Łysienie a czynniki zewnętrzne
Przyczyny łysienia są różne. Od czynników zewnętrznych (wiatr, słońce, mróz) zaczynając, a na nieodpowiedniej diecie kończąc. Codziennie wypada nam około 100 włosów. Jest to zupełnie normalny stan. Jednak gdy wypadanie włosów utrzymuje się, a nawet zwiększa, wówczas powinniśmy się zaniepokoić. Może być to początek jakiejś choroby, na przykład łysienia. Łysienie tworzy charakterystyczne zakola u panów. Kobiety cierpią raczej na tzw. „łysienie rozlane”. Włosy przerzedzają się na powierzchni całej głowy.
1. Przyczyny łysienia
- Menopauza lub po porodzie – przyczyny łysienia upatrywać należy w gwałtownych zmianach hormonalnych. Wypadanie włosów następuje, ponieważ są one osłabione.
- Palenie papierosów - dym papierosowy to jedna z najgorszych trucizn. To on jest odpowiedzialny za wypadające włosy. Działa on od wewnątrz, ale też od zewnątrz. Niszczy włos, powoduje jego matowienie, a w efekcie wypadanie.
- Środki chemiczne – przyczyny wypadania włosów wynikają z kontaktu z np. trutką na szczury, arsenem, rtęcią.
- Nieodpowiedni dobór kosmetyków – warto wiedzieć, jaki ma się rodzaj włosów i stosować na co dzień szampon ku temu przeznaczony.
- Promienie UV – niezależnie od tego czy opalamy się na słońcu, czy w solarium= należy chronić głowę. Promienie UV wywołują nadmierny łojotok, który może sprowokować łojotokowe zapalenie skóry.
- Tapirowanie, używanie spinek i gumek – przyczyny łysienia kryją się w uszkodzeniu mechanicznym włosa. A tego typu uszkodzenia są wywoływane przez tapirowanie, rozczesywanie na siłę, zbyt ciasne wiązanie czy spinanie włosów.
- Farbowanie, trwała ondulacja, chemiczne prostowani – powyższe zabiegi powodują, że utrata włosów następuje coraz szybciej. Zdrowy włos może poradzić sobie jedynie z niewielką ilością takich zabiegów. Zbyt częste, bardzo niszczą włosy.
- Zdrowotne przyczyny wypadania włosów – łojotokowe zapalenie skóry, łupież, grzybica, łuszczyca, trichotillomania, choroby jajników, tarczycy, zakaźne, androgenowe wypadanie włosów).
2. Rodzaje łysienia
Łysienie anagenowe wywołuje gwałtowne wypadanie włosów. Łysienie bliznowaciejące niszczy mieszki włosowe. Łysienie plackowate jest odpowiedzialne za to, że utrata włosów jest tylko częściowa. W obrębie zmienionej chorobowo skóry nie ma stanu zpalnego. Łysienie plackowate może spowodować utratę brwi, rzęs i włosów z innych części ciała.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.