Łysienie anagenowe

Włosy są dla wielu osób ważnym elementem wpływającym na właściwe postrzeganie własnej osoby, dobre samopoczucie i samoocenę. Dla niektórych ich utrata jest przyczyną depresji, zaburzeń w kontaktach międzyludzkich oraz nieakceptowania własnego wyglądu. W większości łysienie dotyczy ludzi w podeszłym wieku, czasem jednak zdarza się, że osoby młode również zostają dotknięte tym schorzeniem. Łysienie anagenowe jest przykładem utraty włosów występującej u młodych osób oraz związanej z niektórymi lekami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Fazy wzrostu włosa

Gęstość, grubość i ilość włosów jest cechą indywidualną, która podlega znacznym wahaniom oraz zależy od wielu czynników:

 • koloru włosów,
 • płci,
 • rasy,
 • wieku,
 • czynników genetycznych i środowiskowych.

Wzrost włosów nie jest synchroniczny, co zapobiega jednoczasowej utracie całego owłosienia. Fazy wzrostu włosa to:

 • Anagen - w fazie tej następuje najintensywniejszy wzrost włosa. Cebulki włosów w tej fazie są długie, nieregularne, są pokryte nienaruszonymi osłonkami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz całkowicie zabarwione. Okres ten trwa ok. 4-6 lat. Ilość włosów w tej fazie to 80-90%.
 • Katagen - okres przejściowy. Zabarwienie cebulek jest mniejsze, w związku ze wzrostem produkcji keratyny. Faza ta trwa około 2-4 tygodnie, a ilość włosów się w niej znajdujących wynosi 2-3%.
 • Telogen - faza spoczynku. Cebulki w tej fazie są krótkie i połączone z mieszkami (kształt „club”), nie są pokryte osłonkami oraz tracą zabarwienie. Okres ten trwa 2-4 miesiące.

Czym jest łysienie?

Łysienie (łac. alopecia) występuje, kiedy dzienna utrata włosów wynosi powyżej 100 i utrzymuje się przez okres kilku tygodniu. Włosy mogą wypadać z całej powierzchni głowy lub jedynie z ograniczonych jej miejsc, czasami dotyczy to też innych okolic ciała (np. dołów pachowych, okolicy narządów płciowych, brwi, rzęs, brody u mężczyzn).

Możemy wyróżnić następujące rodzaje łysienia zależne od fazy wzrostu włosa, jak również: bliznowaciejące, androgenowe, plackowate, o podłożu psychicznym, z powodu złej pielęgnacji, związane z grzybicą skóry owłosionej głowy.

Co to jest łysienie anagenowe?

Łysienie anagenowe (inaczej dystroficzne) to rodzaj łysienia, który może występować zarówno u młodych ludzi jak i u starszych. Łysienie tego typu dotyczy mieszków aktywnie rosnących, czyli w fazie anagenu. Utrata włosów może być częściowa lub całkowita, jednak dotyczy dużej ich ilości. Utrata włosów w tym typie jest związana z zaburzeniem naturalnego cyklu ich wzrostu. Łysienie powoduje nagłe zahamowanie procesów podziału macierzy włosa, co przyczynia się do jego osłabienia - włosy stają się łamliwe, słabe, cieńsze, podatne na uszkodzenie. **

Łysienie anagenowe może powodować także nieprawidłowe tworzenie i formowanie włosów oraz stan zapalny macierzy. Charakterystyczne dla łysienia anagenowego jest zwężenie trzonu włosa oraz występowanie w miejscu przewężenia pęknięć. Zmiana struktury włosów powoduje, że wypadają one w krótkich okresach czasu (po kilku dniach, tygodniach od zadziałania czynnika uszkadzającego). Nie jest to jednak łysienie trwałe**, szpecące i okaleczające, ponieważ mieszki pozostają niezmienione (rzadko występuje zniszczenie cebulki). Odrost włosów rozpoczyna się zazwyczaj samoistnie po ustąpieniu działania czynnika prowokującego łamanie się włosów.

Przyczyny łysienia anagenowego

Wypadanie włosów w fazie anagenu jest związane z uszkodzeniem mieszka włosowego lub zahamowaniem podziałów mitotycznych. Zmiany takie mogą powodować następujące preparaty stosowane w chemioterapii:

 • środki antymetaboliczne,
 • alkilowe,
 • hamujące mitozę.

Łysienie w przypadku terapii nowotworów zależy od ilości przyjmowanych chemioterapeutyków oraz ich dawki. Najczęściej wypadanie włosów jest odnotowane po zażywaniu: doksorubicyny, nitrosoureasu, cyklofosfamidu, bleomycyny, daunorubicyny, daktynomycyny, fluorouracylu, allopurynolu, metotreksatu. Środki zawierające bizmut, L-dopę, kolchicynę, cyklosporynę także mogą spowodować wypadanie włosów w fazie anagenu. Związki takie jak: tal, arsen, bor, ołów, złoto, bizmut oraz promieniowanie jonizujące przyspieszają łysienie. Wypadanie włosów w fazie anagenu pojawia się również u osób z alopecia areata, z ziarniniakiem grzybiastym, po radioterapii, w niektórych chorobach układu dokrewnego, po silnym urazie psychicznym, w problemach z nadciśnieniem oraz w pęcherzycy zwykłej (pemphigus vulgaris). Ostatnia choroba powoduje produkcję przeciwciał pemphigus przeciwko nabłonkowi mieszka włosowego.

Diagnostyka łysienia anagenowego

Leczenie łysienia tylko wtedy jest skuteczne, gdy stosuje się preparaty odpowiednie do danego typu. W tym celu należy zróżnicować z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia. Najlepiej do tego celu posłuży nam badanie włosów zwane trichogramem. Przed jej wykonaniem należy pobrać około 40-100 włosów z różnych okolic skóry owłosionej głowy. Badanie określa nam procentowy skład włosów w każdej fazie. Za normę uznajemy następujący wynik: anagen 66-96%, katagen do 6%, telogen 2-18%, ilość włosów dysplastycznych do 18%.

W łysieniu anagenowym występuje większa ilość włosów o nieprawidłowej budowie, czyli dysplastycznych. Czasami można różnicować włosy dysplastyczne za pomocą „gołego” oka, jednak taki wynik jest mało miarodajny. Włosy w łysieniu anagenowym mają długie, poszarpane, nieregularne, całkowicie zabarwione korzenie z osłonami zewnętrzną i wewnętrzną. Gdy pacjent nie zgadza się na wyrywanie włosów, można użyć mniej bolesnej metody. Do badania włosy pobiera się podczas czesania ich grzebieniem. Rozpoznaniem jest odnalezienie smukłych, zwężających się pęknięć.

Łysienie anagenowe można także rozpoznać stosując badanie histologiczne. Do badania pobiera się wycinek zawierający około 25-50 mieszków. Prawidłowy wynik to poniżej 15% włosów w fazie telogenu. Łysienie anagenowe rozpoznajemy na podstawie prawidłowego stosunku włosów w fazie anagen: telogen, a mieszki nie mają oznak zapalenia, mają niezmienioną powłokę wewnętrzną. W każdym przypadku łysienia należy wykluczyć istnienie chorób (ogólnoustrojowych, dermatologicznych, autoimmunologicznych) powodujących utratę włosów, czynniki genetyczne, niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne i metaboliczne, infekcje.

Leczenie łysienia anagenowego

Każda osoba, która zauważy u siebie nadmierną utratę włosów powinna skontaktować się z lekarzem, celem znalezienia przyczyny łysienia. Wypadanie włosów typu anagenowego nie powoduje zazwyczaj trwałego wyłysienia, a włosy zaczynają odrastać, po ustąpieniu działania czynnika szkodliwego. Występują jednak leki, które mogą być pomocne w terapii łysienia, poprzez przyspieszenie odrostu włosów. Preparatem takim jest minoksydyl.

Zespół łysienia anagenowego

Choroba ta zwana również loose anagen syndrome jest schorzeniem najprawdopodobniej dziedzicznym, dotykającym głównie dzieci i ustępującym samoistnie (przewlekły charakter może wystąpić w przypadku pojawienia się jej w wieku powyżej 5 lat). Wypadanie włosów ma charakter plackowaty lub rozlany, o największym nasileniu w okolicy potylicznej (przyczyną może być „wycieranie” włosów o poduszkę), nie towarzyszy mu bliznowacenie i stan zapalny. Schorzenie częściej występuje u dzieci o jasnych włosach. Włosy zmienione chorobowo są luźno osadzone w mieszkach i łatwo wypadają, pozostałe włosy są krótkie, rozczochrane i trudne w czesaniu. Wypadanie włosów z korzeniem jest spowodowane brakiem wewnętrznej i zewnętrznej pochewki, mimo występowania fazy aktywnego wzrostu.

Komentarze (2)
~łysiejący
~łysiejący 2 miesiące temu

Witam , w ostatnich latach dosć wyłysiałem , ( mam 35 lat ) mimo stosowania loxony 2 i 5 % i jeszcze kilkunastu innych substancji. Udałem sie jednak do trychologa i okazało się że mam pół na pół androgenowe reazem z anagenowym wypadaniem włosów . Jak moge definitywnie stwierdzić co mi dolega -( nigdy nie chorowałem na żadne ciężkie choroby ) a i jeszcze jedno gdy zrobiłem badania z rozmazem miałem podwyższone eozofile . Na jakie badania sie udać by odzyskać czuprynę ? Jak popatrze na włosy to pod światło jest ich bardzo dużo ale zminiaturyzowanych natomiast ogólnie kilka na krzyż

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łysienie anagenowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 5 godzin temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 18 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Łysienie anagenowe
Łysienie anagenowe

Kogo dotyczy łysienie anagenowe?

włosów. Łysienie anagenowe Łysienie to, inaczej zwane dystroficznym (anagen effluvium), jest tym rodzajem łysienia, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Jest to łysienie...

Łysienie anagenowe

Przebieg łysienia anagenowego

Nagłe zwiększenie wypadania włosów zawsze budzi u ludzi niepokój, szczególnie gdy włosy wypadają nagle lub w młodym wieku. Łysienie jest schorzeniem prowadzącym do zachwiania równowagi psychicznej, ponieważ włosy stanowią ważny element...

Łysienie anagenowe

Leczenie łysienia anagenowego

Łysienie anagenowe pojawia się najczęściej w trakcie leczenia innej choroby lub w jej przebiegu oraz podczas działania różnych związków chemicznych na organizm człowieka. Włosy, wypadające po usunięciu czynnika prowokującego,...

Łysienie - budowa włosa, wzrost i utrata włosów, przyczyny, rodzaje, diagnoza, leczenie

Łysienie rozlane

anagenowe, przeciwzakrzepowe (np. heparyna), retinoidy (np. acytretyna), przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina), niektóre leki stosowane w ch. krażenia (tzw. beta-blokery). Ekspozycja na napromieniowanie, Przewlekłe procesy zapalne...

Przyczyny łysienia

Łysienie a czynniki zewnętrzne

, androgenowe wypadanie włosów. Rodzaje łysienia Łysienie anagenowe wywołuje gwałtowne wypadanie włosów. Łysienie bliznowaciejące niszczy mieszki (...) Przyczyny łysienia...

Łysienie rozlane

Czym jest łysienie rozlane?

, ma ono jednak inny obraz kliniczny), także rzadsze łysienie anagenowe. Objawy łysienia rozlanego Wypadanie włosów ma miejsce codziennie (...) . Co to jest łysienie anagenowe? Łysienie...

Łysienie a choroby

Łysienie a torbiele jajników

. Można wyróżnić następujące typy łysienia: łysienie telogenowe, łysienie anagenowe, łysienie androgenowe, łysienie bliznowaciejące, łysienie...

Łysienie telogenowe

Przyczyny łysienia telogenowego

stosowane w chemioterapii nowotworów są częstą przyczyną łysienia, jednak nie jest to łysienie telogenowe ale łysienie anagenowe - włosy wypadają w fazie (...) Przyczyny łysienia...

Łysienie a choroby

Łysienie a hiperplazja przysadki

łysienie. Osoby cierpiące na tę przypadłość zmagają się z łysieniem androgenowym oraz bliznowaciejącym. Skuteczne leczenie przyczyny pierwotnej (...) oraz znane sposoby ograniczania postępu łysienia...

Łysienie a choroby

Infekcje a łysienie

jedynie zmniejszenie gęstości włosów; anagenowe - również rozlany typ łysienia, jednak dotyczący także włosów odrastających - może doprowadzić do całkowitego wyłysienia (...) ) mogą wpływać negatywnie na wszystkie funkcje...