Trwa ładowanie...

Co czwarty pacjent wymagający natychmiastowej pomocy czeka na SOR-ze ponad godzinę. Najnowszy raport

Szpitalny Odział Ratunkowy. Tu trafiają chorzy, którzy wymagają natychmiastowej opieki. Przynajmniej teoretycznie, bo niestety przyjeżdżają też pacjenci z przeziębieniem albo gorączką, którym na przykład nie udało się dostać do lekarza w przychodni. To tylko wydłuża kolejki, a średni czas oczekiwania wynosi 2 godziny i 43 minuty.

Zobacz film: "Lekarze odesłali ją do domu. Okazało się, że ma raka"

1. SOR-y musisz poczekać

Katarzyna Sochacka opowiada, jak trafiła z dzieckiem na oddział ratunkowy jednego z warszawskich szpitali. Wpadła w panikę, bo jej syn skarżył się na straszny ból głowy, który powodował, że budził się w nocy z płaczem.

- Spędziłam z dzieckiem na SOR-ze 5 godzin – podkreśla kobieta. - Lekarz, który nas przyjął potraktował mnie jak wariatkę, która niepotrzebnie zajmuje mu czas, a ja się po prostu martwiłam. Zresztą sam pediatra mówił, że jeśli bóle głowy nie miną, powinniśmy się zgłosić na SOR. Ostatecznie wykonano mojemu dziecku tomografię i na szczęście okazało się, że z neurologicznego punktu widzenia jest w porządku, ale wszystko trwało bardzo długo - narzeka matka chłopca.

To nie jest odosobniony przypadek. Pacjenci spędzają na SOR-ze średnio 2 godziny i 43 minuty. Nawet w pilnych przypadkach muszą czekać ponad godzinę. Tak wynika z badania "SOR w opinii pacjentów" przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Dane dają do myślenia, bo uwzględniono w nich opinie 500 dorosłych, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy korzystali z pomocy medycznej na oddziałach ratunkowych.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie...

zobacz galerię

Co piątej z badanych osób udzielono pomocy w ciągu kilkunastu minut od przybycia. Ponad cztery godziny musiało czekać na przyjęcie 14 proc. respondentów.

Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na uzielenie pomocy medycznej w SOR?
Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na uzielenie pomocy medycznej w SOR? (Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat)

2. O kolejności przyjęcia decyduje procedura triage

Uczestnicy badania wykazywali, że przecięty czas oczekiwania na udzielenie pomocy był nieco dłuższy niż wynika to z przepisów. Od lipca 2019 r. wdrażana jest procedura kwalifikacji medycznej tzw. triage. Zgodnie z nią, po przybyciu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, pacjent jest wstępnie badany w celu określenia jego dolegliwości. Następnie zostaje poinformowany o kolorze grupy, do której został zakwalifikowany. Barwy określają przybliżony czas oczekiwania pacjenta na pomoc w zależności od tego, jak szybkiej interwencji wymaga.

Na przykład - pacjenci zakwalifikowani jako czerwoni powinni być przyjęci w pierwszej kolejności, niemal natychmiast. Ten aspekt również był uwzględniony w analizie przeprowadzonej przez Biostat. 40 proc. pacjentów pilnych było przyjmowanych w ciągu kilkunastu minut, ale blisko 18 proc. musiało czekać nawet dwie godziny.

- Na nasze pytania odpowiadały wyłącznie osoby, które potwierdziły, że przeszły procedurę triażowania. Rekrutacja była zatem mozolna, jednak dzięki temu dotarliśmy do grupy, która wyrażała autentyczną opinię o osobistych doświadczeniach w SOR. To pierwsze kierunkowe badanie o SOR po wprowadzeniu procedury triażowania - podkreśla Sebastian Musioł, ekspert ds. metodologii Biostat.

Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na udzielenie pomocy medycznej w SOR? - zgodnie z zasadami triage
Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na udzielenie pomocy medycznej w SOR? - zgodnie z zasadami triage (Biostat)

3. Pacjenci nie maja dostępu do toalet. Dla chorych brakuje miejsc siedzących

Problemem jest nie tylko czas oczekiwania, ale również warunki, w jakich pacjenci muszą czekać na pomoc. Zdarzają się miejsca, w których dla chorych brakuje toalet czy wody do picia. Chorzy skarżyli się też na brak miejsc siedzących, a przecież czekać trzeba czasami nawet kilka godzin.

Udogodnienia dla pacjentów oczekujących w SOR.
Udogodnienia dla pacjentów oczekujących w SOR. (Biostat)

Ponad 27 proc. osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy było zmuszone do wizyty na SOR-ze źle oceniło jakoś otrzymanej pomocy medycznej.

Jak ocenia Pan/i jakość uzyskanek pomocy medycznej na SOR?
Jak ocenia Pan/i jakość uzyskanek pomocy medycznej na SOR? (Biostat)

Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce działa obecnie 237 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.