Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Łysienie u mężczyzn

W dzisiejszych czasach łysienie u mężczyzn staje się coraz bardziej powszechnym schorzeniem. Nieustanne wypadanie włosów, coraz większe zakola - to koszmar wielu panów. Badania dowodzą, iż łysienie u mężczyzn dotyczy już chłopców w okresie dojrzewania, a w 20. roku życia łysieje około 20% mężczyzn. Z wiekiem coraz więcej panów traci włosy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Przyczyny łysienia to wynik zaburzeń w fazach wzrostu włosów. W łysieniu męskim jest to spowodowane przejściem mieszka włosowego w fazę spoczynku oraz tym, że łodygi włosów stają się krótkie i cienkie. Czynnikiem łysienia mężczyzn są oczywiście hormony androgenne. W wyniku działania tego hormonu następuje wydłużenie fazy telogenowej i skrócenie anagenowej, w efekcie końcowym dochodzą do obumierania mieszków włosowych. Łysienie androgenowe rozpoczyna się od kątów czołowych oraz szczytu głowy, pozostawiając tzw. wianuszek włosów. Efektem wypadania włosów jest plackowate łysienie.

2. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate stanowi najczęstszą przyczynę utraty włosów. Dotychczas nie powstała jedna, spójna teoria na temat łysienia plackowatego. Najprawdopodobniej łysienie męskie ma podłoże genetyczne. Oprócz tego łysienie współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak: bielactwo, toczeń rumieniowy, cukrzyca typu 1.

3. Jak powstrzymać łysienie?

Odpowiednia pielęgnacja: mycie włosów łagodnym szamponem, niesuszenie włosów przy użyciu gorącej suszarki, niewystawianie ich na silne światło słoneczne.

4. Leczenie łysienia u mężczyzn

Łysienie to charakterystyczna dla płci męskiej dolegliwość. Chociaż łysienie jest uwarunkowane genetycznie, można z nimi skutecznie walczyć. Nowoczesne metody proponują wiele sposobów na zahamowanie procesu łysienia u mężczyzn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza