Trwa ładowanie...

Naturalne łysienie

Avatar placeholder
12.06.2013 10:28
Naturalne łysienie
Naturalne łysienie

Człowiek traci dziennie od 50 do 150 włosów. Jest to normalny i prawidłowy etap wchodzący w skład cyklu wzrostu włosa. Kiedy włos zakończy fazę odpoczynku, wypada, a na jego miejsce wyrasta następny. Bywa, że włosy po prostu przestają odrastać. Jest to naturalne łysienie, które dotyka mężczyzn najczęściej w wieku ok. 40-50 lat.

Cebulka włosowa może wyprodukować średnio od 20 do 25 włosów przez całe życie. Każdy włos rośnie przez około 3 do 7 lat, następnie obumiera i po kilku miesiącach wypada.

Z biegiem lat cykl wzrostu włosa staje się krótszy, szczególnie w przypadku włosów znajdujących się na czubku i na przedzie głowy. Jest to spowodowane przez wahania hormonów męskich - androgenów. Naturalną konsekwencją tego jest osłabienie cebulek włosowych, włosy z wiekiem stają się rzadsze, cieńsze i pozbawione pigmentu. Cały ten proces to naturalne łysienie, które jest domeną mężczyzn.

Wypadanie włosów postępuje stopniowo i rzadko kończy się całkowitym wyłysieniem. Szybkość łysienia w dużym stopniu zależy od czynników genetycznych, które określają wrażliwość włosów na działanie hormonów męskich. Naturalne łysienie nie jest zatem objawem żadnej choroby, ma jedynie związek z predyspozycjami genetycznymi. Tymczasem istnieją również inne typy łysienia, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ mogą oznaczać ukryte problemy zdrowotne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Naturalne łysienie jest zjawiskiem normalnym i nie wymaga leczenia. Z drugiej strony jest zrozumiałe, że nadmierne wypadanie włosów i prześwity mogą być dla niektórych kłopotliwe i niekomfortowe. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej cudownych środków na porost włosów. Ich producenci obiecują natychmiastowe i długotrwałe efekty. Tymczasem większość tych preparatów jest bezużyteczna. Jedyną radą dla tych, którzy nie potrafią pogodzić się z łysieniem, jest zakup dobrej jakości peruki. Innym możliwym rozwiązaniem jest przeszczep włosów. Jest to jednak bardzo drogi i nie zawsze skuteczny zabieg.

Jeśli istnieją podstawy, by przypuszczać, że nadmierne wypadanie włosów może być objawem poważniejszych zaburzeń lub, gdy po prostu wzbudza nasz niepokój, warto zgłosić się do lekarza ogólnego lub specjalisty. Lekarz będzie w stanie wykluczyć lub potwierdzić wszelkie potencjalne przyczyny łysienia i ewentualnie doradzić odpowiednie leczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Łysienie a płeć
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze