Trwa ładowanie...

SOR – zadanie, zakres działań, struktura, kiedy nie należy się zgłaszać

Avatar placeholder
30.03.2021 22:26
SOR – zadanie, zakres działań, struktura, kiedy nie należy się zgłaszać
SOR – zadanie, zakres działań, struktura, kiedy nie należy się zgłaszać (123rf.com)

SOR to Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jest to miejsce, w którym można przeprowadzić wiele zabiegów ratujących życie. Na SOR trafiają osoby, które potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. SOR nie jest obecny w każdym szpitalu. Kto może zgłosić się na SOR? Kiedy nie powinniśmy zgłaszać się na SOR?

spis treści

1. SOR – zadanie

SOR to miejsce, w którym ratuje się życie osób potrzebujących pilnej opieki medycznej. SOR funkcjonuje 24 godziny na dobę. Na SOR trafiają osoby, które uległy wypadkowi lub których stan zdrowia nagle się pogorszył. SOR jest wyposażony w sprzęt, którego zadaniem jest ratowanie życia. Pracownicy SOR to wykwalifikowana kadra, która potrafi poradzić sobie w najróżniejszych przypadkach medycznych.

SOR nie powinien być przychodnią podstawowej opieki czy też poradnią specjalistyczną. Zdarza się, że niestety na SOR trafiają pacjenci, którzy powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalisty, a nie korzystać z opieki na SOR. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w ten sposób osoby zabierają cenne miejsce tym, którzy naprawdę potrzebują pilnej opieki lekarskiej.

2. SOR - zasady korzystania

Zobacz film: "Kulisy pracy medyków na warszawskim Oddziale Ratunkowym"

Na SOR powinny zgłaszać się tylko osoby, które wymagają udzielenia pomocy medycznej w sytuacji, gdy nastąpiło nagłe zagrożenie zdrowia i życia. Nagły stan polega na pojawieniu się w tym momencie lub za chwilę objawów pogorszenia zdrowia, których bezpośrednią konsekwencją może być upośledzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia. Objawy nagłego pogorszenia zdrowia obejmują m.in. napady drgawek, nagły i silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg moczowych lub rodnych, uraz lub zatrucie.

Do oceny, czy w danej sytuacji u pacjenta wystąpił stan nagły uprawniony jest wyłącznie lekarz udzielający świadczenia zdrowotnego. W praktyce oznacza to, że wizyta na SORze powinna się odbyć tylko wtedy, gdy realnie nastąpiło nagłe pogorszenie zdrowia. Na SORze nie pojawiamy się, gdy męczy nas przeziębienie albo niestrawność. Jeśli zachorujemy nagle lub nasz stan zdrowia się pogorszy, ale nie zagraża on bezpośrednio naszemu życiu, zamiast na SOR udajemy się do placówki świadczącej usługi w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. NiŚOZ czynne są od 18:00 do 8:00 od poniedziałku do piątku oraz całą dobę w soboty, niedziele i dni świąteczne.

3. SOR - prawa pacjenta

Każdy pacjent, który zgłosi się na SOR ma prawo do natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego w momencie jeśli jego zdrowie lub życie jest zagrożone. Nie ma przy tym znaczenia, czy ta osoba zgłosiła się do SORu sama, czy została przywieziona przez karetkę pogotowia.

Należy pamiętać, że pomoc na SORze udzielana jest w pierwszej kolejności osobom, które wymagają natychmiastowej stabilizacji podstawowych funkcji życiowych, a także kobietom, które zaczynają rodzić.

Na SOR można się zgłosić w dowolnym miejscu, niezależnie od miejsca zamieszkania. Nie ma w tym momencie mowy o rejonizacji.

4. SOR - zakres działań

Podczas wizyty w szpitalnym oddziale ratunkowym pacjentowi są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej polegające na wstępnej diagnostyce i podjęciu leczenia w zakresie obejmującym stabilizację funkcji życiowych pacjenta, jeśli ten znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Po zdiagnozowaniu i ustabilizowaniu funkcji życiowych pacjent zostaje przekazany do dalszego leczenia na oddział, który zajmuje się leczeniem danej jednostki chorobowej. W razie konieczności leczenia w innej placówce zostaje do takowej przetransportowany.

Jeśli po zdiagnozowaniu i ustabilizowaniu funkcji życiowych pacjent czuje się lepiej zostaje wyposażony w skierowania na dalsze badania lub do poradni specjalistycznej. Może trzymać też recepty na leki, które poprawią jego samopoczucie. Dzieje się tak, gdy lekarz po badaniu stwierdzi, że pacjent nie wymaga dalszej hospitalizacji i może wrócić do domu.

Jeśli zachodzi taka konieczność lekarz wystawia pacjentowi zwolnienie lekarskie.

5. SOR – struktura

SOR można podzielić na obszary. Pierwszy z nich to obszar segregacji medycznej i przyjęć pacjentów. To tutaj dokonuje się rejestracji i przyjęć chorych do szpitala. Podejmuje się także decyzje o tym w jaki sposób pacjent będzie leczony. Na tym etapie udziela się także informacji o stanie zdrowia pacjenta upoważnionym osobom.

Kolejny obszar SOR to sala obserwacji. Tutaj obserwuje się pacjentów, którzy nie należą do ciężkich przypadków lub są po zabiegach nieskomplikowanych w znieczuleniu miejscowym.

SOR to także sala resuscytacyjno-zabiegowa. Jest ona wyposażona w specjalistyczny sprzęt, który pozwala na przywracanie funkcji życiowych pacjenta.

SOR to także gabinety konsultacyjne, w których udziela się porad specjalistycznych.

Zobacz też:

6. SOR – kiedy nie należy się zgłaszać?

SOR przyjmuje pacjentów, których stan zdrowia znacznie się pogorszył. W pierwszej kolejności trafiają tu osoby po wypadkach lub w stanach w których ich życie jest zagrożone. Niestety bardzo często SOR jest wykorzystywany jako miejsce w którym pacjenci zgłaszają się do specjalistów, ponieważ nie muszą czekać w kolejkach. Bardzo wielu pacjentów traktuje SOR jak przychodnię. Jeżeli dana sytuacja nie zagraża naszemu życiu, powinniśmy wybrać się do przychodni lub lekarza podstawowej opieki, a nie na SOR.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze