Trwa ładowanie...

Choroby układu krążenia dziesiątkują Polaków. Lato jest szczególnie niebezpieczne dla ''sercowców''

Upał szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami układu krążenia. Na co powinni uważać pacjenci kardiologiczni?
Upał szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami układu krążenia. Na co powinni uważać pacjenci kardiologiczni? (Getty Images)

Choroby układu krążenia od lat są główną przyczyną śmierci Polaków. Z powodu problemów kardiologicznych co roku umiera 175 tys. mieszkańców naszego kraju. Lato to szczególnie trudny czas dla ''sercowców''. Zmiany temperatur, wahania ciśnienia, długie podróże samolotem czy samochodem stanowią ogromne zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

spis treści

1. Kontrola stanu zdrowia przed urlopem

Nie ma wątpliwości, że osoby, które zmagają się z wszelkiego rodzaju chorobami układu krążenia, powinny skonsultować plany na urlop ze swoim lekarzem prowadzącym. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób, które w ostatnim czasie przeszły zabiegi operacyjne albo ich stan zdrowia uległ pogorszeniu.

Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że nie każdy kierunek wakacji, środek transportu czy forma odpoczynku są wskazane i bezpieczne. Może się okazać, że lekarz zaleci wykonanie dodatkowych badań lub konieczna będzie zmiana leków albo ich dawkowania. Niektórym pacjentom na czas podróży włączane są dodatkowe leki przeciwzakrzepowe lub zmniejszane dawki leków moczopędnych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Warto też pamiętać, aby do bagażu podręcznego zabrać ze sobą wszystkie przyjmowane na co dzień preparaty. W przypadku podróży samolotem u pacjentów z rozrusznikiem serca potrzebna będzie także karta identyfikacyjna zaświadczająca o posiadaniu takiego rozrusznika. Wcześniej warto zadbać również o ubezpieczenie turystyczne.

2. Na co uważać podczas lotu samolotem?

Niezależnie od chorób na jakie cierpimy, eksperci zalecają, aby podczas podróży samolotem od czasu do czasu wstać i przejść się po pokładzie. Taka czynność może bowiem poprawić krążenie. Z lotu powinny zrezygnować natomiast osoby, u których w ciągu ostatnich kilku dni doszło do zawału lub zaostrzenia choroby wieńcowej. Przeciwwskazaniem są także wszelkie niekontrolowane zaburzenia serca, takie jak np. arytmie.

- Ale już osoba, która przeżyła zawał serca jakiś czas temu, jest leczona i znajduje się pod opieką lekarza, może podróżować samolotem. Natomiast jeśli zdarzenia chorobowe pojawiają się nagle i następuje znaczne pogorszenie samopoczucia, które nie zostało wcześniej skonsultowane z lekarzem, to w takich przypadkach nie zaleca się odbywania podróży lotniczych. Z podróży samolotem powinny zrezygnować też pacjenci z niekontrolowanym nadciśnieniem, ponieważ nagła zmiana wysokości i związania z nią zmiana ciśnienia może wpływać na pacjenta niekorzystnie – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Lekarz dodaje, że ci pacjenci, którzy mogą podróżować samolotem, powinni pamiętać o spożywaniu wody.

- To, co jest zagrożeniem podczas lotu samolotem, to możliwość odwodnienia, ponieważ w takich warunkach organizm jest na nie podatny. Zarówno wysokość, jak i wilgotność powietrza jest inna, a to zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych, zwłaszcza bez odpowiedniego nawadniania – tłumaczy kardiolog.

3. Jaki odpoczynek dla ''sercowców''?

Dr Chudzik dodaje, że osobom, które cierpią na choroby kardiologiczne, nie jest zalecane przebywanie w dużym słońcu. I o ile lekarz zaleca spacery, o tyle odradza je w momencie, w którym upał najbardziej daje się we znaki. Są wskazane po godzinie 16:00, kiedy słońce nie jest już tak palące jak między 10:00 a 15:00. Ponadto dozwolone są także kąpiele w słonej i słodkiej wodzie.

- Letnie wakacje są najlepszą okazją do rozpoczęcia spacerów oraz jazdy na rowerze, które wspomagają pracę serca. Umiarkowana aktywność fizyczna jest najlepszą terapią, którą powinniśmy często praktykować. Należy unikać opalania oraz spacerów w dużym słońcu, ponieważ podczas wysokich temperatur, ponownie najniebezpieczniejsze może być odwodnienie. Utracie wody towarzyszą poważne zachwiania równowagi elektrolitowej, co w konsekwencji może prowadzić do zmian w rytmie serca, spadku ciśnienia czy omdleń. Jednym z najpoważniejszych skutków odwodnienia jest także zaburzenie pracy nerek – podkreśla dr Chudzik.

Oprócz nawodnienia bardzo ważne jest także zadbanie o odpowiednią ilość elektrolitów, takich jak jony sodu, potasu, wapnia czy magnezu. To właśnie od ich obecności zależy gospodarka wodno-elektrolitowa, której stan równowagi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

- W krajach Europy Południowe latem spożywa się oliwki, w Polsce popularne są świeże ogórki z solą. W czasie upałów pocimy się i tracimy sód, a jego niedobór jeszcze bardziej może nasilać zaburzenia w pracy serca. Należy więc pamiętać, aby latem zadbać o dietę i uzupełniać zarówno poziom nawodnienia, jak i elektrolitów – tłumaczy dr Chudzik.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze