Trwa ładowanie...

Co czwarty pacjent wymagający natychmiastowej pomocy czeka na SOR-ze ponad godzinę. Najnowszy raport

Pacjenci narzekają na Szpitalne Oddziały Ratunkowe. W niektórych miejsach brakuje nawet dostępu do toalet.
Pacjenci narzekają na Szpitalne Oddziały Ratunkowe. W niektórych miejsach brakuje nawet dostępu do toalet. (iStock)

Szpitalny Odział Ratunkowy. Tu trafiają chorzy, którzy wymagają natychmiastowej opieki. Przynajmniej teoretycznie, bo niestety przyjeżdżają też pacjenci z przeziębieniem albo gorączką, którym na przykład nie udało się dostać do lekarza w przychodni. To tylko wydłuża kolejki, a średni czas oczekiwania wynosi 2 godziny i 43 minuty.

1. SOR-y musisz poczekać

Katarzyna Sochacka opowiada, jak trafiła z dzieckiem na oddział ratunkowy jednego z warszawskich szpitali. Wpadła w panikę, bo jej syn skarżył się na straszny ból głowy, który powodował, że budził się w nocy z płaczem.

- Spędziłam z dzieckiem na SOR-ze 5 godzin – podkreśla kobieta. - Lekarz, który nas przyjął potraktował mnie jak wariatkę, która niepotrzebnie zajmuje mu czas, a ja się po prostu martwiłam. Zresztą sam pediatra mówił, że jeśli bóle głowy nie miną, powinniśmy się zgłosić na SOR. Ostatecznie wykonano mojemu dziecku tomografię i na szczęście okazało się, że z neurologicznego punktu widzenia jest w porządku, ale wszystko trwało bardzo długo - narzeka matka chłopca.

To nie jest odosobniony przypadek. Pacjenci spędzają na SOR-ze średnio 2 godziny i 43 minuty. Nawet w pilnych przypadkach muszą czekać ponad godzinę. Tak wynika z badania "SOR w opinii pacjentów" przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat. Dane dają do myślenia, bo uwzględniono w nich opinie 500 dorosłych, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy korzystali z pomocy medycznej na oddziałach ratunkowych.

Zobacz film: "Lekarze odesłali ją do domu. Okazało się, że ma raka"
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Co piątej z badanych osób udzielono pomocy w ciągu kilkunastu minut od przybycia. Ponad cztery godziny musiało czekać na przyjęcie 14 proc. respondentów.

Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na uzielenie pomocy medycznej w SOR?
Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na uzielenie pomocy medycznej w SOR? (Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat)

2. O kolejności przyjęcia decyduje procedura triage

Uczestnicy badania wykazywali, że przecięty czas oczekiwania na udzielenie pomocy był nieco dłuższy niż wynika to z przepisów. Od lipca 2019 r. wdrażana jest procedura kwalifikacji medycznej tzw. triage. Zgodnie z nią, po przybyciu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, pacjent jest wstępnie badany w celu określenia jego dolegliwości. Następnie zostaje poinformowany o kolorze grupy, do której został zakwalifikowany. Barwy określają przybliżony czas oczekiwania pacjenta na pomoc w zależności od tego, jak szybkiej interwencji wymaga.

Na przykład - pacjenci zakwalifikowani jako czerwoni powinni być przyjęci w pierwszej kolejności, niemal natychmiast. Ten aspekt również był uwzględniony w analizie przeprowadzonej przez Biostat. 40 proc. pacjentów pilnych było przyjmowanych w ciągu kilkunastu minut, ale blisko 18 proc. musiało czekać nawet dwie godziny.

- Na nasze pytania odpowiadały wyłącznie osoby, które potwierdziły, że przeszły procedurę triażowania. Rekrutacja była zatem mozolna, jednak dzięki temu dotarliśmy do grupy, która wyrażała autentyczną opinię o osobistych doświadczeniach w SOR. To pierwsze kierunkowe badanie o SOR po wprowadzeniu procedury triażowania - podkreśla Sebastian Musioł, ekspert ds. metodologii Biostat.

Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na udzielenie pomocy medycznej w SOR? - zgodnie z zasadami triage
Jak długo w sumie oczekiwał/a Pan/i na udzielenie pomocy medycznej w SOR? - zgodnie z zasadami triage (Biostat)

3. Pacjenci nie maja dostępu do toalet. Dla chorych brakuje miejsc siedzących

Problemem jest nie tylko czas oczekiwania, ale również warunki, w jakich pacjenci muszą czekać na pomoc. Zdarzają się miejsca, w których dla chorych brakuje toalet czy wody do picia. Chorzy skarżyli się też na brak miejsc siedzących, a przecież czekać trzeba czasami nawet kilka godzin.

Udogodnienia dla pacjentów oczekujących w SOR.
Udogodnienia dla pacjentów oczekujących w SOR. (Biostat)

Ponad 27 proc. osób, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy było zmuszone do wizyty na SOR-ze źle oceniło jakoś otrzymanej pomocy medycznej.

Jak ocenia Pan/i jakość uzyskanek pomocy medycznej na SOR?
Jak ocenia Pan/i jakość uzyskanek pomocy medycznej na SOR? (Biostat)

Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce działa obecnie 237 szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze