Trwa ładowanie...

Trichoscan

Avatar placeholder
10.06.2013 14:43
Trichoscan
Trichoscan

Dla wielu osób łysienie to nie tylko problem estetyczny, ale także psychiczny. Ludzie, którzy borykają się z wypadaniem włosów często jednocześnie walczą z problemem poczucia własnej wartości. Dlatego wraz z rozwojem medycyny, kiedy specjaliści odkrywają wciąż nowe procedury medyczne, naukowcy zajęli się także problemem łysienia – powstają nowe metody diagnostyczne dotyczące wypadania włosów a także nowe sposoby leczenia. Jedną z najnowszych technik diagnostycznych bardzo przydatnych w ustalaniu przyczyny łysienia jest trichoscan.

spis treści

1. Czym jest trichoscan?

Trichoscan to zupełnie nowa metoda. Jest to procedura nieinwazyjna pozwalająca na ocenę charakteru wypadania włosów. Pozwala ona między innymi na ocenę gęstości włosów (liczba włosów/ cm2), ich wymiarów, a także dynamiki ich wzrostu. Ocena tych wszystkich parametrów umożliwia ocenę stopnia zaawansowania łysienia a także jak szybko ono postępuje. Trichoscan pozwala także na ocenę cyklu włosa. Większość włosów powinna bowiem znajdować się w fazie wzrostowej (anagen), a tylko nieliczne w fazie przejściowej (katagen) oraz zaniku (telogen). Jeśli stosunek ten jest odwrócony świadczy to o patologii czyli łysieniu. W ten sposób przebiega miedzy innymi łysienie androgenowe czyli to typowe dla mężczyzn – zwiększa się odsetek włosów w fazie zaniku. Metoda pozwala także na wykrycie miniaturyzacji włosa, która także jest charakterystyczna dla pewnych typów łysienia. Aparat Trcihoscan pozwala ocenić odsetek włosów znajdujących się w fazie regresji w stosunku do tych, które znajdują się aktualnie w fazie wzrostu. Trichoscan umożliwia ocenę charakteru łysienia oraz pozwala ukierunkować lekarza w szukaniu przyczyny wypadania włosów, a tym samym zbliża do wybrania właściwego sposobu leczenia. Metoda pozwala także wyselekcjonować pacjentów, którzy wymagają przeszczepu włosów.

2. Przebieg badania

Trichoscan jest metodą bardzo nowoczesną . Łączy ona w sobie diagnostykę mikroskopową z cyfrową analizą obrazu. Jest to bardziej nowoczesna forma badania służącego do oceny włosa zwanej trichogramem, które po pierwsze było mniej dokładne ponieważ miało tylko komponentę badania mikroskopowego, a po drugie wymagało wyrwania dwóch próbek po 30-50 włosów, w związku z czym było to badanie bolesne dla pacjenta. Przypadku trichoscanu, mimo tego, że badanie wydaje się skomplikowanie, to sam jego przebieg jest dosyć prosty, zwłaszcza dla pacjenta i najważniejsze – bezbolesny.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najpierw, trzy dni przed badaniem lekarz musi wygolić badanemu drobne pole – nie należy się tego obawiać, wynosi ono ok. 1.8 cm2. Następnie, w dniu badania, na skórę głowy zostaje nałożony specjalny barwnik, który staje się aktywny po ok. 12 minutach. Następnie zmywa się barwnik a do skóry głowy przykłada się specjalną kamerę, która dane o włosie przesyła do specjalnego komputera. Sama kamera ma także właściwości powiększające. Wynik jest analizą komputerową różnych parametrów włosów. Głowa przed badaniem musi wyć wygolona po to, aby można było odróżnić włosy w fazie wzrostowej oraz włosy w fazie spoczynku i zaniku – włosy będące w fazie katagenu urosną od czasu wygolenia natomiast te w innych fazach nie. Określanie ilości włosów w fazie telogenowej jest szczególnie przydatne w diagnostyce łysienia androgenowego (zależnego od hormonów męskich). Badanie jest zupełnie bezbolesne dla pacjenta. Wynik jest gotowy tuż po zakończeniu badania.

3. Zalety trichoscanu

Badanie trichoscan ma wiele zalet. Największą jest na pewno jego dokładność, ale nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że jest to metoda szybka i bezbolesna, a daje tak dużo informacji. Rozpoznanie charakteru łysienia jest bezcenne, gdyż umożliwia dobór właściwego leczenia, które mimo panującego przekonania, że z łysieniem nie da się walczyć, jest możliwe. Trichoscan umożliwia nie tylko rozpoczęcie właściwego leczenia łysienia, ale także monitorowanie jego skuteczności. Trichoscan ułatwia także wyselekcjonowanie osób, u których niezbędny jest przeszczep włosów. Póki co największą wadą trichoscanu wydaje się jego niewielka dostępność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka łysienia androgenowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze