Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Sebastian Kuliński

Objawy łysienia androgenowego

Objawy łysienia androgenowego
Objawy łysienia androgenowego

Objawy łysienia androgenowego są bardzo charakterystyczne i zwykle nie powodują problemów z postawieniem diagnozy. Utrata włosów jest dużym problemem estetycznym i często powoduje wynikające z tego problemy natury psychologicznej, które objawiają się obniżoną samooceną, trudnością w akceptacji własnego wyglądu, trudnościami w nawiązywaniu nowych kontaktów towarzyskich. Samo zaś leczenie łysienia androgenowego jest skomplikowane, długotrwałe i wymagające sporych nakładów finansowych.

spis treści

1. Łysienie androgenowe

Utrata włosów następuje stopniowo, bez wyraźnego odgraniczenia obszaru łysiejącego. Dopiero w stadiach zaawansowanych powstaje ostry podział pomiędzy pozostałymi włosami a gładką, łysą skórą pokrytą meszkiem (tzw. włosy nadziei). Skóra na obszarze pozbawionym włosów może sprawiać wrażenie ścieńczałej. Na jej powierzchni mogą być widoczne w postaci żółtawych grudek gruczoły łojowe. Mogą one nadal pozostać czynne i wywoływać przetłuszczanie skóry głowy. Wypadanie włosów poprzedzone jest często łojotokiem skóry głowy lub łupieżem tłustym. U części chorych wokół mieszków włosowych dochodzi do rozwoju nacieku zapalnego, co skutkuje wytworzeniem blizny w miejscu po utraconym włosie. Ten typ łysienia nazywa się łysieniem androgenowym z bliznowaceniem i zdecydowanie gorzej rokuje niż postać prosta. Do oceny zaawansowania łysienia androgenowego służy ośmiostopniowa skala Norwood-Hamiltona. Skala ta ukazuje mniej lub bardziej dokładnie, jak potencjalnie rozwijać się może łysienie androgenowe u danego pacjenta.

2. Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn

Pierwsze objawy łysienia typu androgenowego u mężczyzn obserwuje się zwykle w 20–30 roku życia. U każdego mężczyzny proces łysienia może przebiegać w nieco odmienny sposób i zakończyć się na różnych etapach. Osoba, u której rozpoczyna się łysienie androgenowe, nie jest skazana na całkowite wyłysienie. Łysienie typu męskiego zaczyna się w kątach czołowo-skroniowych. Utrata włosów w tej okolicy powoduje pogłębienie się kątów (tworzą się tzw. zakola), cofa się linia włosów w okolicy czołowej ( tzw. wysokie czoło). Do stopniowo nasilających się zmian dochodzi łysienie na szczycie głowy. Z czasem dochodzi do połączenia dwóch obszarów łysienia - czołowego i na szczycie głowy- w jeden obszar pozbawiony włosów. Włosy w pozostałych częściach owłosionej skóry głowy pozostają nienaruszone. Spowodowane jest to większą zawartością receptorów androgenowych w okolicy czołowej i szczytu głowy, co uwrażliwia mieszki włosowe na działanie androgenów.

3. Objawy łysienia androgenowego u kobiet

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Łysienie androgenowe u kobiet może przebiegać według typu męskiego lub według występującego tylko u kobiet typu kobiecego. Pierwsze oznaki łysienia mogą pojawić się już około 20 roku życia. Wraz z wiekiem dochodzi do wzrostu częstości pojawiania się objawów. Do pierwszych symptomów łysienia androgenowego u kobiet należy poszerzenie się przedziałka widocznego podczas czesania. Poszerzenie jest nieregularne, co przypomina obraz drzewka. U pacjentek mogą dołączyć się również inne objawy zwiększonego stężenia androgenów takie jak hirsutyzm (wzrost włosów w miejscach, które nie są charakterystyczne dla owłosienia kobiecego, np. wąsy, broda, tułów), trądzik, łojotok, otyłość. Objawy typowe dla łysienia męskiego, czyli pogłębienie się kątów czołowo-skroniowych następuje u około 30% kobiet, głównie w wieku pomenopauzalnym. Charakterystyczny dla kobiet typ łysienia androgenowego polega na rozlanym przerzedzeniu się włosów na szczycie głowy z zachowaniem 2-3 centymetrowego rąbka owłosienia w okolicy czołowej. W typie kobiecym nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, dochodzi jedynie do ich przerzedzenia. Wynika to prawdopodobnie z niższego stężenia androgenów u kobiet niż u mężczyzn. Do oceny zaawansowania procesu łysienia androgenowego u kobiet służy trzystopniowa skala Ludwiga.

Po rozpoznaniu u siebie pierwszych objawów łysienia androgenowego należy zwrócić się do lekarza i rozpocząć kurację, której celem będzie powstrzymanie rozwoju choroby i zapobieganie jej negatywnym skutkom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy łysienia telogenowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze