Leczenie łysienia

Wypadanie włosów jest problemem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku. O łysieniu mówi się, jeżeli w ciągu doby wypada nam więcej niż 100-150 włosów na dobę. Wówczas należy zidentyfikować przyczynę nadmiernego wypadania włosów i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny wypadania włosów

Główną przyczyną łysienia jest nadmiar męskich hormonów (łysienie androgeniczne). Nadmiar ten jest dziedziczny: jeśli twój ojciec jest łysy, są bardzo duże szanse, że i ty będziesz. Hormony męskie przyspieszają cykl życia włosa, sprawiając, że włosy szybciej wypadają.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wypadania włosów, to m.in. długotrwały stres lub przedłużający się niepokój, niezrównoważona dieta oraz niedobór niektórych witamin (H, B6). Uwaga również na silnie działające szampony oraz częste farbowanie włosów.

Leczenie wypadania włosów

Leczenie zależy oczywiście od przyczyny łysienia. Jeśli nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi (niedobór witamin, leki), to leczenie będzie łatwe. Natomiast jeśli za łysienie odpowiedzialny jest nadmiar hormonów, niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne kuracje.

Leki na łysienie

Istnieją skuteczne leki przeciw wypadaniu włosów. We wszystkich przypadkach im szybciej łysienie zostanie zdiagnozowane, tym lepszy efekt będzie miała kuracja. Najczęściej stosowane są leki na bazie minoxidilu. Spowalniają one wypadanie włosów, a czasami nawet powodują ich ponowny wzrost poprzez zoptymalizowanie kanałów potasu w cebulkach włosów.

Produkty zawierające minoxidil są dostępne w postaci lotionu, który należy aplikować 2 razy dziennie. Aby kuracja była skuteczna i nie było nawrotów, lek należy stosować do końca życia. Są również leki dostępne pod postacią tabletek. We wszystkich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba również pamiętać o tym, że kuracje te nie działają na wszystkich pacjentów oraz że czasami mogą wywoływać alergie i inne efekty uboczne. Środek ten mogą stosować jedynie mężczyźni, gdyż z jego użyciem wiążą się skutki uboczne dla ciężarnych kobiet. Co więcej, ceny leków przeciw wypadaniu włosów są dosyć wysokie.

Obecnie popularne są doustne leki zawierające finasteryd – bloker DHT. Substancja ta zatrzymuje utratę włosów oraz ich przerzedzanie. Jednak nawet wyżej wymienione preparaty nie są w stanie odwrócić skutków całkowitej utraty włosów u kobiet lub mężczyzn.

Przeszczepianie włosów

Oprócz leczenia farmakologicznego, jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z łysieniem jest przeszczep włosów. W zależności od przypadku istnieje kilka typów przeszczepu. Najczęściej stosowaną techniką jest mikroprzeszczep. Polega on na przeszczepieniu małych kawałków skóry, na których rosną włosy (np. z karku) w miejsca pozbawione włosów. Zabieg trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może być powtórzony 3- lub 4-krotnie (z przerwami minimum 3 miesiące) w zależności od powierzchni przeszczepu.

Zaletą tej metody jest to, że włosy są naturalne i że nie jest potrzebne żadne dalsze leczenie. Wadą jest wysoka cena (w Polsce od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Zamiast własnych włosów można przeszczepić sobie implanty, które są bardzo podobne do prawdziwych włosów. W tym wypadku cena jest niższa, jednak istnieje ryzyko odrzutu.

Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Obecnie dostępnych jest wiele szamponów, odżywek, pianek oraz lotionów, które pomagają wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie. Przed ich zastosowaniem należy jednak uświadomić sobie, że żaden tego typu produkt nie jest w stanie sprawić, że włosy odrosną. Jeśli cebulka włosa jest nieaktywna, żaden środek do miejscowego stosowania nie odwróci tego procesu. Szampony na łysienie mogą jedynie zapobiegać i leczyć pierwsze oznaki przerzedzenia włosów, zanim stan owłosienia głowy faktycznie się pogorszy.

W składzie niektórych szamponów na łysienie znajdują się zwykle dodatkowe ilości białka oraz składników odżywczych, które nawilżają włosy i sprawiają, że wyglądają na gęstsze i mocniejsze. Substancje takie jak saw palmetto zapobiegają przyłączaniu się DHT (5α-Dihydrotestosteron) do wrażliwych cebulek włosów, dzięki czemu chronią przed ich wypadaniem. Z kolei aloes oraz mentol łagodzą podrażnioną skórę głowy i zwalczają łupież. Ważnym składnikiem szamponów na łysienie są również przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Natomiast związki takie jak adenozyna pobudzają wzrost włosów. Aby mycie włosów pozostawiało je faktycznie czystsze i wolne od zanieczyszczeń, do szamponu dodaje się wyciągi z ginkgo biloba oraz pestek winogron. Naturalne składniki przyczyniają się do lepszej kondycji włosów i zmniejszają ich wypadanie. Dodatkowo sprawiają, że włosy wydają się gęstsze i są pełne blasku.

Niektóre szampony zapobiegające łysieniu mają w swoim składzie olej z ogórecznika oraz z pierwiosnka. Są to doskonałe źrodła kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne i są bogate w składniki odżywcze.

Inne sposoby na leczenie łysienia

Inny sposób na łysienie to peruki i treski. Techniki produkcji i stosowania peruk i tresek znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich lat. Peruki są obecnie bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych włosów i nie zwiewają przy mocniejszym podmuchu wiatru. Są dobrym wyjściem, jeśli nie chcemy stosować leków ani zabiegów chirurgicznych.

Strzeżcie się wszystkich cudownych środków reklamowanych w telewizji i czasopismach. Produkty te z reguły nie mają żadnych badań, a ich działanie nie zostało potwierdzone. Stosując je, można stracić nie tylko włosy, ale także dużo pieniędzy.

Komentarze (3)
~Łukasz
~Łukasz ponad rok temu

Jak najbardziej polecam poddanie się przeszczepowi włosów, który sam przeszedłem w karboklinice w Szczecinie. Oczywiście wcześniej stosowałem różnego rodzaju szampony bądź inne doraźne środki, ale można się domyśleć, że po zaprzestaniu ich stosowania problem powraca. Dlatego uznałem, że nie ma nad czym się zastanawiać.

Odpowiedz
Gubernator
Gubernator ponad rok temu

Bardzo dobry artykuł, od siebie dodam tylko to że w łysieniu androgenowym stosujemy 3 razy w tygodniu szampon z ketokonazolem. Stanowi on lekką, ale zarazem dodatkową obronę przed dht oraz świetnie walczy z łojotokiem. Jest on dobrze przebadany i sprawdzony. Jeśli chcemy zaszaleć i w sytuacji gdy przegrywamy bitwę o włosy do kuracji włączamy derma roller 1,5mm.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie łysienia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Leczenie łysienia
Leczenie łysienia

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO)

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z metod leczenia łysienia plackowatego jest zastosowanie DCP (difenylocyklopropenonu). DCP jest to rodzaj alergenu kontaktowego (...) temu włosy przestają wypadać. Metoda ta jest obecnie uznawana za najbardziej skuteczną metodę...

Leczenie łysienia

Przeszczep włosów

Znaczne wypadanie włosów prowadzące do łysienia jest problemem dotykającym głównie, ale nie wyłącznie mężczyzn. Utrata włosów jest bardzo stresująca (...) często przeczepiają sobie włosy na torsie, aby ukryć blizny po operacji piersi. Przyczyny...

Leczenie łysienia

Skutki uboczne leku na łysienie

BBC donosi o poważnych efektach ubocznych stosowania popularnego leku na łysienie typu męskiego. Okazuje się bowiem, że przyjmowanie leku na bazie (...) finasterydu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Problem łysienia Wydawać...

Leczenie łysienia

Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R.

nie rozważało zastosowania metod terapeutycznych. U mężczyzn, którzy przeszli skuteczne leczenie łysienia odnotowano wiele korzystnych zmian psychospołecznych (...) stopniu przekłada się na poziom męskiej samooceny...

Leczenie łysienia

O krok od skutecznego leczenia łysienia

O krok od skutecznego leczenia łysienia

niż 30 lat. To sprawia, że wielu pacjentów wycofuje się z życia społecznego, niektórzy rezygnują z pracy. Leczenie łysienia plackowatego jest stosunkowo trudne i uzależnione od wielu czynników. W wielu przypadkach terapia...

Łysienie androgenowe

Leczenie łysienia męskiego (WIDEO)

Leczenie łysienia męskiego (WIDEO) Odtwórz wideo

Łysienie typu męskiego to inaczej łysienie androgenowe. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Pojawia się ono przede wszystkim u mężczyzn (...) , wyjątkowo rzadkie są przypadki łysienia...

Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Nawroty łysienia (WIDEO)

Nawroty łysienia (WIDEO) Odtwórz wideo

Nawroty łysienia Łysienie plackowate jest schorzeniem o nie do końca jeszcze poznanej etiologii. Przyczyn łysienia upatruje się w czynnikach (...) genetycznych, gdyż istnieje wiele przypadków występowania...

Przyczyny łysienia

Łysienie a krążenie (WIDEO)

Łysienie a krążenie (WIDEO) Odtwórz wideo

Łysienie może mieć różne przyczyny - od czynników genetycznych czy hormonalnych, poprzez stosowane leki, aż do przemęczenia i stresu. Niewiele osób (...) wie, że zaburzenia krążenia obwodowego także mogą być przyczyną łysienia....

Łysienie plackowate - przebieg, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy łysienia plackowatego (WIDEO)

Objawy łysienia plackowatego (WIDEO) Odtwórz wideo

Objawy łysienia plackowatego Łysienie plackowate (alopecia areata) stanowi, po łysieniu androgenowym, najczęstszą przyczynę utraty włosów - dotyczy (...) w każdym wieku, choć u osób starszych jest rzadsze....