Trwa ładowanie...

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia
Leczenie łysienia

Wypadanie włosów jest problemem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiet w różnym wieku. O łysieniu mówi się, jeżeli w ciągu doby wypada nam więcej niż 100-150 włosów na dobę. Wówczas należy zidentyfikować przyczynę nadmiernego wypadania włosów i wdrożyć odpowiednie leczenie.

spis treści

1. Przyczyny wypadania włosów

Główną przyczyną łysienia jest nadmiar męskich hormonów (łysienie androgeniczne). Nadmiar ten jest dziedziczny: jeśli twój ojciec jest łysy, są bardzo duże szanse, że i ty będziesz. Hormony męskie przyspieszają cykl życia włosa, sprawiając, że włosy szybciej wypadają.

Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wypadania włosów, to m.in. długotrwały stres lub przedłużający się niepokój, niezrównoważona dieta oraz niedobór niektórych witamin (H, B6). Uwaga również na silnie działające szampony oraz częste farbowanie włosów.

2. Leczenie wypadania włosów

Zobacz film: "Leczenie łysienia plackowatego"

Leczenie zależy oczywiście od przyczyny łysienia. Jeśli nadmierne wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi (niedobór witamin, leki), to leczenie będzie łatwe. Natomiast jeśli za łysienie odpowiedzialny jest nadmiar hormonów, niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne kuracje.

2.1. Leki na łysienie

Istnieją skuteczne leki przeciw wypadaniu włosów. We wszystkich przypadkach im szybciej łysienie zostanie zdiagnozowane, tym lepszy efekt będzie miała kuracja. Najczęściej stosowane są leki na bazie minoxidilu. Spowalniają one wypadanie włosów, a czasami nawet powodują ich ponowny wzrost poprzez zoptymalizowanie kanałów potasu w cebulkach włosów.

Produkty zawierające minoxidil są dostępne w postaci lotionu, który należy aplikować 2 razy dziennie. Aby kuracja była skuteczna i nie było nawrotów, lek należy stosować do końca życia. Są również leki dostępne pod postacią tabletek. We wszystkich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Trzeba również pamiętać o tym, że kuracje te nie działają na wszystkich pacjentów oraz że czasami mogą wywoływać alergie i inne efekty uboczne. Środek ten mogą stosować jedynie mężczyźni, gdyż z jego użyciem wiążą się skutki uboczne dla ciężarnych kobiet. Co więcej, ceny leków przeciw wypadaniu włosów są dosyć wysokie.

Obecnie popularne są doustne leki zawierające finastery – bloker DHT. Substancja ta zatrzymuje utratę włosów oraz ich przerzedzanie. Jednak nawet wyżej wymienione preparaty nie są w stanie odwrócić skutków całkowitej utraty włosów u kobiet lub mężczyzn.

2.2. Przeszczepianie włosów

Oprócz leczenia farmakologicznego, jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z łysieniem jest przeszczep włosów. W zależności od przypadku istnieje kilka typów przeszczepu. Najczęściej stosowaną techniką jest mikroprzeszczep. Polega on na przeszczepieniu małych kawałków skóry, na których rosną włosy (np. z karku) w miejsca pozbawione włosów. Zabieg trwa od 2 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może być powtórzony 3- lub 4-krotnie (z przerwami minimum 3 miesiące) w zależności od powierzchni przeszczepu.

Zaletą tej metody jest to, że włosy są naturalne i że nie jest potrzebne żadne dalsze leczenie. Wadą jest wysoka cena (w Polsce od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Zamiast własnych włosów można przeszczepić sobie implanty, które są bardzo podobne do prawdziwych włosów. W tym wypadku cena jest niższa, jednak istnieje ryzyko odrzutu.

2.3. Kosmetyki przeciw wypadaniu włosów

Obecnie dostępnych jest wiele szamponów, odżywek, pianek oraz lotionów, które pomagają wzmocnić włosy i zatrzymać łysienie. Przed ich zastosowaniem należy jednak uświadomić sobie, że żaden tego typu produkt nie jest w stanie sprawić, że włosy odrosną. Jeśli cebulka włosa jest nieaktywna, żaden środek do miejscowego stosowania nie odwróci tego procesu. Szampony na łysienie mogą jedynie zapobiegać i leczyć pierwsze oznaki przerzedzenia włosów, zanim stan owłosienia głowy faktycznie się pogorszy.

W składzie niektórych szamponów na łysienie znajdują się zwykle dodatkowe ilości białka oraz składników odżywczych, które nawilżają włosy i sprawiają, że wyglądają na gęstsze i mocniejsze. Substancje takie jak saw palmetto zapobiegają przyłączaniu się DHT (5α-Dihydrotestosteron) do wrażliwych cebulek włosów, dzięki czemu chronią przed ich wypadaniem. Z kolei aloes oraz mentol łagodzą podrażnioną skórę głowy i zwalczają łupież. Ważnym składnikiem szamponów na łysienie są również przeciwutleniacze, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Natomiast związki takie jak adenozyna pobudzają wzrost włosów. Aby mycie włosów pozostawiało je faktycznie czystsze i wolne od zanieczyszczeń, do szamponu dodaje się wyciągi z ginkgo biloba oraz pestek winogron. Naturalne składniki przyczyniają się do lepszej kondycji włosów i zmniejszają ich wypadanie. Dodatkowo sprawiają, że włosy wydają się gęstsze i są pełne blasku.

Niektóre szampony zapobiegające łysieniu mają w swoim składzie olej z ogórecznika oraz z pierwiosnka. Są to doskonałe źrodła kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne i są bogate w składniki odżywcze.

2.4. Inne sposoby na leczenie łysienia

Inny sposób na łysienie to peruki i treski. Techniki produkcji i stosowania peruk i tresek znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich lat. Peruki są obecnie bardzo trudne do odróżnienia od naturalnych włosów i nie zwiewają przy mocniejszym podmuchu wiatru. Są dobrym wyjściem, jeśli nie chcemy stosować leków ani zabiegów chirurgicznych.

Strzeżcie się wszystkich cudownych środków reklamowanych w telewizji i czasopismach. Produkty te z reguły nie mają żadnych badań, a ich działanie nie zostało potwierdzone. Stosując je, można stracić nie tylko włosy, ale także dużo pieniędzy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze