowy – łysienie

Najpopularniejszą chorobą skóry głowy jest łysienie. Jego powodów upatruje się w: nadmiernym stresie, nieodpowiedniej diecie, chorobach, którym towarzyszy gorączka, ciąży, chorobach przewlekłych, a także w działaniu leków, skutkach pooperacyjnych czy zaburzeniach w obrębie hormonów.  Wyróżnia się jego cztery typy:

  1. Łysienie fizjologiczne – zwykle występuje w okresie niemowlęcym, a także pokwitania lub przekwitania. 

  2. Łysienie androgenowe to postępujący proces łysienia, uwarunkowany genetycznie. Wyróżnia się osiem typów tej choroby, które określają stopień i intensywność wypadania włosów u mężczyzn, u kobiet – trzy. Choroba ta daje się leczyć, bowiem już po roku stosowania odpowiedniego preparatu działa stymulująco na wzrost włosa i poprawia jego kondycję.  

  3. Łysienie plackowate, czyli utrata włosów bez pojawiania się blizn, może wystąpić jako choroba skóry głowy, ale i na innych częściach ciała, gdzie jest owłosienie. Objawia się tym, iż nagle na głowie pojawiają się ogniska i może towarzyszyć im stan zapalny, swędzenie lub pieczenie. Tę chorobę skóry głowy trudno wyleczyć.

  4. Łysienie bliznowaciejące to bardzo uciążliwa choroba skóry głowy, bowiem łysienie to skutek po stanie zapalnym mieszków, a także gruczołów łojowych. Ten stan sprawia, że włosy wypadają, doprowadzając do tworzenia się blizn. Niestety po przebyciu tego schorzenia włosy już nie odrosną. Jednakże trzeba podjąć leczenie tej choroby skóry głowy, by zapobiec powikłaniom.

Choroby, które powodują problemy skórne
Choroby, które powodują problemy skórne [8 zdjęć]

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze...

zobacz galerię

2. Choroby skóry głowy – owłosienie

Nadmierne owłosienie to schorzenie zaliczane do chorób skóry głowy. Może występować na takich obszarach, które nie są zależne od androgenów i dotyczą obu płci lub takich, które od nich zależą i wówczas cierpią na nie tylko kobiety.

Najczęstszą chorobą skóry głowy jest łysienie.
Najczęstszą chorobą skóry głowy jest łysienie.

3. Choroby skóry głowy – hiperychoza

Inna choroba, dotycząca miejsc owłosionych na skórze to hiperychoza. Jest to schorzenie, które dziedziczymy lub nabywamy i może objawiać się w określonych miejscach na ciele lub obejmować całą jego powierzchnię. Ta choroba skóry głowy to przekształcanie się jasnych w ciemne mieszki włosowe. Temu procesowi towarzyszą również zmiany w obrębie grubości. Leczenie zalecenie przy tego rodzaju zaburzeniach jest miejscowe oraz podawanie leków.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć może...

zobacz galerię

4. Choroby skóry głowy – hirsutyzm

Hirsutyzm to choroba skóry głowy, a w zasadzie twarzy. Może także objawiać się na klatce piersiowej i tułowiu. Schorzenie to dotyka tylko kobiet i polega na nadmiernym występowaniu owłosienia w wymienionych miejscach na ciele. Chorobę tę powoduje podwyższony poziom androgenów, a także większa niż przecięta wrażliwość receptorów mieszków włosowych. Jako leczenie stosuje się zarówno zabiegi miejscowe, w tym depilację, a także terapię lekami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.