Trwa ładowanie...

Katarakta - różnice między jaskrą a kataraktą, leczenie jaskry a leczenie katarakty

Avatar placeholder
30.03.2021 17:26
Katarakta - różnice między jaskrą a kataraktą, leczenie jaskry a leczenie katarakty
Katarakta - różnice między jaskrą a kataraktą, leczenie jaskry a leczenie katarakty

Katarakta (zaćma) i jaskra to choroby oczu o różnych podłożach i dotykające różnych części oka. Katarakta powoduje zmętnienie soczewki oka, natomiast jaskra, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zarówno katarakta, jak i jaskra mogą być wrodzone i nabyte. Katarakta może być leczona tylko operacyjnie, natomiast jaskrę leczy się także za pomocą leków, chociaż stosowane są również chirurgiczne operacje leczenia jaskry. I katarakta, i jaskra mogą wywołać ślepotę.

spis treści

1. Różnice między kataraktą a jaskrą

Zarówno katarakta, jak i jaskra przy braku diagnozy i leczenia mogą doprowadzić do ślepoty. Ich etiologia, przebieg, objawy i leczenie są jednak inne. Katarakta powoduje zmętnienie soczewki oka. Katarakta występuje zarówno jako choroba wrodzona, jak i nabyta - wywołać ją może cukrzyca (a konkretnie retinopatia cukrzycowa), uraz gałki ocznej, promieniowanie, a także długotrwałe stosowanie sterydów. Znana jest także katarakta starcza, czyli zmętnienie soczewki związane z wiekiem, pojawiające się po 60. roku życia. Katarakta może się pojawić również jako powikłanie jaskry.

Gdy katarakta jest nabyta, źrenica blednie, a gdy katarakta jest wrodzona - źrenica jest całkowicie biała. Początkowo widzenie jest zamglone i rozmazane, chory może mieć problemy z oceną odległości. Katarakta u dzieci wywołuje także często zez i oczopląs. U dorosłych katarakta może być rozpoznana także po problemach z poruszaniem się, niewywołanych zaburzeniami ruchu. Katarakta nie objawia się bólem oczu. Przy braku leczenia następuje ślepota.

Zobacz film: "Zaćma - leczenie"

Jaskra jest z kolei wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Może się pojawić u osób po 40. roku życia, znana jest także jaskra wrodzona, pojawiająca się wskutek wad anatomicznych oka. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia jaskry są:

Zaćma zbadana za sprawą rozproszonego oświetlenia
Zaćma zbadana za sprawą rozproszonego oświetlenia

Cechą charakterystyczną jest posiadanie białej źrenicy przez chorego.

zobacz galerię
  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z krążeniem,
  • migrenowe bóle głowy,
  • występowanie jaskry w rodzinie,
  • duże wady wzroku),
  • urazy gałki ocznej,
  • retinopatia cukrzycowa,
  • stosowanie kortykosterydów,
  • stosowanie leków parasympatykolitycznych.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe może się podnosić stopniowo lub gwałtownie. W związku z tym wyróżniamy jaskrę ostrą i podostrą. Jaskra z gwałtownym zamknięciem kąta przesączania wywołuje nagłe i silne objawy:

  • silny ból oczu,
  • silny ból głowy,
  • kolorowe obręcze widziane wokół źródeł światła,
  • nudności,
  • wymioty,
  • pocenie się.

Jaskra podostra, czyli jaskra z otwartym kątem przesączania, ma łagodniejszy i trudniejszy do zdiagnozowania przebieg. W jej wyniku kąt przesączania jest zwężony, ale nie zamknięty. Objawy jaskry pojawiają się i znikają, nie są też tak gwałtowne jak ostry atak jaskry. Chory także widzi kolorowe kręgi wokół źródeł światła. Ma ponadto problemy z ostrością wzroku.

Zobacz też:

2. Leczenie jaskry a leczenie katarakty

Katarakta i jaskra mogą być leczone za pomocą operacji chirurgicznych. Jednak katarakta jest leczona wyłącznie operacyjnie. Zmętniała soczewka oka jest zastępowana sztuczną. Obecnie nie zastępuje się całej soczewki, a jedynie jej środek. Pozwala to na uzyskanie dość dobrej ostrości widzenia po operacji. W przypadku wymiany całości soczewki dochodzi zazwyczaj do bardzo dużej nadwzroczności w granicach 8, a nawet 16 dioptrii.

Jaskra początkowo leczona jest farmakologicznie. Leki przeciwjaskrowe obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Są one stosowane w formie kropli do oczu. W przypadku ich nieskuteczności należy zdecydować się na operację laserową lub tradycyjną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zaćma wtórna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze