Trwa ładowanie...

Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

Avatar placeholder
06.02.2019 16:04
Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet
Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

Łysienie u kobiet nie jest tak powszechne jak u mężczyzn, ale nie oznacza to, że problem w ogóle nie istnieje. Panie także często walczą z utratą włosów. Przyczyny tego przykrego procesu są bardzo różne. Czasem nie mamy na niego żadnego wpływu, ale zdarza się również, że same jesteśmy sobie winne, bo nie pielęgnujemy włosów w odpowiedni sposób albo nawet świadomie je niszczymy, chociażby nieumiejętnym farbowaniem.

1. Co to jest łysienie?

Kilka włosów na szczotce to jeszcze nie łysienie. Codziennie tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zupełnie normalne zjawisko. Problem zaczyna się, gdy wypadanie włosów jest znacznie większe. Najważniejsze są wtedy dwie rzeczy: po pierwsze, nie panikować, co często zdarza się kobietom, a po drugie, jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista oceni, czy problem jest poważny i czy konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Bardzo często zdarza się, że łysienie jest tymczasowe i po kilku tygodniach wszystko wraca do normy.

2. Łysienie u kobiet – przyczyny

Przyczyny łysienia u kobiet mogą być bardzo różne. Należą do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • stres – zwłaszcza długotrwały i silny stres może przyczynić się do utraty włosów;
  • przyczyny mechaniczne – zbyt silne i intensywne szczotkowanie włosów;
  • szybkie tempo życia – wiąże się często z nieodpowiednią dietą, a przecież to głównie w pożywieniu dostarczamy włosom wszelkich potrzebnych im witamin i mikroelementów;
  • palenie tytoniu – ten nałóg wpływa negatywnie na cały nasz organizm;
  • zanieczyszczenie środowiska – podobnie jak papierosy hamuje wytwarzanie białek, z których nasze włosy są zbudowane.

Istnieją również znacznie poważniejsze przyczyny łysienia u kobiet. Do utraty włosów dochodzi zwykle podczas chemoterapii czy leczenia cytostatykami. W tym przypadku nie zawsze chory pozbawiany jest wszystkich włosów. Czasem wypada tylko część. Najważniejszy jest w tym przypadku fakt, że włosy odrastają, często znacznie mocniejsze i bardziej gęste. Czasami zdarza się, że zmienia się również ich struktura. Ku naszemu zdziwieniu, mogą pojawić się na przykład włosy kręcone.

Niestety bardzo częstą przyczyną łysienia u kobiet jest ich nieodpowiednie traktowanie. Fatalny wpływ na czupryny ma farbowanie, zwłaszcza przeprowadzane w domu bez odpowiedniej wiedzy, bez czytania ulotki i z użyciem szkodliwych farb, zawierających amoniak. Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji włosów po farbowaniu. Najlepiej używać do tego profesjonalnych środków. Możemy je znaleźć w każdym salonie fryzjerskim.

3. Łysienie androgenne u kobiet

Łysienie androgenne jest przede wszystkim męską dolegliwością, ale czasem pojawia się również u kobiet. Przyczyną łysienia androgennego są męskie hormony produkowane w jądrach – u panów i w nadnerczach i jajnikach – u pań. Łysienie androgenne u kobiet zaczyna się zwykle po 30. roku życia. Dolegliwość staje się bardziej widoczna w wieku 40 lat, natomiast proces nasila się w czasie menopauzy. Łysienie androgenne przebiega jednak trochę inaczej u kobiet i u mężczyzn. Panie tracą włosy równomiernie na całej głowie.

4. Kobiece łysienie – leczenie

Pierwszym krokiem, jaki należy przedsięwziąć w walce z wypadaniem włosów jest wizyta u lekarza. Zaleci on odpowiednią kurację i przepisze leki na łysienie. Preparaty przeciw wypadaniu włosów są coraz lepsze. Nie należy jednak spodziewać się natychmiastowych rezultatów. Leczenie łysienia musi potrwać co najmniej trzy miesiące i dopiero po tym czasie możemy sprawdzać czy kuracja pomogła.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie łysienia
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze