Trwa ładowanie...

Łysienie a płeć

Avatar placeholder
12.06.2013 12:13
Łysienie a płeć
Łysienie a płeć

Przyczyny łysienia są różnorodne i nie do końca zbadane. Problem ten dotyka w coraz większym stopniu także kobiety, a nawet osoby młode. Wieloletnie badania i obserwacje pokazały, że istnieje pewna zależność między łysieniem a płcią. Warto zatem przyjrzeć się, jak płeć biologiczna wpływa na łysienie i w jakim stopniu jest przyczyną tego wstydliwego problemu.

spis treści

1. Przyczyny łysienia

Łysienie to skomplikowany proces, za który odpowiada szereg różnych czynników. Oto niektóre z nich:

2. Wpływ płci na łysienie

Jak dowiodły badania, łysienie to problem, który dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Przyczyny tkwią najczęściej w zmianach hormonalnych, jakie zachodzą w ich organizmie. Głównymi przyczynami łysienia u mężczyzn są androgeny, które powodują tzw. łysienie androgenowe. Jest ono spowodowane nadwrażliwością mieszków włoskowych na dihydrotestsoteron - substancję stanowiąca aktywna formę męskiego hormonu płciowego. Hormon ten powoduje obumarcie mieszków w środkowej części głowy, w przeciwieństwie do bocznych okolic, gdzie owłosienie pozostaje w nienaruszonym stanie.
Charakterystycznymi dla mężczyzn przyczynami łysienia są także:

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

3. Przyczyny łysienia u kobiet

Przyczyny łysienia u kobiet mają zazwyczaj podłoże hormonalne i są związane zazwyczaj z przebytą ciążą i przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Utrata włosów wiąże się także z przekwitaniem i okresem menopauzy, wtedy może się u nich pojawić łysienie androgenowe.

3.1. Łysienie androgenowe u kobiet

Przez długi okres uważano, że łysienie androgenowe jest domeną mężczyzn, jednakże badania wykazały, że występuje ono także u kobiet, ale ma inny przebieg. Zaczyna się ok. 30. roku życia (szczytowa fazowa przypada na ok. 40. rok życia) i powoduje równomierne wypadanie włosów na całej powierzchni głowy, nie tylko w jej środkowej części.

3.2. Łysienie plackowate u kobiet

Jest to typ łysienia niezależny od wieku, charakteryzujący się owalną utratą włosów nie tylko z okolic głowy, ale także brwi, rzęs i pachwin. Objawia się między 20. a 30. rokiem życia. Za jedną z głównych przyczyn tego schorzenia uznaje się stres, co tłumaczy częstsze występowanie łysienia plackowatego u kobiet, które są mniej odporne na długotrwałe napięcia nerwowe. Leczenie tego schorzenia powinno następować w konsultacji z lekarzem, który wybierze odpowiednia kurację. Wśród innych przyczyn łysienia plackowatego podaje się także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny łysienia androgenowego
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze