Trwa ładowanie...

Cofnął wiek biologiczny o 14 lat. Naukowiec zdradził sekret swojej młodości

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 26.09.2023 07:29
Ma 39 lat, ale jego wiek biologiczny jest niższy o ponad dekadę.
Ma 39 lat, ale jego wiek biologiczny jest niższy o ponad dekadę. (Facebook)

Uważa, że spowolnił starzenie organizmu aż o 31 proc., a swój wiek biologiczny cofnął o niemal 14 lat. Naukowiec zajmujący się biotechnologią przyznaje, że od lat bada zjawisko starzenia się organizmu. "Zetknięcie się ze śmiercią w wieku 16 lat zmotywowało mnie do kontynuowania życia w zdrowiu" – zdradza.

spis treści

1. Główny czynnik alzheimera, parkinsona i cukrzycy

Dyrektor generalny NOVOS, firmy technologicznej zajmującej się długowiecznością Chris Mirabile z Nowego Jorku ma 39 lat. Przyznaje, że doświadczenie choroby i widmo śmierci sprawiło, że jego życiowym celem stała się walka ze starością. Amerykanin w wieku 16 lat walczył z guzem mózgu i, jak powiedział w rozmowie z Insiderem, wtedy doznał "śmiertelnego ataku" związanego z chorobą nowotworową.

39-latek zdradza sekrety długowieczności
39-latek zdradza sekrety długowieczności (Instagram)
Zobacz film: "Rady na długowieczność od 109-latki"

Na stronie internetowej slowmyage.com, gdzie dzieli się swoją historią, tłumaczy, że gdy zaczął badać związek między starzeniem się i długowiecznością, odkrył, że to pierwsze jest "główną przyczyną chorób przewlekłych, od większości form raka po chorobę Alzheimera, parkinsona, cukrzycę, choroby układu krążenia, jaskrę, sarkopenię… lista jest długa".

Ale jak uniknąć starości? Mirabile przekonuje, że jemu udało się zatrzymać ten proces, a opracowany przez jego firmę test krwi, dowodzi, że biologiczny wiek nowojorczyka wynosi 26 lat. Z kolei ryzyko zachorowania na jedną ze wspomnianych chorób u 39-latka jest takie, jak u człowieka, który ma 20 lat. Amerykanin wyjaśnia, w jaki sposób oszukał przeznaczenie.

2. Odmłodził organizm. Zdradził swoje sekrety

39-latek podkreśla, że w jego rodzinie otyłość i inne schorzenia zdarzają się powszechnie. Jest przeciwny zatem zrzucaniu złego stanu zdrowia na genetykę. Jak podkreśla, nasz wiek biologiczny zależny jest przede wszystkim od stylu życia. A ten zdrowy, według naukowca jest "dostępny dla zwykłego, przeciętnego człowieka".

Kluczem jest dieta. Mirabile wyjaśnia jednak, że nie chodzi o restrykcyjną dietę eliminacyjną, bo on sam nie stroni od dań zawierających cukier czy tłuszcze nasycone. Pamięta jednak o umiarze.

- Nie objadam się. Jem tylko do momentu, aż poczuję się usatysfakcjonowany – mówi. Dodaje, że w ciągu tygodnia je z zachowaniem niewielkiego deficytu kalorii i niewielką nadwyżką w weekendy, przez co jego waga pozostaje stabilna. Mirabile stara się na co dzień sięgać po produkty nieprzetworzone i odżywcze, trzyma się także zasad tzw. postu przerywanego.

Naukowiec unika za to alkoholu – rzadko sięga po kieliszek. Stosuje też kilka suplementów: m.in. kwasy omega-3 czy kompleks witamin z grupy B. Niekiedy przed snem zażywa melatoninę i wypija herbatę rumiankową z ekstraktem waleriany na lepszy sen. To on bowiem, obok diety i aktywności fizycznej jest jednym z głównych filarów długowieczności zdaniem naukowca.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze