Trwa ładowanie...

Choruje 100 tys. Polaków. "Kiedyś taka diagnoza była rzadkością"

 Anna Klimczyk
20.05.2024 12:45
Choroby uderzają w jelita. Objawy mogą być naprawdę dokuczliwe
Choroby uderzają w jelita. Objawy mogą być naprawdę dokuczliwe (Getty Images, Znany Lekarz)

Liczba osób, które cierpią na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna systematycznie wzrasta. Jednak nadal świadomość na temat tych schorzeń jest znikoma. - Kiedyś taka diagnoza była rzadkością, a dziś w moim gabinecie słyszy ją kilku pacjentów dziennie - przyznaje gastroenterolog dr n. med. Tadeusz Tacikowski.

spis treści

1. Choroba, która "nie ma wieku"

Na nieswoiste zapalenia jelit, czyli wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje blisko 100 tysięcy Polaków. To przewlekłe choroby autoimmunologiczne z okresami zaostrzeń i remisji. Nadal świadomość na temat tych schorzeń jest znikoma. 19 maja obchodzimy Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Szczyt zachorowalności na NZJ przypada na wiek pomiędzy 20. a 29. rokiem życia.

Zobacz film: "5 oznak chorego jelita"

- Liczba osób, które cierpią na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna systematycznie wzrasta. Kiedyś taka diagnoza była rzadkością, a dziś w moim gabinecie słyszy ją kilku pacjentów dziennie. Jest to związane z tym, że rozwój cywilizacji sprzyja chorobom z autoagresji, a choroby z grupy nieswoistych zapaleń jelit właśnie do nich należą - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie gastroenterolog dr n. med. Tadeusz Tacikowski.

Ekspert podkreśla, że nieswoiste zapalenia jelit "nie mają wieku" i mogą dać o sobie znać na każdym etapie życie pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by poznać objawy tych chorób i gdy się pojawią, skonsultować się z lekarzem.

- Choroba Leśniowskiego-Crohna może wystąpić w każdym odcinku przewodu pokarmowego, czyli od jamy ustnej do odbytu. Natomiast wrzodziejące zapalenie jelita grubego obejmuje tylko jelito grube. Pacjenci, którzy na nie cierpią, obserwują u siebie: bóle brzucha i biegunki, często z domieszką krwi. Liczba wypróżnień w aktywnym okresie choroby może sięgać nawet kilkudziesięciu na dobę - wylicza dr Tacikowski.

- Gdy takie objawy się pojawią, to pacjenci najczęściej ich nie lekceważą i zgłaszają się do lekarza. Wówczas wykonuje się sigmoidoskopię lub pełną kolonoskopię i pobiera wycinki do badania, by potwierdzić chorobę - dodaje.

Choroby uderzają w jelita. Gdy pojawią się objawy, skonsultuj się z lekarzem
Choroby uderzają w jelita. Gdy pojawią się objawy, skonsultuj się z lekarzem (Getty Images)

2. Odpowiednie leczenie to podstawa

Ekspert wyjaśnia, że objawy choroby Leśniowskiego-Crohna mogą być podobne do symptomów wrzodziejącego zapalenie jelita grubego. Zaliczamy do nich: biegunkę, krew w stolcu, bóle brzucha, anemię, utratę masy ciała i niedożywienie.

- Obie choroby charakteryzują się fazami zaostrzeń i remisji. Gdy są aktywne, objawy będą się nasilały i mogą być naprawdę dokuczliwe. Natomiast w okresie remisji pacjent najczęściej nie odczuwa żadnych objawów. Co więcej, gdy choroba jest uśpiona, to nawet podczas kolonoskopii nie znajdziemy w jelicie zmian zapalnych. I do tego powinniśmy dążyć w leczeniu tych schorzeń - aby okresy remisji trwały jak najdłużej - tłumaczy gastroenterolog.

Ekspert wyjaśnia, że to leczenie polega na stałym przyjmowaniu odpowiednich leków.

- To jakie leki stosujemy, zależy od fazy choroby i objawów, które występują. Przy zaostrzeniu choroby tych farmaceutyków pacjent przyjmuje więcej. Są to tabletki, wlewki, sterydy, czopki. Jeżeli to nie pomaga, to stosuje się leczenie biologiczne, czyli terapię, która zmniejsza aktywność układu autoimmunologicznego. Wprowadza się je, ponieważ w chorobach z grupy nieswoistych zapaleń jelit układ immunologiczny pacjenta rozpoznaje prawidłową śluzówkę jako coś obcego i uruchamia kaskadę zapalną, czyli atakuje ten nabłonek - opisuje dr Tacikowski.

Jednak lekarz dodaje, że w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne nie zdaje egzaminu i lekarze muszą zastosować leczenie operacyjne.

- Może się zdarzyć pacjent, który ma tak mocny rzut choroby, że musimy wykonać u niego operację ratującą życie - wyjaśnia.

3. Choroby, o których trzeba mówić

Ekspert dodaje, że chorzy często latami nie wiedzą, co jest przyczyną ich dolegliwości jelitowych. Jednak temat nieswoistych zapaleń jelit pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej, a świadomość społeczeństwa na temat tych chorób podnoszą wyznania gwiazd, np. Agaty Młynarskiej, która choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Dziennikarka w wywiadzie dla portalu "Termedia" zdradziła, że choroba dała o sobie znać w roku 2013, w czasie gdy pracowała w programie "Świat się kręci".

"Pojawiły się coraz częstsze, niekontrolowane wymioty, problem z zaparciami i silne bóle brzucha, z powodu których niejednokrotnie trafiałam na oddział szpitalny z podejrzeniem ciężkiego zatrucia" - wspominała.

Młynarska bez skrępowania opowiada o swojej chorobie i przekonuje, że przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia da się z nią normalnie żyć. Podkreśla, że temat nieswoistych zapaleń jelit należy oswoić i uczciwie o nim mówić.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze