Trwa ładowanie...

Co mówi stan twoich oczu? 9 chorób, które mogą być sygnalizowane przez problemy ze wzrokiem

 Karolina Rozmus
15.10.2021 17:00
Co mówi stan twoich oczu? 9 chorób, które mogą być sygnalizowane przez problemy ze wzrokiem
Co mówi stan twoich oczu? 9 chorób, które mogą być sygnalizowane przez problemy ze wzrokiem (Getty Images)

Aż 90 proc. dorosłych Polaków może mieć problemy ze wzrokiem – te, jak wskazują dane, podczas z pandemii się nasiliły. Ale jeśli sądzisz, że twoje oczy mogą powiedzieć tylko to, czy masz wadę wzroku, to jesteś w błędzie. Oto 9 chorób, które można zauważyć, badając wzrok.

spis treści

1. Jaskra

Nie zawsze zaburzenia widzenia wskazują na choroby narządu wzroku
Nie zawsze zaburzenia widzenia wskazują na choroby narządu wzroku (Getty Images)

Widzenie aureoli, rozmyta tęczówka, pogorszenie widzenia? To tylko niektóre z dolegliwości, jakie mogą towarzyszyć poważnemu schorzeniu – jaskrze.

Zobacz film: "Co to jest retinopatia cukrzycowa?"

To skutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niestety jaskra jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do zaniku nerwu wzrokowego – nieodwracalnego.

Dlatego też wykrycie choroby na wczesnym etapie jest kluczowe. Tymczasem bardzo często pierwsze objawy choroby są przez pacjentów bagatelizowane lub zrzucane na karb wieku i krótkowzroczności.

2. Udar

Niewyraźne widzenie? Może być początkiem zaćmy, w starszym wieku wskazuje na zwyrodnienie plamki żółtej – wielu z nas bez problemu godzi się z osłabieniem widzenia wraz z upływem czasu.

Ale gdy zaburzenia widzenia pojawiają się nagle, a dodatkowo towarzyszą im zaburzenia mowy lub opadanie kącików ust po jednej stronie twarzy, to może być oznaka udaru.

Udar może uszkadzać płat potyliczny lub korę wzrokową, powodując trwały uszczerbek narządu wzroku.

3. Żółtaczka

To nie choroba, ale objaw wielu chorób. Charakteryzuje się zażółknięciem skóry wskutek podniesionego poziomu bilirubiny we krwi. Poza charakterystycznym odcieniem skóry może wystąpić także widoczne, nomen omen, gołym okiem zażółcenie twardówek oczu.

Co szwankuje? Wątroba, woreczek żółciowy czy trzustka? Tego nie sposób stwierdzić na początkowym etapie, gdy dolegliwości nie są nasilone lub nie ma ich wcale, ale już morfologia krwi i tzw. próby wątrobowe odpowiedzą na pytanie o źródło problemu.

4. Nowotwory

Nowotwory oka – zarówno te pierwotne, jak i będące przerzutem w przypadku nowotworów piersi w Polsce stanowią niewielki odsetek – 0,2 proc. To nie znaczy, że można je bagatelizować.

Jak dostrzec pierwsze symptomy? Zmiana koloru tęczówki czy tzw. krwawe łzy to znak, że z wizytą u lekarza nie należy zwlekać. Równie alarmująca będzie zmiana rozmiaru źrenicy, ból oka czy wytrzeszcz gałki ocznej.

Poza nowotworami mogą wskazywać na problemy neurologiczne – obrzęk nerwów wzrokowych może wskazywać nawet na guza mózgu.

5. RZS – reumatoidalne zapalenie stawów

To tylko jedna z chorób autoimmunologicznych, które mogą manifestować swoją obecność przez narząd wzroku.

Przejściowe zaburzenia widzenia, suchość oka (ZSO), pieczenie, a nawet światłowstręt. Jedna lub wszystkie dolegliwości mogą wskazywać na schorzenia tkanki łącznej.

RZS może powodować zapalenie rogówki, podczas gdy toczeń rumieniowaty układowy – na wiele sposobów może powodować uszkodzenie wzroku, z bliznowaceniem czy owrzodzeniem rogówki włącznie.

6. Wysoki poziom cholesterolu

Żółtaki cholesterolowe, kępki żółte – tworzą się na powiekach i wokół oczu. Grudkowate, w kolorze żółtym lub brązowym, zmiany nie są tylko defektem kosmetycznym. Mogą wskazywać na wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Ale to nie jedyna oznaka, że czas zbadać poziom lipidów – sugeruje to także pojawienie się tzw. mętów. Określane są przez pacjentów jako mroczki czy latające muszki lub pajęczynki – utrudniają widzenie i mogą znamionować szereg problemów zdrowotnych.

Wysoki cholesterol może być widoczny także w postaci niebieskiej obwódki wokół tęczówki. Gdy zaobserwujesz ją u siebie, niezwłocznie zgłoś się do lekarza – złogi cholesterolu u osób poniżej 40. roku życia mogą oznaczać podwyższone ryzyko rozwoju chorób serca.

7. Retinopatia cukrzycowa

Początkowo nie daje żadnych objawów, ale można ją wykryć podczas wizyty u okulisty. Powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych umiejscowionych w siatkówce oka. To reakcja na przewlekłe niedokrwienie i zaburzenie krążenia.

Specjaliści alarmują – osoby chore na cukrzycę powinny regularnie badać wzrok u okulisty – nawet raz na trzy miesiące. Dlaczego? Ponad 70 proc. pacjentów chorujących od 20 lat na cukrzycę będzie się borykać z retinopatią. Ta z kolei należy do najczęstszych przyczyn ślepoty w populacji 20-65 lat.

8. Nadciśnienie tętnicze

Poza retinopatią cukrzycową mówi się także o retinopatii nadciśnieniowej. Uszkodzenie siatkówki i jej naczyń może objawiać się zaburzeniami wzroku.

Jednak już wcześniej, zanim retinopatia się rozwinie, można zaobserwować pewne zmiany w oku, które będą powiązane ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

Może je zauważyć okulista – obserwując naczynia krwionośne oka – ich zwężenie lub pękanie może sugerować, by sięgnąć po aparat do mierzenia ciśnienia krwi.

9. Choroby układu krwiotwórczego

Zaburzenia widzenia – jak widać – mogą wskazywać na szereg chorób i nie sposób przypisać tej dolegliwości do jednego ze schorzeń.

Poza nowotworami oka, głowy, chorobami związanymi z układem krążenia, mogą sugerować także takie choroby jak białaczka, anemia czy skazy krwotoczne.

Retinopatie diagnozowane przez okulistę czy zapalenie błony naczyniowej, które nie reagują na podane leczenie, są wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku chorób hematologicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze