Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Weronika Słupek

Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Avatar placeholder
Weronika Słupek 30.04.2020 12:29
Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn
Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Łysienie typu męskiego, wywołane androgenami jest dużym problemem psychologicznym i dotyczyć może już mężczyzn od 20 roku życia. Największą ilość przypadków odnotowuje się po przekroczeniu przez mężczyzn 40 lat. Istotą całego procesu jest tak zwana miniaturyzacja mieszków włosowych, znajdujących się na owłosionej skórze głowy. Czynnikiem sprawczym jest pośrednie działanie androgenów - męskich hormonów płciowych.

1. Przyczyny łysienia typu męskiego

Łysienie typu męskiego jest najczęściej występującym schorzeniem i według statystyk obejmuje 95% wszystkich przypadków łysienia. Dodatkowym minusem tej przypadłości jest fakt gorszego samopoczucia psychospołecznego. Wielu mężczyzn czuje się często mniej atrakcyjnymi.

Czynniki, które decydują o zaistniałym problemie nie są do końca znane, ale przede wszystkim wymienia się: geny, wiek oraz poziom androgenów.

Analizując predyspozycje genetyczne, to występowanie łysienia typu androgenowego zależy od liczby krewnych borykających się z tym problemem.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Ogólnie rzecz biorąc, androgeny pobudzają wzrost włosa u mężczyzn w takich miejscach jak np. broda, a często na owłosionej skórze głowy dla przekory powodują ich wypadanie. Taka sytuacja ma miejsce, gdyż w niektórych obszarach skóry występuje różnica we wrażliwości i metabolizmie testosteronu. Czynnikiem, który przekształca testosteron w mocniejszy dwuhydrotestosteron jest enzym 5-alfa-reduktaza.

Każdy włos przechodzi przez trzy fazy: anagenową - wzrostu, katagenową - zaniku, i telogenową – spoczynku. W sytuacji, gdzie mamy do czynienia z działaniem androgenów, każda kolejna faza telogenowa zostaje wydłużona, a anagenowa skrócona, co prowadzi do miniaturyzacji mieszka włosowego i słabych, coraz bardziej cienkich włosów, prowadzących ostatecznie do ich zaniku.

2. Kiedy mężczyźni zaczynają łysieć?

Z reguły pierwsze objawy łysienia typu męskiego zaobserwować można już między 20 a 30 rokiem życia. Schemat łysienia jest dobrze znany. Zaczyna się od przerzedzenia włosów w okolicy skroniowo-czołowej. Następnie pojawia się łysienie w części szczytowej głowy. Utrata włosów następuje stopniowo. W miejscach już łysych gruczoły łojowe mogą nadal pracować, powodując przetłuszczanie się skóry głowy.

3. Jak leczyć łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe nie jest łatwe w leczeniu. Trzeba nastawić się na długą terapię i systematyczność. Bardzo ważną rzeczą w przypadku tego rodzaju łysienia jest wczesne rozpoznanie. Im wcześniej zdiagnozujemy łysienie, tym mamy większą szansę na mocne jego wyhamowanie i znaczne zmniejszenie rozmiarów miejsc łysych. Podstawowym celem terapii będzie zatrzymanie wypadania włosów i stworzenie odpowiednich „warunków” do wzrostu i długiego życia włosów istniejących. Każdy przypadek będzie indywidualny i tak też do niego trzeba podejść. Należy ocenić skalę utraty włosów i podjąć odpowiednie działania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przyczyny łysienia bliznowaciejącego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze