Czeka nas nowa fala legionelli? Polska nie wdrożyła unijnej dyrektywy
Rośnie zagrożenie bakterią Legionella pneumophila. Polska wciąż nie wdrożyła unijnej dyrektywy w sprawie jakości wody. Eksperci obawiają się, że może się powtórzyć sytuacja z zeszłego roku.
1. Zagrożenie legionellą rośnie
Bakterie Legionella pneumophila mogą wywołać gorączkę Pontiac oraz legionellozę. O ile pierwsza choroba ma stosunkowo łagodny przebieg i przypomina grypę, choroba legionistów może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.
W początkowej fazie legionella objawia się gorączką, dreszczami, suchym kaszlem, bólami mięśni oraz ogólnym osłabieniem. Z czasem dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, która może być zabarwiona krwią.
W niektórych przypadkach dochodzi do ciężkiego zapalenia płuc i konieczna jest hospitalizacja. Śmiertelność legionelli wynosi 5-10 proc. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz chorobami przewlekłymi.
Z falą choroby legionistów zmagał się powiat rzeszowski w ubiegłym roku. Bakteria spowodowała 165 przypadków infekcji wymagających hospitalizacji oraz 25 zgonów. Zachorowań mogło być jednak znacznie więcej.
2. Kontrola jakości wody
W Polsce wciąż nie zostały wdrożone unijne dyrektywy dotyczące jakości wody, które mają na celu m.in. zapobieganie rozwojowi legionelli. Kontrole jakości są przeprowadzane jedynie w obiektach użyteczności publicznej.
Czas na wprowadzenie nowych regulacji prawnych minął w styczniu 2023 roku. W budynkach mieszkalnych nadal jednak jakość wody nie jest kontrolowana.
Nie najlepiej też wygląda sytuacja z wykrywaniem potencjalnych źródeł zakażenia. Podczas fali legionelli na Podkarpaciu na wyniki testów czekało się nawet 10 dni. Konieczne więc jest wprowadzenie szybkich testów.
3. Potencjalne źródła infekcji
Bakterie Legionella pneumophila powszechnie występują w przyrodzie. Namnażaniu się patogenów sprzyja zastój wody w instalacjach, klimatyzacjach, zraszaczach oraz nawilżaczach powietrza.
By zapobiegać infekcji, należy regularnie czyścić i odkamieniać zlew, baterię umywalkową, kran w kuchni i słuchawkę prysznicową. Nie dopuszczaj też do zastoju wody, a klimatyzatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza regularnie dezynfekuj.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.