Trwa ładowanie...

Czy wiesz, jak utrzymać wagę?

Avatar placeholder
09.07.2015 07:42
Czy wiesz, jak utrzymać wagę?
Czy wiesz, jak utrzymać wagę?

Jeśli masz za sobą udaną kurację odchudzającą, może ci się wydawać, że utrzymanie wagi i uniknięcie efektu jojo będą dziecinnie proste. Jednak specjaliści od żywienia mają dla ciebie nie najlepszą wiadomość: stabilizacja wagiwcale nie jest łatwiejsza niż samo odchudzanie. Co więcej, utrzymanie wagi wymaga zastosowania nieco innych taktyk niż te potrzebne do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dlatego też, jeśli chcesz zachować uzyskaną z trudem niższą wagę, powinnaś wprowadzić kilka zmian do swojego trybu życia.

Płaski brzuch
Płaski brzuch

Utrzymanie niższej wagi wymaga pewnych taktyk.

zobacz galerię

1. Badania nad chudnięciem i utrzymaniem wagi

Naukowcy zapytali 1165 dorosłych osób o 36 wykonywanych przez nich czynności, które następnie przypisali do utraty wagi lub jej utrzymania. Pojęcie utraty wagi odnosiło się do zmniejszenia wagi ciała o co najmniej 10% w ostatnim roku, a utrzymanie wagi dotyczyło takiej samej utraty wagi i zachowania jej przez przynajmniej rok. Okazało się, że inne umiejętności i zachowania miały związek z utratą wagi i jej utrzymaniem. W schudnięciu pomocne jest zastosowanie programu odchudzającego, ograniczenie ilości spożywanego cukru, jedzenie niskokalorycznych i zdrowych przekąsek oraz trzymanie się stałej pory posiłków. Jednak dla utrzymania wagi te czynności nie mają wielkiego znaczenia. Aby zachować niższą wagę, wskazane jest spożywanie niskotłuszczowych produktów o dużej zawartości białka, systematyczne ćwiczenie i nagradzanie się za stosowanie się do planu treningu i zdrowego jadłospisu. Ważne jest także przypominanie sobie, dlaczego chcemy utrzymać niższą wagę i szczuplejszą figurę. Co ciekawe, te zachowania nie pomagają podczas początkowych etapów odchudzania.

2. Czym różni się odchudzanie od utrzymania wagi?

Specjaliści są zdania, że gubienie zbędnych kilogramów jest stosunkowo łatwe, ponieważ człowiek koncentruje się tylko na jednym zadaniu. Po osiągnięciu wymarzonej wagi następuje etap przejścia z utraty wagi do jej utrzymania. W tej fazie wiele osób odzyskuje z nawiązką dawną wagę, ponieważ ciężko jest im trzymać się planu ćwiczeń i odmawiać sobie pokus. Nie każdy wie, że po zakończeniu odchudzania powinien wyraźnie zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Jeśli po kuracji odchudzającej odpuścisz sobie wizyty na siłowni i osiądziesz na laurach, nie zdziw się, gdy zrzucone kilogramy wrócą z nawiązką. Oprócz systematycznego wysiłku fizycznego pomocne będzie wsparcie bliskich. Zmotywują cię oni do ćwiczeń i kontynuowania zdrowej diety. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie z przyjaciółką. O ile w przypadku indywidualnego treningu możesz szybko znaleźć wymówkę, by danego dnia zrezygnować z ćwiczeń, to wspólny trening zmotywuje cię, by ruszyć się z domu. Jednak nawet najlepsza towarzyszka ćwiczeń nie pomoże ci utrzymać wagi, jeśli nie zmienisz podejścia do swojej wagi. Musisz zrozumieć, że dobre nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna są kluczowe dla twojego zdrowia. Jeśli schudłaś i wyglądasz bardziej atrakcyjnie, to dobrze, ale korzyści dla figury są duże mniej istotne niż poprawa stanu zdrowia.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Odchudzanie to tylko pierwszy krok do szczupłej sylwetki. Po kuracji odchudzającej przychodzi bowiem pora na stabilizację wagi. Utrzymanie niższej wagi wcale nie jest proste, a bez zmian w sposobie myślenia, efekt jojo mamy niemal zapewniony.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze